Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић казала је да долазак страних универзитета у Србију није дискриминација домаћих универзитета него здрава конкуренција. Она је додала да страни факултети не улазе у домаћи систем просвете, већ ће само бити лоцирани у Србији.
Ђукић Дејановић је казала да је то добро за компететивни развој у високом образовању те да нема апсолутно разлога да се било ко, ко квалитетно ради, плаши доласка страних универзитета.
„Са таквим универзитетима је неупоредиво лакше остварити сарадњу и када су у питању наши универзитети, а наша деца која оду на мастер, докторске или основне студије, често остају тамо где су. Ово је једна и од демографских мера јер држава омогућава да страни универзитети буду лоцирани на територији Србије и да по свим својим правилима функционишу“, казала је она.
Појашњава да те стране високошколске установе не улазе у просветни систем Србије.
„Оне су само лоциране у Београду. Наши студенти одлазе у Милано, Рим, Минхен и друге градове у иностранству, често остану тамо када заврше. Изузев тога што они имају локацију у Србији, не улазе у наш систем, не дајемо им ништа више, дајемо могућност нашим младим људима да докторске, мастер или основне студије завршавају код њих у својој земљи“, навела је она.
Како је додала, на тај начин се пружа и финансијска подршка тим младим људима који би морали да у тим градовима плате и стан, храну, боравак, а не само школарину. Овај потез министарка је назвала и наталитетном мером, јер врло често млади тамо где студирају, заснивају и породицу.
Против измене Закона
Репрезентативни Синдикат образовања Србије саопштио је да подржава захтеве Конференције универзитета Србије (КОНУС) за повлачење из скупштинске процедуре измена Закона о високом образовању, којим се омогућава да стране високошколске установе без адекватне процедуре, јавног увида и јавне расправе отварају факултете.
Предложеном допуном Закона омогућава се да иностране високошколске установе могу да добију дозволу за рад и да држава из буџета финансира трошкове студирања наших држављана, чиме се национални систем високог образовања озбиљно урушава, истиче Синдикат у допису министарки просвете Славици Ђукић Дејановић, ректору Универзитета у Београду Владану Ђокићу, који је и председник КОНУС.
Синдикат због тога захтева да допуна буде повучена из скупштинске расправе, имајући у виду да држава не измирује све своје обавезе које се односе на високошколске установе, а намерава да уведе финансирање страних факултета као нелојалне конкуренције и тиме доводи у питање напоре Радне групе у досадашњем решавању дугогодишњих проблема финансирања високог образовања.
Цео текст: Нин
Напишите одговор