Свршени средњошколци који нису успели да се у јуну упишу на факултет који су желели, а нису размишљали о другој опцији, имају другу шансу у септембру. На појединим популарним факултетима (не на свим) има слободних места, па чак и на буџету, пише портал Нова. Њих је, подразумева се, мало, посебно на Београдском универзитету. С друге стране, на факултетима у Нишу који су углавном попуњени, остало је места и у септембарском уписном року.
Годинама уназад као популарни факултети међу средњошколцима издвајају се београдски Електротехнички факултет, Факултет организационих наука, Медицински, Фармацеутски, Архитектонски, Стоматолошки, Економски…
На њима, како показује пракса, сва места буду попуњена већ у првом уписном кругу у јуну. Ове године је, на пример, ЕТФ објавио на свом сајту да је упис завршен и да септембарског круга неће бити јер су места на оба смера попуњена.
Иста ситуација је и на ФОН-у – другог уписног круга нема.
А где је остало места?
Београдски факултети
Фармацеутски факултет
Фармацеутски факултет у Београду расписао је конкурс за упис у прву годину интегрисаних академских студија за школску 2024/25 годину.
Према подацима са сајта, факултет уписује пет студената на студијски програм Фармација – медицинска биохемија и пет студента на студијски програм Фармација, акредитованим на српском језику.
На фармацији нема буџетских места. Свих пет су искључиво самофинансирајућа.
Такође, факултет уписује и шест студената на студијски програм Фармација на енглеском језику. И они су у статусу самофинансирајућих студената.
Економски факултет
Економски факултет је годинама пун, притом увек даје доста буџетских места. Ове године је расписао конкурс за попуну слободних места на студијском програму Економија, пословно управљање и статистика.
Није познато, односно на сајту није објављено колико има слободних места.
Како је наведено, у прву годину студија може да се упише лице које има средње образовање у четворогодишњем трајању.
Право уписа имају и наши држављани који су средњу школу завршили у иностранству у школској 2023/24. години, а нису могли да нострификују своја средњошколска документа до последњег дана предвиђеног за пријаву у првом уписном року, као и кандидати који се уписују на слободна места по основу афирмативних мера.
Правни факултет
Правни факултет Универзитета у Београду расписао је други конкурсни рок за упис у прву годину основних академских студија и то за чак 231 места у статусу самофинансирајућих студената.
Има и буџетских места – шест, али искључиво за држављане Републике Србије који су у школској 2023/24. години средњу школу завршили у иностранству.
Медицински факултет
На Медицинском факултету је сваке године „крцато“ с обзиром да доктори (не сви) добију посао након дипломирања, било код нас, било у иностранству, али у другом уписном кругу средњошколцима је на располагању пет буџетских места. Ту је, међутим, цака – ово се односи на за држављане Републике Србије који су у школској 2023/2024. години стекли страну средњошколску исправу.
Факултет расписује септембарски круг за упис у прву годину Основних академских студија медицине –сестринство (дипломирана медицинска сестра) у трајању од четири године.
За овај смер даје 20 самофинансирајућих места и шест буџетских.
Такође, омогућен је додатни упис и за лица која конкуришу у оквиру програма афирмативне мере уписа припадника ромске националне мањине и то пет буџетских места, као и три места на буџету за лица која конкуришу у оквиру програма афирмативне мере уписа лица са инвалидитетом.
Машински факултет
Машински факултет има слободних места на оба смера. На програму Машинско инжењерство преостало је једно самофинансирајуће место, док је на студијском програму Информационе технологије преостало 13 самофинансирајућих места.
Писали смо раније о популарном Машинцу који заправо и није био толико тражен међу средњошколцима, иако траје три године и скоро сви кандидати упишу прву годину на буџет.
У претходних три-четири године његово интересовање је постало веће.
Стоматолошки факултет
Стоматолошки факултет Универзитета у Београду уписаће на прву годину Интегрисаних академских студија стоматологије два студента који се финансирају из буџета Републике Србије и то држављане наше земље који су средњу школу завршили у иностранству.
Такође, факултет даје и 20 самофинасирајућих места за програм на енглеском језику.
Право учешћа на конкурсу имају кандидати који су стекли средње образовање у четворогодишњем трајању, и то: завршену гимназију или средњу школу медицинског усмерења.
Нишки факултети
Већина српских средњошколаца хрли на студирање у Београд. Али, будући бруцоши лакше могу да упишу нишке факултете (барем тако показује јунски уписни рок) јер има много више места.
Таква шанса им се нуди и у септембарском року јер је, како показују званични подаци, на њима остало више до 800 буџетских места.
Електронски факултет
Укупно 1.091 место остало је за септембарски уписни рок на 14 факултета Универзитета у Нишу, а од тога је 826 места на буџету, што је скоро 600 више у односу на број места која су кандидатима у другом року била на располагању пре десет година.
Колико се ситуација променила за једну деценију показује и податак да је сада на Електронском факултету остало највише буџетских места за други уписни рок – 180, док 2014. године није било слободних места на буџету у септембру за оне који су се у јунском уписном року нашли „испод црте“.
Медицински факултет
На Медицинском факултету су се раније углавном сва места попуњавала у првом року. Сада је остало 55 слободних места на буџету и 88 самофинансирајућих.
Факултет спорта и физичког васпитања
Другу шансу кандидатима даје и нишки Факултет спорта и физичког васпитања – има 19 буџетских и чак 100 места на самофинансирању.
Правни факултет
Тек седам буџетских места у септембарском року нуди Правни факултет у Нишу. Није много, али ако погледамо тренутно стање на Правном у Београду који је „распродао“ сва места, ни ових седам није занемарљиво.
Машински факултет
На нишком Машинском факултету остало је 71 слободно буџетско место, док 67 има на самофинансирању.
Економски факултет
Економски факултет у Нишу уписује у прву годину основних академских студија на студијски програм Економија два студента чије се образовање финансира из буџета Републике Србије у оквиру Програма афирмативних мера уписа особа са инвалидитетом и три студента чије се образовање финансира из буџета Републике Србије у оквиру Програма афирмативних мера уписа држављана Републике Србије који су у школској 2023/2024. години завршили средњу школу у иностранству.
Такође, факултет даје и 33 самофинансирајућих места на студијски програм Економија који траје три године.
Новосадски факултети
Ко жели, на пример, да студира техничке науке, а није успео да се упише на неки од београдских факултета, Универзитет у Новом Саду расписао је Конкурс за други уписни рок на прву годину основних академских и струковних студија школске 2024/2025. године, а Факултет техничких наука има још слободних места – 89 на буџету и 420 на самофинансирању.
Напишите одговор