Ђаци лоше урадили математику на припремама за малу матуру

Осмаци би до мале матуре највише требало да раде математику, показују први резултати пробног завршног испита за упис у средњу школу и гимназију.

Ученици осмог разреда основне школе, којих је у Србији 71.661, у петак су решавали пробни завршни тест из математике, а у суботу комбиновни и тест из српског. Ови тестови већином су прегледани, а подаци се сумирају како би се потом и анализирали.
Директор ОШ “Горња Варош” у Земуну Илија Мировић каже да наставници процењују да је пробни тест био лакши него прошле године, али да су га и поред тога ђаци урадили горе него лане.
– Најбоље је урађен српски, на којем су ђаци у просеку имали око 11 поена, али прошле године су имали 14. Из комбинованог су имали око 10, док им је математика била најтежа, сада су имали око девет поена, а прошле године око 11 – прича Мировић.
Као неке од разлога за резултате слабије од прошлогодишњих он наводи то да је ова генерација генерално слабија од претходне, као и то да ђаци вероватно нису довољно мотивисани за спремање пробног теста.
– Било је ситуација да су ђаци са нижим оценама боље урадили, што показује да су они раније почели са припремом и озбиљније је схватили – каже Мировић.
У ОШ “Ратко Митровић” на Новом Београду подаци се још увек уносе, прича директорка Светлана Радоичић.
– Из неформалних разговора са колегама из других школа, примећујемо да су наши ђаци солидно урадили пробни тест. Они су из математике у просеку имали више од 13 поена, из српског више од 14, док за комбиновани и даље сумирамо резултате. За сада смо приметили да им је из комбинованог теста најтеже било пето питање из биологије, које је мало било и мозгалица – прича она.
У поменутом задатку од њих се тражило да на Веновом дијаграму распореде бројеве који представљају дате карактеристике ћелије.
Према речима Предрага Терзића, наставника математике у ОШ “Јован Миодраговић” и председника Друштва математичара Београда, тестови ће се следеће недеље дати деци на увид и са њима анализирати како би се видело на чему треба више радити.
– Ђаци су математику нешто лошије урадили, види се да нису понављали градиво из шестог и седмог разреда. Нису се прославили ни у 17. задатку, где је требало да реше рачунски израз са више елемената – прича он и додаје да је комбиновани тест боље урађен од математике.
Већина ђака са којима је “Блиц” разговарао непосредно након пробног теста из математике истакла је да су задаци били тешки, пре свега због великог броја оних која се тичу геометрије.
Већина ђака мисли да су задаци из математике били тешки, али наставници сматрају да је тест био “таман како треба”
– Сматрам да је тест био таман како треба, ђаци немају објективног разлога да се жале – оцењује Терзић.
Помоћница министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање Весна Недељковић обишла је у суботу осмаке који су полагали пробни комбиновани и тест из српског језика у ОШ “Павле Савић” у Миријеву и истакла значај овог тестирања.
– И за наставнике је веома добро јер је добар показатељ шта треба да раде са децом. Ово тестирање треба схватити као крајње подстицајно и за децу и наставнике. Никако као врсту провере – навела је она тада и указала да ово тестирање проверава постигнућа и даје добре смернице за завршни испит.
Завршни испит за осмаке почеће 18. јуна тестом из српског, а сутрадан, ђаци ће решавати задатке из математике, док ће 20. јуна у оквиру комбинованог теста имати питања из хемије, физике, биологије, географије и историје. Сва три испита почињу у девет сати.
Промењен однос бодова
За разлику од претходне три генерације осмака, које су на завршном тесту могле да имају максимум 30 поена, а на основу општег успеха максимум 70, мали матуранти сада би требало да се боље припреме за завршни тест, јер ће се њему придавати већи значај. Тестови из српског и математике носе по 13 поена, комбиновани 14, а на основу општег успеха могу остварити највише 60 поена.
Извор: Блиц