Od ove školske godine prvaci i njihovi učitelji prvi put će u rasporedu časova imati predmet Digitalni svet. Dobra vest je da nov predmet neće ujedno značiti i povećanje fonda časova. Digitalni svet doći će na mesto Projektne nastave, koja se kao predmet ukida, ali kao metod rada nastavlja da postoji.
U okviru novog predmeta deca će imati priliku da se bliže upoznaju s različitim digitalnim uređajima, njihovom namenom i mogućnostima, da uče o bezbednosti na internetu, zaštiti zdravlja i pravilima komunikacije u digitalnom svetu, a takođe će steći prva znanja o pojmovima koji će ih uvesti u svet programiranja.
Nedavno je odobrena nova radna sveska Kreativnog centra za predmet Digitalni svet, pa smo zamolili autorke ovog izdanja Nevenu Perić i Natašu Nikolić Gajić da nam bliže objasne o kakvom je predmetu reč, budući da je njegovo uvođenje u školski program od početka izazvalo brojne polemike.
Zašto je uvođenje predmeta Digitalni svet dobra stvar?
S obzirom na to da današnja deca zaista žive u digitalnom svetu i da su u njemu već načinila prve korake, neophodno je da pravilno usmerimo njihove dalje korake i osposobimo ih da se u tom digitalnom svetu što bolje snalaze. Važno je da nauče nove veštine i ovladaju njima kako bi na pravilan način koristila digitalne uređaje i sadržaje koje im oni pružaju, kako bi umela da se zaštite od neželjenih i neprimerenih posledica. Ne smemo dopustiti da nam deca budu samouka kada je reč o snalaženju u digitalnom svetu. Bolje da ih mi naučimo tome nego da uče na svojim greškama.
Ovaj predmet omogućava saradnju između roditelja, učitelja/škole i učenika, što je neophodno za uspešan razvoj deteta.
Ishodi i sadržaji koji su propisani Programom nastave i učenja za predmet Digitalni svet povezani su sa ishodima i sadržajima svih ostalih nastavnih predmeta. Upravo to je značajno za međupredmetno povezivanje, ali i razvijanje međupredmetnih kompetencija i stvaranje spone između škole i svakodnevnog života učenika. Znanja i veštine koje učenici treba da steknu kroz nastavu predmeta Digitalni svet važno je da primenjuju i koriste i kroz ostale nastavne predmete, i to tokom celog školovanja, ne samo u prvom razredu.
Možete li nam reći nešto više o tome koje će oblasti digitalnog sveta i koji oblici primene digitalnih tehnologija biti predstavljeni deci od šest ili sedam godina? Kako će prvaci razumeti bezbednost na internetu?
Program predmeta Digitalni svet sastoji se od tri oblasti: Digitalno društvo, Bezbedno korišćenje digitalnih uređaja i Algoritamski način razmišljanja. U okviru teme Digitalno društvo učenici najpre treba da se upoznaju s digitalnim uređajima, njihovim mogućnostima, kao i najčešćim načinima njihovog korišćenja. Na primer, saznaće koje digitalne uređaje koriste njihovi ukućani, ali i koji se poslovi pomoću njih mogu obavljati, šta se sve promenilo u načinu obavljanja pojedinih poslova (npr. plaćanje računa, pronalaženje određenih lokacija tokom putovanja i sl.).
U okviru teme Bezbedno korišćenje digitalnih uređaja učenici će naučiti kako da zaštite svoje digitalne uređaje pravilnim korišćenjem i održavanjem. Naučiće i kako da zaštite sebe prilikom korišćenja digitalnih uređaja – šta sve spada u lične podatke i zašto ne smeju da ih dele i objavljuju na internetu, kako treba da reaguju ukoliko naiđu na neželjeni sadržaj ili dobiju neprimerenu poruku tokom komunikacije u digitalnom svetu. Učenici kroz ovaj predmet razvijaju i odgovoran odnos prema životnoj sredini jer uče šta je elektronski otpad i šta treba da urade sa uređajima koji su neispravni i ne mogu više da se koriste.
Kako sve škole nemaju iste uslove za rad, prilično je važno da radna sveska bude koncipirana tako da može da se koristi i u učionicama u kojima postoje računari ili tableti na kojima učenici mogu da rade dok uče, ali i u učionicama gde postoje samo nastavnički računar i projektor.
Tema Algoritamski način razmišljanja predstavlja osnovu za razumevanje načina funkcionisanja digitalnih uređaja. Ali ne samo digitalnih uređaja. Učenici treba da razumeju da se rešavanje problema i obavljanje pojedinih poslova ostvaruje kroz realizaciju određenih koraka, postupaka i da je to ono sa čim se susreću prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti, kao što su, na primer, pranje zuba, pravljenje limunade, sabiranje, pisanje slova i sl.
Mnogi sedmogodišnjaci imaju svoj telefon i odlično barataju aplikacijama, snalaze se na društvenim mrežama, igraju video-igrice itd. Da li mislite da je moguće usmeriti ih da uređaje koriste na pametan i bezbedan način i na koji način će ih ovaj predmet na to motivisati?
Važno je prihvatiti iskustvo učenika i razvijati nove navike prilikom korišćenja svih digitalnih uređaja, a posebno kada je reč o telefonima i računarima. Neretko se srećemo sa situacijama da deca provode mnogo vremena igrajući igrice na računaru, slušajući muziku i sl. To nije pogrešno, ali treba da postoji ograničeno vreme koje provode u tim aktivnostima. Važno je ukazati im na to da ovi uređaji pružaju još neke mogućnosti, kao što su učenje, kreativno stvaralaštvo, virtuelne posete galerijama, muzejima itd. i upravo je to jedna od glavnih dobiti koje donosi uvođenje ovog predmeta. Takođe je od velike važnosti bezbednost dece prilikom korišćenja digitalnih uređaja, a posebno interneta. Ovaj predmet omogućava da se kroz obrazovni sistem učenici upoznaju sa opasnostima koje vrebaju na internetu i načinima na koje mogu da se od njih zaštite.
Kažite nam nešto o samoj radnoj svesci – kako je koncipirana, šta je to što je čini posebno zanimljivom učenicima za rad?
Kako sve škole nemaju iste uslove za rad, prilično je važno da radna sveska bude koncipirana tako da može da se koristi i u učionicama u kojima postoje računari ili tableti na kojima učenici mogu da rade dok uče, ali i u učionicama gde postoje samo nastavnički računar i projektor. Trudile smo se da za svaki ishod i svaki sadržaj koji je propisan Programom nastave i učenja postoje zadaci koje učenici mogu da urade u samoj svesci, ali tako da im to omogući da ostvare propisane zahteve.
Sveska sadrži veliki broj praktičnih zadataka čije rešavanje podrazumeva korišćenje prethodnih znanja i iskustava učenika, ali i promišljanje o određenim situacijama, procenjivanje ponašanja i postupaka, rešavanje problema. Jedan od značajnih aspekata na koje smo želele da ukažemo jeste samoprocenjivanje znanja i procesa učenja. Osim propisanih ishoda, u svesci se sve vreme insistira na razvoju kritičkog mišljenja, kao i na slobodnom iskazivanju svog mišljenja.
Digitalni svet će predavati profesori razredne nastave. Neki od njih moraće i sami da se edukuju za ovu oblast. Da li ste prilikom izrade udžbenika mislili i na njih i na to kako će im ova radna sveska posao učiniti jednostavnijim?
Učitelji se tokom svog rada stručno usavršavaju u različitim oblastima, među kojima su i digitalne kompetencije. Kroz programe stručnog usavršavanja stiču dodatne kompetencije koje im pomažu da na što bolji i kreativniji način približe gradivo učenicima. Za predmet Digitalni svet učitelji već poseduju neophodne kompetencije, ali će ih kroz obuke dodatno razvijati. Radna sveska je potpuno prilagođena uzrastu učenika, a učiteljima, kroz jednostavnu strukturu i jasne naloge praćene ilustracijama, omogućava realizaciju nastave usmerene na ostvarivanje ishoda predmeta Digitalni svet u skladu s Programom nastave i učenja. Jednostavni nalozi u radnoj svesci, ilustracije, definicije ključnih pojmova, radni zadaci i objašnjenja olakšaće u velikoj meri rad učitelja u pripremi materijala, ali i omogućiti samostalan rad učenika kod kuće.
Pripreme časova, koje će biti dostupne učiteljima, sadrže uputstva za kompletan rad na času, što učiteljima dodatno olakšava rad, jer će tu pronaći sve što im je potrebno kako bi čas uspešno realizovali.
Na kraju, onlajn nastava, koja nas zasigurno čeka u septembru, zahteva određena digitalna znanja i kompetencije. Da li će korišćenje ovog udžbenika biti od pomoći deci i roditeljima?
Onlajn nastava postaje neophodnost u savremenom društvu, kako zbog velikog tehnološkog razvoja, tako i zbog, u ovom slučaju, epidemiološke situacije i očuvanja zdravlja. Ovaj predmet je u direktnoj vezi s tehnološkim napretkom i onlajn nastavom. Osim radne sveske, koja omogućava savladavanje ishoda, izrađeni su i elektronski dodaci, koji će usmeravati učenike da pravilno koriste digitalne uređaje, utvrđuju gradivo i na zanimljiv način uče, a što će olakšati onlajn nastavu.
Veliku ulogu u odrastanju dece imaju roditelji i ovaj predmet i njima pomaže da kroz određene sadržaje unaprede svoje kompetencije u oblasti digitalne pismenosti, sa akcentom na bezbednost. Primera radi, ograničavanje vremena koje deca provode za računarom najviše je u ingerenciji roditelja, kao i to koje će sadržaje deca koristiti na internetu. Program nastave i učenja predviđa i korišćenje portala na kojem se nalazi niz uputstava, video-zapisa, saveta i sl., koji roditeljima daju prave informacije o tome šta, kada, koliko i na koji način njihova deca treba da rade pomoću digitalnih uređaja https://digitalni-vodic.ucpd.rs/
Ovaj predmet omogućava saradnju između roditelja, učitelja/škole i učenika, što je neophodno za uspešan razvoj deteta.
Godišnji plan za predmet Digitalni svet potražite OVDE.
O autorima radne sveske:
Nataša Nikolić Gajić je učiteljica sa 26 godina radnog iskustva i pedagoški savetnik, savetnik – spoljni saradnik Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, master obrazovnih politika, dobitnica Svetosavske nagrade. Autor je i realizator brojnih projekata, akreditovanih programa stručnog usavršavanja, tribina, stručnih skupova. Dugogodišnji je potpredsednik i predsednik Saveza učitelja Republike Srbije.
Nevena Perić je učiteljica sa 26 godina radnog iskustva i pedagoški savetnik, specijalista obrazovne tehnologije i master obrazovnih politika. Učesnik je u različitim projektima koji za cilj imaju unapređivanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, unapređivanje digitalnih kompetencija nastavnika i učenika, popularizaciju nauke i dr. Aktivni je član Saveza učitelja Republike Srbije, kao i saradnik raznih institucija koje se bave obrazovanjem i kulturom.
Napišite odgovor