Država će plaćati dadilje za decu!?

 

Država je izdvojila 650 miliona dinara bespovratnih sredstava za podsticaj nataliteta a lokalne zajednice će ga trošiti kako one odluče

Država će plaćati dadilje za decu! Ova vest sa novinskih stubaca tabloida prostrujala je juče među roditeljima. Naročito su bili radoznali oni roditelji koji rade po smenama, a nemaju „baka servis” i moraju da se dovijaju ko će i kako stići po decu kada se približi 18 časova, što je kraj radnog vremena u predškolskim ustanovama.

Odgovor je stigao istog dana – to je samo ideja, a da li će lokalne samouprave od države tražiti novac baš za takve mere stvar je njihove odluke, objasnila je ministarka zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, podsetivši da su za opštine i gradove izdvojena bespovratna sredstava u iznosu od 650 miliona dinara kako bi se rešili neki od problema sa kojima se susreću porodice.

U igri za ovaj novac su svi, izuzev Beograda i Kosova i Metohije. Opštine mogu da dobiju najviše 15 miliona, dok gradovi mogu da očekuju do 30 miliona dinara. A na lokalnim samoupravama je koji će projekat predložiti – da li će to biti pomoć mladim parovima u smislu poboljšanja uslova stanovanja, renoviranje vrtića ili možda baš ovaj – uvođenje dežurstva u vrtiće. Ipak, kako kaže ministarka, to ne može biti mera koja će se svima predložiti, jer „nemaju sve lokalne samouprave iste potrebe”.

Ovo nije prvi put da se izdvajaju budžetska sredstva u ove svrhe – 2017. izdvojeno je 130 miliona dinara i novac je raspoređen na 15 opština, dok je prošle godine iznos uvećan do 500 miliona.

Tatjana Macura iz inicijative „Mame su zakon” kaže da su sredstva namenjena lokalnim samoupravama za pomoć roditeljima i podsticaj nataliteta značajno veća i nada se da će ona u tu svrhu i biti utrošena.

– Ne dešava se često da taj novac ’skrene s puta’, ali imali smo primer kako je u Somboru dat za pozorišnu predstavu. Takođe, roditeljima u Nišu su podeljeni vaučeri koje mogu potrošiti samo u radnjama firme koja ima znatno više cene od ostalih dečjih radnji. Na taj način usluga je učinjena pre svega firmi, a roditelji su u drugom planu – kaže Tatjana Macura, inače poslanica iz Stranke moderne Srbije.

Naša sagovornica upozorava na probleme koje imaju opozicione opštine poput Šapca, Paraćina, beogradskih opština Stari grad i Novi Beograd.

– Novac koji dobijaju za pomoć roditeljima nije zavidan, pa se često snalaze kako da iz budžeta ipak izdvoje sredstva u te svrhe – dodaje Macura.

Autor: Višnja Aranđelovi

Izvor: Politika