Министарство просвете упутило је универзитетима и факултетима сет препорука о начинима за успостављање и организацију наставног процеса по завршетку блокада, сазнаје Данас.
Министарство је препоручило високошколским установама да изврше поништавање пријава испита у ванредним или редовним испитним роковима, који се нису реализовали због блокада високошколских установа, те да студентима изврше повраћај средстава уплаћених на име накнаде за пријаву испита, односно не рачунају пријаве у овим случајевима у број пријава које студент има право да изврши без плаћања накнаде.
Препоручено је да се омогуће студентима полагање испита из предмета зимског семестра у испитним роковима током и након летњег семестра, као и испита из предмета летњег семестра у испитним роковима током и након зимског семестра, односно омогуће реализацију свих испитних рокова у школској 2024/2025. години.
Такође, факултети би требало да утврде додатни редовни испитни рок у школској 2024/2025. години у циљу омогућавања студентима да до краја школске године остваре број бодова потреба за задржавање, односно стицање статуса студента чије се студирање финансира из буџета.
Препорука факултетима је да омогуће студентима испуњавање предиспитних обавеза накнадно, односно у испитним роковима и да се дозволи упис предмета на почетку сваког семестра, односно упис до 90 ЕСП бодова у летњем семестру школске 2024/2025. године;
Факултет би требало и да додатно прилагоде динамику измиривања студентских финансијских обавеза спрам материјалног статуса студената и омогуће уплату у више рата школарине од већ утврђеног броја рата, као и да предиспитне обавезе студената и полагање испита не условљавају измиривањем износа школарине у целости или у неком делу, посебно током испитних рокова након зимског семестра 2024/2025. године;
Високошколским установама је препоручено да продуже школску 2024/2025. годину због одржавања додатног испитног рока и у случају потребе за надокнадом наставе, те да преиспитају утврђену висину школарине за самофинансирајуће студенте, укључујући износ осталих накнада које наплаћују студенти и прилагоде их стварно реализованој настави и испуњеним обавезама високошколске установе према студентима предвиђеним уговором о студирању, а у складу са мерилима за утврђивање висине школарине прописаним општим актом високошколских установа.
Установити дан сећања на жртве несреће на Железничкој станици
Министарство просвете подржава иницијативе коју су студентски представници, као одговорни грађани и носиоци будућности наше државе, покренули.
„Сматрамо да је оправдано и неопходно да се 1. новембар установи као посебан дан сећања и памћења на жртве трагичне несреће на Железничкој станици у Новом Саду, уз одлагање почетка наставе у 11:52 часова сваке године“, пише у допису.
Министарство просвете препоручује високошколским установама да у свом плану наставе за зимски семестар почев од школске 2025/2026. године уврсте обележавање 1. новембра као дана сећања и дијалога, односно као неговање културе сећања и одавање почасти невиним жртвама кроз примере добре праксе реализоване током школске године, развој и промоцију хуманости, солидарности, толеранције, поштовања и дијалога
„Позивамо високошколске установе да размотре могућност да тај дан буде нерадан дан у коме се студенти биће друштвено ангажовани и личним примером даду позитиван допринос заједници и исказати солидарност кроз добровољно давање крви или прикључивање средствима организовања концерата, трибина, пројеката, књижевних вечери и сличних културних, уметничких, образовних, спортских и научних манифестација“, истакнуто је у допису високошколским установама.
Забринути због напада на студенте
Министарство је изразило „велику забринутост“ због примера напада и таргетирања студентских представника и студентских представничких тела успостављених у складу са Законом о високом образовању и Законом о студентском организовању у медијским кампањама и појединим медијима, али се не помињу напади на студенте који учествују у блокадама.
„Најоштрије осуђујемо овакву праксу која угрожава права младих и нарушава основне принципе академске слободе, посебно од стране наставног особља високошколских установа. Високо образовање по закону је засновано на принципима уважавања хуманистичких и демократских вредности, националне и европске традиције и вредности културног наслеђа, поштовања људских права и грађанских слобода, укључујући забрану свих видова дискриминације, као и обезбеђивања квалитета и ефикасности студирања“, наводи се у допису Министарства.
Просветна власт подсећа да су чланом 101 Закона прописана права и обавезе које студент високошколске установе има, а која се односе на право студента на различитост и заштиту од дискриминације, као и поштовање личности, достојанства, части и угледа, али и обавезу студента да поштује права запослених и других студената у високошколској установи.
Извор: Данас
Напишите одговор