Društvo psihologa saopštilo je da izražava snažnu i nedvosmislenu podršku kolegama u prosveti, psiholozima i drugim prosvetnim radnicima, u njihovoj borbi za unapređenje kvaliteta obrazovanja, poštovanje demokratskih principa i vladavinu prava, i oštro osuđuje pritiske i represivne mere kojima su psiholozi i drugi prosvetni radnici izloženi.
”Obrazovanje predstavlja temelj svake razvijene društvene zajednice, a prosvetni radnici su oni koji svakodnevno, svojom stručnošću i posvećenošću, grade taj temelj.” – navodi se u saopštenju Društva psihologa.
Oni naglašavaju da su uslovi rada psihologa u školama poslednjih meseci veoma otežani, a zahtevi koji su pred njima dodatno usložnjeni, jer škole i zaposleni u školama jedini u potpunosti učestvuju u borbi za demokratsko društvo, pravdu i poštovanje Zakona. U većem broju škola nastava se ne odvija od decembra. Psiholozi zaposleni u školama i drugi prosvetni radnici su zato izloženi izuzetno velikim pritiscima poslednjih meseci.
”Uloga psihologa u školama od suštinskog je značaja za dobrobit učenika, nastavnika i škole u celini. Njihov rad doprinosi razvoju zdravog obrazovnog okruženja, podsticanju kritičkog mišljenja, emocionalne pismenosti i izgradnji međuljudskog poštovanja. Psiholog u školi obavlja poslove različite složenosti i obima, i obično je jedini koji stoji između različitih učesnika u školskom životu: učenika, nastavnika, roditelja, direktora, Ministarstva prosvete i zakonskih propisa u obrazovanju, u kojima i dalje nije jasno definisan status psihologa.” – napominju u svom saopštenju članovi Društva psihologa Srbije.
Dodaju da ionako komplikovanu situaciju dodatno otežava i postupanje kojim se usvaja Kolektivni ugovor koji nije u skladu sa Ustavom, Zakonom o radu, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakonom o zabrani diskriminacije, te kojim se jasno vrši diskriminacija među zaposlenima u školama, kao i izmene i dopune zakona iz oblasti obrazovanja, koje se usvajaju u ovom trenutku, i bez prethodno održanih javnih rasprava.
”Svedoci smo izazova sa kojima se suočavaju zaposleni u prosveti i urušavanja obrazovnog sistema koje traje godinama, od narušavanja profesionalne autonomije, neadekvatnih uslova rada, do sistemskih problema koji potkopavaju osnovne vrednosti obrazovanja. Verujemo da kvalitetno obrazovanje mora biti dostupno svima, zasnovano na naučno utemeljenim principima, demokratskim vrednostima i poštovanju dostojanstva svakog pojedinca.” – ističu psiholozi.
Zato, kažu, Društvo psihologa snažno podržava sve napore koji imaju za cilj unapređenje obrazovanja, i uslova rada psihologa u školama, njihov profesionalni integritet i samostalnost u radu, kao i primenu stručnih standarda u skladu sa etičkim kodeksom naše profesije. Veruju da je kvalitetno obrazovanje temelj demokratskog društva i da je ključno omogućiti stručnjacima da deluju bez pritisaka, u interesu dece i mladih.
”Pozivamo nadležne institucije da sa punom odgovornošću saslušaju zahteve struke, uključe stručnu javnost u donošenje odluka i omoguće uslove u kojima će psiholozi i prosvetni radnici moći da obavljaju svoj posao u skladu sa najvišim profesionalnim standardima.” – zaključuje se u saopštenju.
Napišite odgovor