Министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић изјавила је да би тренд смањења броја становника требало да стане и навела да је за обнављање становништва потребно да просечан број деце по жени буде 2,1, док је у Србији сада 1,5.
Кисићева је подсетила да је држава урадила много и претходних година како би стимулисала младе људе да се рађа што више деце. У том смислу поменула је да је прошле године два пута промењен закон којим су повећана финансијска издавања за породиље и труднице, новорођену децу. – Имамо по први пут једнократну помоћ за друго и треће дете. За треће дете добија се 1,7 милиона подељено на 10 година, а за четврто 2,5 милиона динара подељено на 10 година. Имамо и субвенцију за станове за мајке које немају некретнину на територији наше земље, а то је до 20.000 евра – казала је министарка.
Кисић је истакла да се разматрају начини за решавање питања породиљског одсуства тако да оно траје дуже од непуних 11 месеци, колико је сада. – Мајке траже друге начине да одсуствују са посла, узимају нека друга боловања, а знамо и да су за упис у вртић потребне вакцине које могу да се приме тек после 12 месеци живота. Требало би размотрити померање тачке у односу на оно када је дете дошло на свет, а посебно код превремено рођене деце, где се мора узети у обзир дужина хоспитализације детета. Гледаћемо и да спроведемо неке конкретне кораке – најављује министарка.
Каже да има простора и за побољшање услова предузетницама, односно за њихово изједначавање са мајкама које су у радном односу и то почев од периода када су на трудничком, па до породиљског боловања. Навела је и да је потребно да очеви примају накнаду када мајка мора да се врати на посао, а они остају да брину о детету.
На питање о повећању дечјег додатка Кисићева каже да је апсолутна вредност новца мала, али да је циљ превасходно да има што мање деце која живе у породицама којима је потребан дечји додатак. – Напомињем, апсолутна вредност јесте мала, али уз различите друге подстицајне мере трудићемо се да подршка за такве породице буде што већа – казала је Кисић.
Извор: Политика
Evo imam ja pitanje,ne komentar!Sta je sa onjm majkama koje vec imaju cetvoro i vise dece,a zakon ih nije kacio datumom detetkvog rodjenja da bi primale roditeljske dodatke?Sta je sa nama koje smo nezaposlene,koje nemamo primanja,koje socijalne uslove ne ispunjavamo po papirologiji czsr,a zivotno smo na ivici egzistencije,sta je sa nama koje nemamo roditeljske dodatke i ostale pomoci,koje dobijamo deciji samo za cetvoro dece,a ne za svu decu koju smo rodile?Sta je sa majkama i decom koja postoje pre donosenja zakona,a kojih je znatno vise???