Grupa stručnjaka predložila 30 promena u obrazovanju: suštinski promeniti način izvođenja nastave, povećati plate, smanjiti obim i detaljnost planova i programa

Da su u našem obrazovnom sistemu reforme neophodne, poznato je čak i onima koji su najokoreliji protivnici bilo kakvih promena. Grupa stručnjaka u obrazovanju koju čine doktori nauka, univerzitetski profesori, nastavnici, istraživač, okupila se upravo sa idejom da ponudi set preporuka kako bi se unapredio kvalitet i osiguralo funkcionisanje celokupnog obrazovnog sistema.

„Nakon tragedija koje su se desile 3. i 4. maja 2023. godine u Beogradu, Malom Orašju i Duboni osetili smo dodatnu odgovornost i obavezu nešto da uradimo – pre svega da postavimo osnove za bolje, kvalitetnije i humanije obrazovanje u našoj zemlji. Ta ideja je okupila, volonterski i neformalno, jedan broj obrazovnih stručnjaka iz prakse, istraživačkih institucija i visokog obrazovanja. Udružili smo svoje iskustvo i znanje kako bismo ponudili stručnoj i široj javnosti predloge u kom smeru bi trebalo menjati i razvijati obrazovanje, sagledavajući naš kontekst i praksu, ali i uvažavajući rezultate savremenih istraživanja i zahteve budućnosti. Prvih 19 potpisnika ove inicijative su na različite načine učestvovali u izradi dokumenata i sajta.“ – navodi se na portalu ove grupe obrazovnepolitike.obrazovanjeisport.org.

U dokumentu „Kako do kvalitetnog obrazovanja i vaspitanja za našu decu?“ koji potpisuje grupa stručnjaka stoji da naša deca ne stiču korisna i primenljiva znanja i ne razvijaju kritičko mišljenje, a školu smatraju zastarelom, dosadnom i beskorisnom.

U njemu je ukazano da pravednost u obrazovanju opada, te da je situacija loša i u pogledu nenasilnog razrešavanja konflikata, prihvatanja učenika sa teškoćama u razvoju, razumnog i svrsishodnog korišćenja interneta, ekološke svesti, zdrave ishrane i uzdržavanja od duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci.

Među preporukama za unapređenje sistema obrazovanja stručnjaci, između ostalog, predlažu da se suštinski promeni način na koji se izvodi nastava.

Napominju da sve učenike prevashodno treba misaono angažovati, birati i koristiti nastavne sadržaje na smislene načine tako da ih učenici razumeju i primenjuju, povezivati ono što se uči sa realnim životom, stavljati đake u nastavne situacije u kojima iskazuju mišljenje i donose odluke, kao i preduzimati aktivnosti koje kod dece razvijaju empatiju i podižu osećanje uključenosti, uvaženosti i dobrih odnosa.

Stručnjaci smatraju da treba razviti raznovrsne podskupove standarda kompetencija za nastavnike (na primer „nastavnik-početnik“, „nastavnik-mentor“), kao osnov za vrednovanje i pružanje podrške za unapređivanje njihovog rada, za profesionalno napredovanje i za rast zarada.

Procedure za zapošljavanje nastavnika treba da budu transparentne i pravedne, bez diskriminacije novih nastavnika i onih sa ugovorom na određeno vreme u odnosu na tehnološke viškove.

Potrebno je značajno podići zaradu nastavnika vezivanjem početne plate koeficijentom za prosečnu ili minimalnu zaradu u Republici, kao u uvećati maksimalnu moguću zaradu u odnosu na početnu sa sadašnjih 16 na 50 odsto, pri čemu rast zarada treba više da zavisi od radnog učinka, profesionalnog zvanja i obaveza u školi nego od radnog staža.

Među predloženim merama je i smanjenje obima pedagoške i druge dokumentacije i opterećenja nastavnika, stručnih saradnika i direktora administrativnim poslovima.

Standarde postignuća treba revidirati, kao i programe nastave i učenja i udžbenike tako da se značajno smanji obim i detaljnost ishoda i nastavnih sadržaja, piše u dokumentu.

Njegovi autori se zalažu i za znatno veće izdvajanje za obrazovanje iz budžeta, sa sadašnja 3,3 odsto BDP-a na četiri do šest odsto BDP-a, zatim za povećanje broja stručnih saradnika i prosvetnih savetnika, a smanjenje broj učenika po odeljenju na 25.

Preporučeno je da se zakonski definiše da rukovodeći kadrovi u svim ustanovama koje se bave obrazovanjem i vaspitanjem moraju da imaju adekvatne kompetencije, adekvatno formalno obrazovanje i dugogodišnje uspešno radno iskustvo u obrazovanju, bez mogućnosti za proizvoljna tumačenja i zloupotrebu ovih kriterijuma.

Kao rezultat skoro godinu dana rada grupe, uobličena su tri dokumenta koji se razlikuju u obimu:

– Dokument sa 30 ključnih tačaka za unapređivanje postojećeg stanja u obrazovanju (3 strane), možete pogledati ovde.

– Sažetak preporuka za unapređivanje postojećeg stanja u obrazovanju (15 strana), možete pogledati ovde.

– Integralnu verziju dokumenta sa analizom problema, detaljno razrađenim predlozima, dodatnim preporukama, pojašnjenjima i referencama (94 strane) možete pogledati ovde.

– Spisak stručnjaka u obrazovanju i drugih pojedinaca koji podržavaju inicijativu možete pogledati ovde.

Izvor: Zelena učionica / Danas