Škole koje ostvaruju izuzetne rezultate u realizaciji inkluzije postale su resursni centri

Prvi potpredsednik Vlade i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja  Branko Ružić doneo je odluku o osnivanju devet resursnih centara u  Srbiji, kao potpuno novih organizacionih jedinica u obrazovnom sistemu. Status resursnog centra stekle su škole  koje ostvaruju izuzetne rezultate u realizaciji inkluzivnog obrazovanja i vaspitanja dece iz osetljivih grupa – dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, dece migranata ili iz marginalizovanih porodica.

Iako je bilo planirano da u početku imamo tri resursna centra, uspeli smo da formiramo devet. Resursni centri okupiće stručnjake različitih profila, koji imaju iskustvo u radu sa decom i učenicima sa smetnjama u razvoju. Oni će pružati dodatnu podršku deci, učenicima i njihovim roditeljima, a i obučavati zaposlene u školama za individualizovani pristup obrazovanju – rekao je Ružić.

Resursni centri, prema njegovim rečima, imaće posebnu ulogu kada je reč o primeni asistivnih tehnologija kojima se unapređuje i olakšava učenje i napredovanje učenika sa smetnjama u razvoju i njihovo učešće u školskim i vršnjačkim aktivnostima.

Ministarstvo će u narednom periodu imati intenzivnu saradnju sa resurs centrima kako bi deci, učenicima, roditeljima i nastavnicima bila dostupna podrška.

Status resursnog centra stekle se sledeće škole:

Osnova škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju „Miodrag B. Matić“,  Užice;

Osnovna škola „Branko Pešić“, Zemun;

Osnovna škola „6.oktobar“, Kikinda;

Škola za osnovno i srednje obrazovanje “Mara Mandić“ ,Pančevo;

Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ sa domom učenika,     Novi Sad;

Škola za osnovno i srednje obrazovanje  sa domom „Vuk Karadžić“ , Sombor;

Škola za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“, Zemun;

Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Vukašin Marković“, Kragujevac;

Škola sa domom za učenike oštećenog sluha i govora „11. maj“, Jagodina.