Већина родитеља способна је да одгоји срећно, здраво и емоционално стабилно дете. Али многи се на том путу боре.
За две деценије искуства и рада, дечји психолог Шефали Сабари упознала је и радила са много родитеља и деце. Како каже, открила је за то време да када родитељи нису добро ускладили свој приступ детету са његовим темпераментом и јединственим карактером, онда губе прилику да дете виде и цене због оног што оно јесте.
Постоји шест типова изузетне и надарене деце. Ваше дете може припадати једном од њих, а може бити и микс свих типова. Али, ако се потрудите да упознате своје дете, то ће ојачати вашу везу и помоћи да се боље разумете.
1. Анксиозни истраживач
Анксиозни истраживачи често су ситничави и лако се изнервирају и због најмање ствари.
Њихова лепота је у томе што су високо сензитивни и осећајни. Али то истовремено значи да они упијају анксиозност која их окружује. И шта ће да раде са свим тим? Па експлодираће!
Савет: Будите приземни и чврсти, али смирени. Ако почнете да реагујете љутњом или узнемиреношћу, то може бити окидач за прави емотивни цунами вашег детета.
Похвалите их због способности коју имају да препознају и разумеју окружење, али их учите да подигну ограде тамо где је потребно. „Када се унервозиш, затвори очи и понављај себи „Добро сам, безбедан сам, бићу добро.“”
2. Хиперактивни истраживач
Он нема мира и никада га нећете наћи тамо где сте га оставили.
Ова деца често буду етикетирана као неваљала од стране родитеља и учитеља јер умеју да буду изузетно активна, како умом тако и телом. Али њихова супермоћ лежи у томе што су врло радознали и посвећени.
Савет: Хиперактивни истраживачи имају изражену потребу да ин не посрамљујете због њиховог немирног духа, већ да тај део њих заволите и поштујете.
Покажите им безусловно прихватање како би и сами могли да прихвате себе. Створите свет и ком ће њихова машта и креативност бити врлине, никако недостаци.
3. Дете које покушава да свима удовољи (overpleaser)
Ова деца су као путер – мека и лако се моделују и обликују. И савршен су дар родитељима који имају снажну потребу за контролом.
Уклапају се, преузимају послове у кући, добијају петице и похвале. Али пошто су спремни да помогну, врло често претерају и преузимају родитељске одговорности. .
Савет: Учите их како да поставе своје границе и како да траже да их други људи поштују.
Подсетите их да су њихове потребе на првом месту. „Ти много волиш да дајеш и да помажеш другима. То је лепо, али упамти да увек када ти нешто не прија треба да кажеш НЕ.“
4. Сањар-самотњак
Деца из ове групе су стидљива и интровертна и често се боре са друштвеним и комуникационим вештинама.
Често ћете их затећи како само гледају у небо или проводе време сами у тишини.
Савет: Друштво ће им вероватно слати поруке да треба да буду другачији, отворенији.
Помозите им да се осете сигурно у својој кожи и препознају своје снаге. „Не дозволи да ти други људи говоре ко треба да будеш. Запамти да су јаки само они који могу да буду оно што јесу. И ја ти се дивим баш због тога што јеси.“
5. Бунтовник
Деца врло јаке воље. Неће сарађивати осим ако су уверени да је резултат те сарадње нешто што прихватају и желе.
Јако добро знам колико изазовно може бити одгајати овакву децу јер је и моја ћерка једна од њих. И има самопоуздање које је чини неустрашивом пред ауторитетима.
Савет: Овој деци потребно је да осете да њихову одлучност поштујете.
Попустите контролу и смањите осуђивање: „Допада ми се што имаш свој став и што не даш да те уздрмају туђа мишљења само зато што су популарна. Али, не би требало да се бориш против правила тек да би се борила, без правог разлога. Сагорећеш.“
6. Срећко
Увек добро расположена, ова деца нису ни нарочито захтевна нити су мали команданти.
Једина мана им је што некад умеју да буду превише опуштени и теже их је мотивисати. Резултат тога је да родитељи у њима често виде мањак амбиције.
Савет: Оно што родитељи треба да разумеју јесте да деца која припадају овој групи умеју боље од иког да живе у садашњости.
Славите и хвалите њихов позитиван став према свету: „Ти осветлиш сваку просторију у коју уђеш. Била би права срећа да је више људи попут тебе.”
Напишите одговор