Грифинг, Аутинг, Флејминг – термини које родитељи МОРАЈУ да знају и да схвате озбиљно

Дигитални свет доноси многе изазове, посебно за родитеље који покушавају да разумеју ризике с којима се њихова деца суочавају на интернету. Док интернет пружа бескрајне могућности за учење, забаву и комуникацију, он истовремено крије различите облике сајбер насиља које може имати озбиљне последице на емоционално и психолошко стање детета. Управо због ових изазова, покренута је платформа #БољиОнлине која помаже родитељима да препознају опасности и науче како да заштите своју децу у дигиталном окружењу.

Посебна пажња посвећена је практичним решењима, као што су савети за подешавање приватности на друштвеним мрежама, препознавање лажних идентитета, и изградњу здравих онлајн навика.

Циљ платформе је да оснажи кориснике свих генерација за одговорно и безбедно коришћење интернета, чинећи интернет сигурнијим местом за образовање, забаву и комуникацију.

Термини сајбер малтретирања се развијају паралелно и брзо као интернет и онлајн игре. Иако малтретирање преко интернета изгледа другачије од традиционалног малтретирања, исход је исти. Смисао малтретирања путем интернета је да изазове негативне емоције код неког другог.

Сленг који се користи међу адолесцентима може указивати на малтретирање преко интернета и израз “сајбер насиље” важно је озбиљно схватити и разумети да бисте препознали понашање и знаке малтретирања путем интернета. Док читате, имајте на уму да сајбербулинг није ограничен на друштвене мреже и онлајн форуме; термин се користи и у онлајн видео-играма.

Три облика сајбер насиља о којима се мало говори, а много их има

Флејминг

Сличан узнемиравању, али се односи на ватрену расправу (одатле и назив: flame енг- пламен) на мрежи која се размењује путем е-поште, порука, соба за ћаскање и онлајн видео игара за више играча. Флејминг подразумева личне увреде и вулгарне и љутите речи и представља веома агресиван облик застрашивања. Насилници који се баве флејмингом користе велика слова, слике и симболе да би додали емоцију свом аргументу. Увреде се односе на расу, пол, сексуалну оријентацију, економски статус, изглед, итд. Такво понашање је опасно и може имати озбиљне последице, а флејмери траже пажњу. Није битно да ли је пажња позитивна или негативна, све док добијају пажњу и реакцију, они се не заустављају.

Фламинг је озбиљан облик сајбербулинга и може понизити особу или је учинити веома тужном или чак депресивном.

Аутинг

Представља врло озбиљан облик онлајн насиља. Првобитно дефинисан као „откривање нечије сексуалности без њиховог пристанка“, outing (излазак) данас представља и дељење туђих личних или срамотних информација, фотографија или видео записа. Аутинг је намерни чин којим се ваше дете јавно понижава путем објављивања осетљивих, приватних или срамотних информација без његовог пристанка. Зато научите дете да личне податке не треба делити и ако неко намерно открије приватне податке, будите сигурни да ваше дете зна да их пријавите као малтретирање преко интернета.

Грифинг

Реч је о чину иритирања и љутње људи, углавном (али не и искључиво), у видео играма. Овај израз се даје за било који чин у којем играч саботира или омета другог играча, краде њихове виртуелне ствари (познато и као игра похлепе), намерно иритира друге играче или вербално узнемирава друге током ћскања у игри. Речју, саботира другог играча. Стручњаци за сајбер насиље griefing пореде са ухођењем јер онај ко користи тај вид насиља може да се пришуња другом играчу и да уруши све што је овај направио. У оквиру те врсте окружења, међу колекцијом странаца, играчима је релативно лако да се осете изоловано. Нажалост, баш тај осећај изолованости и анонимности може бити савршена димна завеса за девијантно понашање. Са уверењем да имају “carte blanche” за анархично понашање и деструкцију, играчи који користе грифинг не схватају да су последице њихових поступака или коментара у виртуелном простору важне колико и у стварном свету. Заустављање таквих играча значи да ваше дете учи да се бори против таквих “играча” и у стварном свету.

Шта родитељи могу да ураде?

Почните тако што ћете саслушати када ваш тинејџер жели да разговара. Вршњаци могу бити зли на много начина, на мрежи и ван ње и зато је важно да ваше дете зна да може да вам се обрати у сваком тренутку. Сваку шалу схватите озбиљно јер је врло танка линија између “ма, само се шалимо” и озбиљног насиља. Будите подршка, “Велики брат” из сенке и сигурна кућа за ваше дете и оно ће у тим условима лако научити да плива виртуелним морима без много бура и таласа.

У данашњем дигиталном свету, од суштинске је важности развијати знања деце и родитеља о потенцијалним ризицима и мерама заштите, јер је превенција најбољи штит од свих онлајн опасности. Са жељом да корисницима обезбеди алате и знања за сигурну и одговорну употребу технологије, А1 Србија лансирала је #BoljiOnline – платформу која кроз квалитетан, едукативни и практичан садржај оснажује све генерације да се крећу кроз дигитални свет.

Платформа #BoljiOnline пружа конкретне савете за безбедност на интернету, нудећи садржај прилагођен различитим циљним групама, укључујући децу, родитеље, просветне раднике и за све који желе да унапреде своје знање о одговорном инфлуенсу и допринесу позитивним променама у дигиталном окружењу. Уз учешће локалних стручњака, психолога и дигиталних креатора, А1 Србија активно ради на унапређењу дигиталне писмености док интернет чини безбеднијим и инспиративнијим местом за све. Са ресурсима доступним за све генерације, платформа је корак ка стварању позитивнијег и сигурнијег онлајн окружења за све.

Ово је само један од многих едукативних текстова доступних на платформи #BoljiOnline, која вам пружа практичне савете и информације о сигурном и одговорном коришћењу интернета.

Сви материјали, као и информације о свим иницијативама налазе се на сајту www.boljionline.rs.