Систематски прегледи будућих првака су почели, а већ годинама се као растући (и сада већ горући) проблеми код седмогодишњака помињу равна стопала, крива кичма и ослабљен вид. Према неким статистикама, равна стопала сада већ има свако друго дете и то није нешто што можемо само да констатујемо и пустимо.
Међутим, оно што се такође као проблем у експоненцијалном порасту истиче јесу проблеми са говором, пажњом и концентрацијом, као и гојазност и целулит. Дете у предшколском узрасту већ би требало да је савладало све гласове и да течно говори и ту нема места говору о томе да је реч о индивидуалном темпу развоја. Ипак, чак 80% деце има говорни проблем на овом узрасту.
Докторка Јелена Митровић, педијатар Дома здравља Чукарица, истакла је за „Блиц“ да је и ове године уочена гојазност код деце, али у нешто мањем проценту. Међутим, крива кичма у смислу лордозе и проблеми са говором не мањкају код малишана.
Лордоза се јавља услед дуготрајног седења или стајања, јавља се у доњем делу леђа, али може се јавити и као искривљење врата. Како објашњава докторка Митровић, разлог ове појаве код деце јесте дуготрајно гледање у телефоне, таблете и компјутере.
Како истиче, проблем се јавља и у говору и то не само код предшколске деце, већ и код млађих.
– Проблем је код проговарања и то све због коришћења технологије. Логопеди сада дају колективну терапију, та деца настављају да долазе, али ово је проблем који је уочен код највећег броја деце – каже др Митровић.
Гојазност и целулит код предшколаца раније шокирали лекаре
Лоше навике и још гора исхрана довели су до тога да се повећао број деце са прекомерном тежином. Како је раније изјавила нутриционисткиња Бранка Мирковић за „Задовољна“ веома су забрињавајући резултати које добијају у последњих пет година.
– Резултати у последњих пет година су веома забрињавајући. Посебно када се упореди однос мишићне масе и масног ткива, што је довело до тога да дечаци и девојчице предшколског узраста имају видљив целулит на стомаку, глутеусу и бутинама. Ова мерења треба схватити озбиљно јер осим естетског проблема, оваква врста гојазности, ако се нешто не промени, може довести до одређених здравствених тегоба у периоду око пубертета. Гојазно дете није генетски наследило гојазност, него је поред родитеља стекло погрешне навике у исхрани. Гојазно дете је одговорност родитеља. Узроци су узимање брзе хране, много шећера и масноће у оброцима, грицкалица сланих и слатких, кондиторских производа, сладоледа – рекла је раније Бранка Мирковић, нутриционисткиња.
Напишите одговор