Dete NEĆE u vodu? Psiholog savetuje kako da mu pomognete da se opusti

Tokom letnjih meseci na plažama ćete vrlo često videti jednu ne baš tako prijatnu situaciju, nekako posebno karakterističnu za naše podneblje. A to su roditelji koji insistiraju na tome da njihovo malo dete uđe u vodu. Po svaku cenu. I ako plače. I ako vrišti. I ako se opire. Zbog čega su pojedini roditelji toliko uporni pa čak i bebe od godinu ili dve teraju u vodu na silu, nije sasvim jasno. Možda zbog toga što i sami uživaju u vodi, pa veruju da je bebi samo potrebno da oseti, pa makar i na silu, pa će odmah zavoleti i ona. Ali joj to treba dozvoliti tempom koji njoj odgovara, prateći prirodnu radoznalost deteta. O ovoj temi razgovarali smo i sa psihologom Jelenom Marušić i evo šta ona kaže.

– U prvoj godini se upoznajemo sa bebom, učimo šta joj prija, a šta ne. Isto to roditelji mogu primeniti i sa privikavanjem na vodu. Uzmite dete u naručje, polako noge okvasite i pratite kako reaguje. Budite strpljivi i bez naglih ubacivanja u vodu. Nije preporučljivo u periodu kada smo bebi potrebni i oslanja se na nas, da je naglo izlažemo nečemu s čim se tek upoznaje. Zašto rizikovati poverenje koje dete ima u vas ili ga gradi još uvek? Kada vidite da je za dete velika stvar i ne želi da uđe u vodu, onda postepeno dete prilagođavajte na vodu. Kada dete forsirate možete povećati strah ili izazvati otpor. – kaže naša sagovornica.

Kako dete da se oslobodi straha i uđe u vodu

Marušić savetuje da postavite peškir bliže moru kako bi voda tek pomalo dodirivala dete.

– Pratite dečije interesovanje i prilagodite igre koje bi bile interesantne, a detetu pomogle da uđe u more. Ukoliko imate manji bazen dopustite detetu da se kupa tu i postepeno ga privikavajte na vodu. Možete čak, dok držite dete u naručju da jurite nekoga kroz plitku vodu, detetu to može biti zabavno. Takođe, možete sakriti kamenje ili školjke i tražiti zajedno. – predlaže Jelena Marušić, osnivač Kompasa vaspitanja.

Kada su u pitanju deca predškolskog uzrasta, oni zavole često likove iz bajki.

– Na primer bajku „U potrazi za Dorom“ možete koristiti tako što kažete da ste videli Nema kako traži Doru, ali ne može da je nađe. Deca žele da pomognu. Ili njihove omiljene likove prilagodite u priči koja bi ih motivisala da priđu vodi. Možda ste prvi put došli na letovanje sa detetom i imate veliku želju da i dete more zavoli, ali to se NE MORA dogoditi. Nemojte imati prevelika očekivanja jer je moguće da ćete se brzo razočarati i pritom forsirati dete da se vaša očekivanja ispune. Umesto toga pripremite strpljenje, podršku, nežan pristup, bajke i igre koje mogu detetu pomoći. – zaključuje naša sagovornica.

U svakom slučaju, pravilo koje uvek važi je – ništa na silu.