Друштво психолога Србије о састављању спискова ученика: Исхитрена мера која може имати негативне последице по наставнике и децу

Јавност је јуче узнемирио допис који је преплавио друштвене мреже. Ради се о писму које је ПУ Ужице упутила школама у Ужицу и околним општинама где се од њих тражи да направе спискове ђака који су потенцијалне жртве, али и извршиоци насиља, као и оних који показују асоцијално понашање. МУП се данас и званично извинио школама, рекавши да је допис мотивисан добрим намерама, али несмотрено дефинисан.

Овим поводом огласило се и Друштво психолога Србије, чије саопштење преносимо у целости.

“У циљу враћања сигурности у наше школе и друштво, један од важних задатака који се налази пред свима нама и пред свим деловима система (друштва) јесте посвећивање додатне пажње вршњачком насиљу и ангажовање свих делова друштва на решавању проблема вршњачког насиља.

У јавност су доспеле информације о позиву упућеном школама који се односе на састављање спискова ученика који су потенцијални насилници или жртве. Овакав арбитрарни критеријум, који је уједно и у супротности са законом управе школа, стручне службе и наставнике ставља у крајње неадекватан и потенцијално опасан положај. Таква мера је исхитрена и може имати даље негативне последице по децу, родитеље, школе и читаво друштво. Стигматизација било које групе ученика увек је контрапродуктивна и води у продубљивање проблема, а не ка његовом решавању. Репресивне и издвајајуће мере нарушавају сигурност школског окружења, а повратак поверења у сигурност школског окружења мора бити приоритет целе заједнице у наредном периоду.

У циљу борбе са вршњачким насиљем, неопходно је да буду ангажовани тимови стручњака, који ће краткорочно радити на решавању појединачних случајева, а дугорочно на системској превенцији кроз једини утемељни и ефикасан начин смањења вршњачког насиља, а то је развој сигурне и позитивне климе у школи и развој социјално-емоционалних компетенција ученика и свих осталих актера у васпитно-образовним установама. У овој ситуацији, када су нам потребна делотворна решења, не треба сметнути с ума да је вршњачко насиље сложен феномен, који захтева сагледавање шире слике и координисане и планске акције које су у складу са професионалним етичким принципима.

Тим за информисање
Одељења за психологију
Филозофског факултета у Београду