Деца која добију паметни телефон пре 10. године су ЛОШИЈЕГ МЕНТАЛНОГ здравља. Одговорност је на родитељима који им дају уређаје у руке

Foto: Canva

Тешко је одолети детету које тражи паметни телефон. Али, родитељски посао је тежак, па је отуд и наш задатак да своју децу у свет технологија уводимо на безбедан начин. Давање телефона деветогодишњаку то свакако није.

Недавно основана британска организација, Smartphone Free Childhood (Детињство без смартфона), има за циљ да уједини родитеље који својој деци не дају паметне телефоне пре времена, преноси Index.hr. Наиме, показало се да су деца која су добила смартфон пре десете године лошијег менталног здравља. Истовремено, најмање 42 посто деце добија паметни телефон пре поласка у четврти разред основне школе.

Као разлог, многи родитељи наводе безбедност, односно могућност да дете контактирају и прате њихову локацију када су изван куће. Међутим, то је врло слаб изговор, с обзиром на то да паметни сатић може потпуно испунити те потребе, а без штете за децу.

Професорка психологије, Kathleen Pike, и научник Zach Rausch, поделили су за CNBC пет савета о томе како избећи да деци дате смартфон у нижим разредима основне школе.

Повежите се с другим родитељима

„Бити једини родитељ који одбија да свом детету купи паметни телефон може бити стресно и за вас и за ваше дете“, рекао је Rausch.

Сматра да је најбоље повезати се с родитељима другара вашег детета и да онда заједно донесете одлуку о томе кад је време да деца добију свој први паметни телефон.

„Када ниједно дете нема телефон, вашем детету онда неће сметати што ни он (или она) нема. С друге стране, ако је ваше дете једино без паметног телефона, то може за њега бити стресно и може се десити да се осећа искључено.“, додала је Pike.

Ипак, имајте на уму да кад вам дете каже „само ја немам“, то најчешће заправо уопште није тачно.

Осмислите забаван садржај

Деца која немају паметни телефон мораће то да замене другим облицима забаве. Према Rauschu, деци треба показати како да се играју напољу и ризикују, што је кључно за развој.

„Није довољно само уклонити технологију, родитељи морају осигурати детету начине да изрази своју креативност. Можете се повезати с другим родитељима и договорити време за заједничко дружење, играње у парку, одласке на пицу“, предлаже Rausch.

Започните разговор

Pike и Rausch саветују да започнете разговор о паметним телефонима у раном детињству како ваше дете касније не би било изненађено. Појашњавају да је дете које не разуме мотиве својих родитеља теже одвојити од паметног телефона.

Будите узор одговорног коришћења паметног телефона

„Деца уче од својих родитеља, па је важно бити модел доброг понашања како бисмо им показали како изгледа одговорна употреба паметних телефона“, сматра Rausch.

„Фокусирајте се на оно што можете контролирати. Ако ноћу држите свој телефон ван спаваће собе, то је нешто што деца могу видети. Или, током вечере, никад не доносите телефон за сто.“, рекао је.

Поставите границе

Ваше дете или тинејџер вероватно ће имати испад беса или ће се бунити због тога што му нисте дали паметни телефон, али важно је не попустити.

„Да ли бисте детету дали цигарете или алкохол ако то тражи? Ако је одговор не, онда се иста логика мора применити на коришћење паметног телефона. То је као и сваки други производ који долази с ризиком. Сукоб ће се вероватно догодити, али као родитељи, имамо одговорност да кажемо не и одложимо давање паметног телефона детету“, закључио је Rausch.