О томе колико је игра важна за дечји развој писали смо баш много пута и неком се можда чини да ту нема ничег новог што би се могло рећи. Али, није баш тако.
Наиме, недавна студија показала је да је развој дечјег мозга нарочито битна – игра с татом.
Истраживање је спровео тим научника са Краљевског колеџа у Лондону и то тако што су снимали очеве који се играју са својим тромесечним бебама свега три минута на поду или на кревету, без играчака. Такође, снимали су их и како заједно читају књигу након што би деца напунила две године.
Оно што су открили јесте да су бебе које су имале јачу и бољу везу са својим очевима показале боље резултате на тестирањима са две године. Тестови су укључивали, између осталог, препознавање облика и боја.
Додатно, студија је показала да тате које деци читају тиме подижу ниво пажње код деце која постају боља и у решавању проблема и развоју говора. Поред свега овога, дружење с татом подигло је и ниво социјалних вештина код деце која су имала посвећеније очеве.
До недавно се већина истраживања овог типа фокусирала пре свега на везу између мајке и детета. Сада, како се појављују и студије које се тичу улоге оца, почињемо да схватамо да су обе улоге подједнако важне.
Како се тате играју
Неколико студија током година показало је да очеви играју кључну улогу у менталном и физичком развоју своје деце. Сваки родитељ има свој начин игре и комуникације с децом. Очеви су углавном ти који су „задужени“ за „грубе“ игре, голицање, јурке и слично.
Како игра с татама утиче на децу
Играње с татом заправо помаже деци да развију вештину само-регулације и да се суоче са јаким емоцијама. Ово из разлога што је тип игре који играју с татом обично нешто узбудљиво, а то им даје прилику да науче да се носе са узбуђењем и да се смире.
Због чега је још важна игра с татом
Језички развој
Очеви најчешће постављају више питања и говоре на начин који обично изазива децу да своје језичке вештине развијају на другачији начин – смелије, гласније…, учећи их истовремено социјалним вештинама.
Помаже у развоју вештине решавања проблема
Деца која се често играју са својим очевима умеју да развију боље вештине решавања проблема али и већи ниво прилагодљивости, у поређењу са децом која не ретко играју са татама. Самим тим, они су разигранији, сналажљивији и фокусиранији на било који проблем на који наиђу.
Истраживање и осећај сигурности
Татин стил игре охрабрује децу да дају одушка својој радозналости, да истражују и реагују позитивно на нове ствари. Такође помаже деци да се боље снађу у новим и неочекиваним ситуацијама и да лакше поднесу оне стресне.
Помаже бољој повезаности и комуникацији деце и очева
Играње с татом, логично, помаже да се деца на дубљем нивоу повежу са својим очевима и током година развију приснију и квалитетнију комуникацију.
Напишите одговор