Ko su direktori za koje postoji obavezujuća preporuka da budu razrešeni dužnosti

Agencija za borbu protiv korupcije naložila 36 smena u školama. Iako su prekršili zakon, direktori bezbedni na svojim funkcijama

SINA zaposlio kao nastavnika klavira, ćerku kao psihologa, zeta kao pomoćnog radnika, brata kao vaspitača – samo su neki primeri nepotizma koji su svakodnevica u srpskim školama i vrtićima. Na listi Agencije za borbu protiv korupcije je 36 direktora škola i predškolskih ustanova za koje postoji obavezujuća preporuka da budu razrešeni dužnosti zbog korupcije, uglavnom nepotizma.
Aleksandar Veljković, direktor Elektrotehničke škole u Nišu, zaposlio ćerku na mesto nastavnika, Goran Grozdanović, direktor OŠ „Radoje Domanović“ u Manojlovcu, primio sestru predsednika školskog odbora da bude učiteljica, Dragana Grujičić, direktor OŠ „Nikola Tesla“ u Pribojskoj Banji, zaposlila sestru kao pomoćnog radnika. Ljubiša Đorić, direktor OŠ „Sveti Sava“ u Pirotu, za novu učiteljicu izabrao svoju suprugu, a Miodrag Đurović, direktor Tehničke škole u Prokuplju, posao dao svom bratu i sinu prosvetnog inspektora. Dušica Zakšek, direktor OŠ „Slobodan Jović“ u Voluji, sama je sebe birala, jer je bila član školskog odbora kada se glasalo o izboru direktora OŠ. Na dugačkoj listi primera uhlebljavanja uže i šire familije našla se i OŠ „Mladost“ u Bačkoj Palanci, čija direktorka Tatjana Jašin Mojce je ćerku imenovala za psihologa. Vladimir Kaličić, direktor OŠ „Sveti Sava“ u Nišu, bratu je dao posao blagajnika.
Lista zloupotreba funkcije je podugačka, a ovo su samo neki od primera. Neki su zapošljavani na određeno, neki na neodređeno, jedni su dobili punu normu, a ostali deo časova i plate, ali im je zajedničko što niko od pomenutih, zbog veze sa direktorima, nije smeo da dobije posao. Od 36 slučajeva, neki su još u procesu žalbe, ali je tridesetak konačno.

PUKA TEORIJA
– PROSVETNI sistem postavljen je tako da se samo u teoriji bavimo korupcijom – kaže za „Novosti“ Jasna Janković, predsedica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
– Redovno se zloupotrebe konstantuju, ali se suočavamo sa tim da niko ne može ni za šta da bude razrešen. Direktori optuženi za nepotizam sede na svojim mestima, isto je sa onima koji su optuženi za mobing ili su odavno premašili 65 godina.
U Ministarstvu prosvete kažu da pri izboru direktora ustanova u obzir uzimaju rešenja Agencije za borbu protiv korupcije, kao i presude i sudske postupke koji se protiv kandidata eventualno vode. Ministarstvo je, kažu, ovlašćeno da odbije saglasnost na odluku školskog odbora o izboru direktora ustanove i ukoliko se u postupku utvrdi da bi se donošenjem odluke dovelo u pitanje nesmetano obavljanje delatnosti ustanove.

– U toku mandata sadašnjeg ministra na saglasnost su dostavljene dve odluke o reizboru dva direktora kojima je Agencija izrekla preporuku za razrešenje. U oba slučaja saglasnost je odbijena – u prvom zbog rešenja Agencije, a u drugom zbog utvrđenih nezakonitosti u radu direktora u prethodnom mandatu – kažu u Ministarstvu prosvete. – Novim Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, na kojem se radi, ministar bi trebalo da ima pravo da direktora koji pokaže takvu vrstu ponašanja momentalno razreši sa pozicije direktora. Ovu ulogu, koju sada ministar nema, rade školski odbori, ali, kako to rade, to je pitanje njihove savesti.
U sindikatima kažu da odluke Agencije za borbu protiv korupcije, iako je većina drugostepena i pravosnažna, uglavnom ostaju mrtvo slovo na papiru, jer većina rukovodilaca škola na funkciji ostane do kraja mandata. I oni ukazuju na to da je problem sadašnjeg zakona što Ministarstvo prosvete nema mogućnost da smeni direktore škola, već samo školski odbor, koji čine predstavnici lokalne samouprave, škole i roditelja.
 
Izvor: Novosti