U svetu gde se prosečno dete prvi put susreće sa pametnim telefonom već na početku osnovnog školovanja, a profil na društvenim mrežama pravi sa 13, važno je razumeti kako digitalni svet oblikuje najranjivije među nama. Istraživanja psihologa Džonatana Hajdta otkrivaju zabrinjavajući trend: algoritmi društvenih mreža NISU neutralni posmatrači našeg ponašanja, već sofisticirani sistemi koji prepoznaju i eksploatišu ljudske slabosti, posebno kod devojčica.
Mašina koja čita nesigurnost
Hajdtova istraživanja pokazuju da algoritmi društvenih mreža rade kao psihološki „profajleri“ koji neprestano analiziraju naše ponašanje. Jedan od najšokantnijih primera je način na koji algoritmi prepoznaju nesigurnost kod mladih devojaka. Kada devojčica napravi nekoliko selfija uzastopno, zatim ih obriše jer nije zadovoljna kako izgleda, algoritam to tumači kao znak nesigurnosti vezane za fizički izgled.
Ova informacija se ne gubi u digitalnom prostoru – naprotiv, postaje osnova za ciljano reklamiranje!
Algoritam će toj istoj devojčici početi da prikazuje reklame za proizvode za lepotu, aplikacije za uređivanje fotografija, dijete ili čak estetske procedure. Ono što je trebalo da bude privatni momenat sumnje u sebe, postaje komercijalna prilika.
„Algoritmi ne samo da reaguju na ono što objavljujemo, već i na ono što ne objavljujemo“, objašnjava Hajdt. „Svaki izbrisani selfi, svaki duži pogled na tuđu fotografiju, svaki lajk koji damo – sve to govori algoritmu ko smo i kako na nas može da utiče.“
Početak spirale: Ranije nego što mislimo
Pogrešno je misliti da se problemi sa samopouzdanjem vezani za društvene mreže javljaju tek u pubertetu. Istraživanja pokazuju da se prvi znaci mogu primetiti već kod devojčica od 9-10 godina koje koriste platforme naizgled „bezbedne“ za decu.
Čak i na platformama kao što je TikTok, gde je sadržaj naizgled zabavan i bezazlen, algoritmi prate koje video-klipove dete najviše puta pogleda. Ako se devojčica zadržava na sadržaju o mršavljenju, šminkanju ili transformacijama, algoritam će joj početi da prikazuje više takvog sadržaja, postupno je uvodeći u svet gde je fizički izgled primarna vrednost.
Dr Hajdt upozorava: „Ono što roditelji često ne razumeju je da njihova devojčica ne mora da traži problematičan sadržaj. Algoritam će ga pronaći za nju, na osnovu najsitnijih signala o tome šta je zainteresuje.„
Anatomija digitalnog napada na samopouzdanje
Društvene mreže stvaraju ono što psiholozi nazivaju „perfektna oluja“ za razvoj problema sa samopouzdanjem kod devojčica:
Konstantno poređenje – Za razliku od ranijih generacija koje su se poredile sa vršnjacima iz svoje okoline, današnje devojčice se porede sa milionima savršenih slika iz celog sveta. Instagram i TikTok influenserke postavljaju nemoguće standarde lepote, često uz pomoć filtera, profesionalnog osvetljenja i editovanja.
Kvantifikacija popularnosti – Lajkovi, komentari i pratilci postaju numerička mera vrednosti. Devojčica koja dobije 50 lajkova može da se oseća manje vredno od one koja dobije 500, iako je taj broj često više stvar algoritma nego stvarne popularnosti.
Strah od propuštanja (FOMO) – Algoritmi namerno stvaraju osećaj da se nešto važno dešava bez nas. Devojčice često osećaju da moraju konstantno da budu online kako ne bi „propustile“ nešto važno.
Digitalno vršnjačko nasilje – Anonimnost i distanca koje pružaju društvene mreže čine da komentari budu posebno okrutni. Jedna negativna poruka može da ostavi dublje tragove nego meseci pozitivnih komentara.
Fiziologija digitalnog stresa
Ono što čini situaciju još alarmantniijom je to što uticaj društvenih mreža na devojčice nije samo psihološki – on je i fiziološki. Istraživanja pokazuju da konstantno korišćenje društvenih mreža dovodi do:
– Povećanja nivoa kortizola (hormona stresa)
– Narušavanja ciklusa spavanja
– Smanjenja koncentracije dopamina, što može dovesti do depresije
– Povećanja anksioznosti i panike
„Mozak adolescenta, a posebno devojčica, još uvek se razvija u delovima koji su odgovorni za kontrolu impulsa i emocionalne regulacije“, objašnjava dr Hajdt. „Algoritmi to eksploatišu, stvarajući zavisnost u trenutku kada je mozak najranjiviji.
Strategije zaštite: Kako preuzeti kontrolu
Borba protiv algoritama nije nemoguća, ali zahteva svesnost i strategiju:
Edukacija o algoritamima – Devojčice treba da razumeju kako funkcioniše tehnologija koju koriste. Kada razumeju da im se sadržaj ne prikazuje slučajno, već je biran da izazove određenu reakciju, mogu da razviju kritičko mišljenje.
Kontrola sadržaja – Umesto da se čeka da algoritam „otkrije“ interesovanja, treba svesno pratiti profil koji promoviše pozitivne vrednosti.
Digitalni detoks – Redovno uzimanje pauza od društvenih mreža, počevši od nekoliko sati pa do celih dana. Ovo pomaže da se prekine ciklus zavisnosti.
Fokus na realnost – Podsećanje na to da ono što vidimo na društvenim mrežama nije uvek stvarnost. Razgovor o filterima, editovanju i tome kako se prave „savršene“ fotografije.
Jačanje samopouzdanja oflajn – Podsticanje aktivnosti koje grade samopouzdanje u realnom svetu – sport, umetnost, volontiranje.
Uloga roditelja i društva
Roditelje često parališu dve krajnosti: potpuna zabrana tehnologije ili potpuno prepuštanje detetu da se samo snađe. Optimalno rešenje je u tome da se postane „digitalni mentor“ koji će dete voditi kroz složenost online sveta.
„Ne možemo da izolujemo decu od tehnologije, ali možemo da ih naučimo da je koriste svesno i kritički“, savjetuje dr Hajdt. „Ključ je u tome da razumemo da su algoritmi dizajnirani da budu adiktivni, pa moramo da budemo jednako svesni i strategijski u našem pristupu.“
Škole takođe imaju ulogu u digitalnoj pismenosti. Predmeti o medijskoj pismenosti i kritičkom mišljenju treba da budu deo osnovnog kurikuluma, jer devojčice često znaju kako da koriste tehnologiju, ali ne razumeju kako tehnologija utiče na njih.
Budućnost digitalnog odrastanja
Istraživanja dr Hajdta i drugih psihologa jasno pokazuju da trenutni model društvenih mreža nije kompatibilan sa zdravim razvojem devojčica. Potrebne su sistemske promene – od regulacije algoritama do edukacije roditelja i vaspitača.
Do tada, naša odgovornost je da zaštitimo najranjivije. To znači da razumemo kako funkcioniše tehnologija koju naša deca koriste, da budemo prisutni u njihovom digitalnom životu, i da im pomognemo da razviju unutrašnju snagu koja će im omogućiti da se odupru algoritmima koji žele da eksploatišu njihove nesigurnosti.
Devojčice zaslužuju da odrastaju u svetu gde njihova vrednost nije određena brojem lajkova, već njihovim karakterom, talentima i doprinosom svetu. Naš zadatak je da im pomognemo da tog sveta stvore, bez obzira na to koliko algoritmi pokušavaju da ih ubede u suprotno.
Napišite odgovor