Društvo psihologa Srbije o sastavljanju spiskova učenika: Ishitrena mera koja može imati negativne posledice po nastavnike i decu

Javnost je juče uznemirio dopis koji je preplavio društvene mreže. Radi se o pismu koje je PU Užice uputila školama u Užicu i okolnim opštinama gde se od njih traži da naprave spiskove đaka koji su potencijalne žrtve, ali i izvršioci nasilja, kao i onih koji pokazuju asocijalno ponašanje. MUP se danas i zvanično izvinio školama, rekavši da je dopis motivisan dobrim namerama, ali nesmotreno definisan.

Ovim povodom oglasilo se i Društvo psihologa Srbije, čije saopštenje prenosimo u celosti.

“U cilju vraćanja sigurnosti u naše škole i društvo, jedan od važnih zadataka koji se nalazi pred svima nama i pred svim delovima sistema (društva) jeste posvećivanje dodatne pažnje vršnjačkom nasilju i angažovanje svih delova društva na rešavanju problema vršnjačkog nasilja.

U javnost su dospele informacije o pozivu upućenom školama koji se odnose na sastavljanje spiskova učenika koji su potencijalni nasilnici ili žrtve. Ovakav arbitrarni kriterijum, koji je ujedno i u suprotnosti sa zakonom uprave škola, stručne službe i nastavnike stavlja u krajnje neadekvatan i potencijalno opasan položaj. Takva mera je ishitrena i može imati dalje negativne posledice po decu, roditelje, škole i čitavo društvo. Stigmatizacija bilo koje grupe učenika uvek je kontraproduktivna i vodi u produbljivanje problema, a ne ka njegovom rešavanju. Represivne i izdvajajuće mere narušavaju sigurnost školskog okruženja, a povratak poverenja u sigurnost školskog okruženja mora biti prioritet cele zajednice u narednom periodu.

U cilju borbe sa vršnjačkim nasiljem, neophodno je da budu angažovani timovi stručnjaka, koji će kratkoročno raditi na rešavanju pojedinačnih slučajeva, a dugoročno na sistemskoj prevenciji kroz jedini utemeljni i efikasan način smanjenja vršnjačkog nasilja, a to je razvoj sigurne i pozitivne klime u školi i razvoj socijalno-emocionalnih kompetencija učenika i svih ostalih aktera u vaspitno-obrazovnim ustanovama. U ovoj situaciji, kada su nam potrebna delotvorna rešenja, ne treba smetnuti s uma da je vršnjačko nasilje složen fenomen, koji zahteva sagledavanje šire slike i koordinisane i planske akcije koje su u skladu sa profesionalnim etičkim principima.

Tim za informisanje
Odeljenja za psihologiju
Filozofskog fakulteta u Beogradu