FSSŠ uputio zahtev Ministarstvima prosvete i finansija: ”Uvesti posebno finansijsko vrednovanje mentorskog rada nastavnika ILI smanjiti normu”

Google Dodaj Zelenu učionicu kao omiljeni izvor na Google-u
Foto: Canva

Jedan od najvećih problema u našem obrazovnom sistemu jeste činjenica da nastavnike početnike nema ko sistematski da obučava, upozorili su iz Foruma srednjih stručnih škola.

”Pripravnici i nastavnici koji prvi put zasnivaju radni odnos po zakonu imaju mentora. Međutim, mentorski rad danas nije adekvatno vrednovan. Mentorima nije umanjena nastavna norma, niti su dodatno plaćeni za odgovoran i zahtevan posao koji  obavljaju. Zbog toga sve manje iskusnih nastavnika želi da prihvati ovu važnu ulogu.” – naveli su u svom saopštenju iz FSSŠ. 

Oni od Ministarstva prosvete i Ministarstva finansija zahtevaju da uvedu posebno finansijsko vrednovanje mentorskog rada ili umanjenje nastavne norme za nastavnike koji obavljaju mentorski posao. 

”Mentor mora biti iskusan i uspešan nastavnik koji će mladom kolegi preneti znanje i iskustvo: kako se priprema i realizuje čas, kako se vodi pedagoška dokumentacija, kako se izrađuju testovi, kako se objektivno ocenjuju učenici, kako se zaključuju ocene, kao i kako se ostvaruje vaspitna i obrazovna uloga nastavnika.” – pojašnjavaju iz Foruma. 

Predlažu da mentor ima najmanje dva časa nedeljno namenjena radu sa pripravnikom – za analizu priprema, praćenje nastave, razgovor o metodici rada, ocenjivanju i svim drugim segmentima nastavnog procesa. 

”Ulaganje u kvalitetno mentorstvo znači ulaganje u kvalitet budućih nastavnika  i kvalitet obrazovanja u Srbiji. Bez sistemske podrške nastavnicima početnicima  nema ni uspešne reforme obrazovanja.” – ističe se u saopštenju.