Deca koja dobiju pametni telefon pre 10. godine su LOŠIJEG MENTALNOG zdravlja. Odgovornost je na roditeljima koji im daju uređaje u ruke

Foto: Canva

Teško je odoleti detetu koje traži pametni telefon. Ali, roditeljski posao je težak, pa je otud i naš zadatak da svoju decu u svet tehnologija uvodimo na bezbedan način. Davanje telefona devetogodišnjaku to svakako nije.

Nedavno osnovana britanska organizacija, Smartphone Free Childhood (Detinjstvo bez smartfona), ima za cilj da ujedini roditelje koji svojoj deci ne daju pametne telefone pre vremena, prenosi Index.hr. Naime, pokazalo se da su deca koja su dobila smartfon pre desete godine lošijeg mentalnog zdravlja. Istovremeno, najmanje 42 posto dece dobija pametni telefon pre polaska u četvrti razred osnovne škole.

Kao razlog, mnogi roditelji navode bezbednost, odnosno mogućnost da dete kontaktiraju i prate njihovu lokaciju kada su izvan kuće. Međutim, to je vrlo slab izgovor, s obzirom na to da pametni satić može potpuno ispuniti te potrebe, a bez štete za decu.

Profesorka psihologije, Kathleen Pike, i naučnik Zach Rausch, podelili su za CNBC pet saveta o tome kako izbeći da deci date smartfon u nižim razredima osnovne škole.

Povežite se s drugim roditeljima

„Biti jedini roditelj koji odbija da svom detetu kupi pametni telefon može biti stresno i za vas i za vaše dete“, rekao je Rausch.

Smatra da je najbolje povezati se s roditeljima drugara vašeg deteta i da onda zajedno donesete odluku o tome kad je vreme da deca dobiju svoj prvi pametni telefon.

„Kada nijedno dete nema telefon, vašem detetu onda neće smetati što ni on (ili ona) nema. S druge strane, ako je vaše dete jedino bez pametnog telefona, to može za njega biti stresno i može se desiti da se oseća isključeno.“, dodala je Pike.

Ipak, imajte na umu da kad vam dete kaže „samo ja nemam“, to najčešće zapravo uopšte nije tačno.

Osmislite zabavan sadržaj

Deca koja nemaju pametni telefon moraće to da zamene drugim oblicima zabave. Prema Rauschu, deci treba pokazati kako da se igraju napolju i rizikuju, što je ključno za razvoj.

„Nije dovoljno samo ukloniti tehnologiju, roditelji moraju osigurati detetu načine da izrazi svoju kreativnost. Možete se povezati s drugim roditeljima i dogovoriti vreme za zajedničko druženje, igranje u parku, odlaske na picu“, predlaže Rausch.

Započnite razgovor

Pike i Rausch savetuju da započnete razgovor o pametnim telefonima u ranom detinjstvu kako vaše dete kasnije ne bi bilo iznenađeno. Pojašnjavaju da je dete koje ne razume motive svojih roditelja teže odvojiti od pametnog telefona.

Budite uzor odgovornog korišćenja pametnog telefona

„Deca uče od svojih roditelja, pa je važno biti model dobrog ponašanja kako bismo im pokazali kako izgleda odgovorna upotreba pametnih telefona“, smatra Rausch.

„Fokusirajte se na ono što možete kontrolirati. Ako noću držite svoj telefon van spavaće sobe, to je nešto što deca mogu videti. Ili, tokom večere, nikad ne donosite telefon za sto.“, rekao je.

Postavite granice

Vaše dete ili tinejdžer verovatno će imati ispad besa ili će se buniti zbog toga što mu niste dali pametni telefon, ali važno je ne popustiti.

„Da li biste detetu dali cigarete ili alkohol ako to traži? Ako je odgovor ne, onda se ista logika mora primeniti na korišćenje pametnog telefona. To je kao i svaki drugi proizvod koji dolazi s rizikom. Sukob će se verovatno dogoditi, ali kao roditelji, imamo odgovornost da kažemo ne i odložimo davanje pametnog telefona detetu“, zaključio je Rausch.