Greh je otići u učionicu i reći učitelju kako da radi svoj posao

Greh je posmatrati nastavu drugih učitelja samo da bismo im rekli svoje mišljenje o tome kako da podučavaju, smatra jedan od najuticajnijih edukacijskih istraživača.

Reći učitelju kako da predaje? To je greh!

Profesor Džon Hejti, direktor Instituta za istraživanje edukacije u Melburnu i jedan od najcitiranijih edukacijskih akademika na svetu, rekao je:
„Mislim da je greh otići u učionicu i reći drugom učitelju kako da radi svoj posao. Jer, sve što time radite jest da im govorite da podučavaju poput vas.“
Hejti je takođe istakao da 80 posto onoga što se događa u učionici nama ostaje nevidljivo – samo učenici su toga svesni.
„Stoga, zašto bi me moralo biti briga za reflektivno predavanje?“ rekao je Hejti. „Ne želim da razmišljam o onih 20 posto koje vidimo. Želim da razmišljam o onih 80 posto što se odvija ispod površine.“
To je ono, smatra Hejti, gde testiranje dolazi na svoje. Uloga testiranja nije testirati znanje učenika, nego proveravati da li je prenošenje znanja bilo uspešno.
„Trebalo bi da učim nešto o tome koliko utičem i na koga“, rekao je profesor Hejti. „Što sam predavao dobro, a što nisam predavao dobro.“
„Zbog toga što testovi ne govore deci o tome koliko su naučili. Deca su vrlo dobra u predviđanju toga kako će proći na testu.“
Profesor Hejti obratio se stotinama direktora i akademika na konferenciji u Londonu održanoj da bi se raspravljalo o njegovom poznatom delu „Vidljivo učenje“.
Tokom svog nastupnog govora profesor Hejti je insistirao na tome da, umesto da jedni drugima govore kako da predaju gradivo, učitelji treba da slušaju jedan drugog. Baš kao što učenici cvetaju u kulturi u kojoj im je dopušteno da uče uz greške, isto važi i za učitelje.
„Kultivišite tu saradnju kod svog školskog osoblja, tako da im ne bude problem da kažu: ‘Imam problema s ovom decom – možete li mi pomoći?’“ rekao je profesor Hejti. „Samo što ja i dalje viđam učitelje kako sede za istim stolom u zbornici, ali svako od njih radi sam.“
„Poenta je u izgradnji poverenja – i u učionici i u zbornici.“
Izvor: skolskiportal