Zakon dopušta poskupljenje, ali grad Beograd će nastaviti da subvencioniše boravak dece u vrtićima. Slavko Gak: Za subvencije se iz gradske kase izdvaja 156,4 miliona dinara na mesečnom nivou
GRAD Beograd će nastaviti da dotira 80 odsto od ekonomske cene vrtića i zasada ne razmatra njeno povećanje, potvrdio je za „Novosti“ Slavko Gak, gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu. Tako će roditelji i dalje plaćati 20 odsto od realnog iznosa, što trenutno iznosi 5.590 dinara.
Iako prema novom Zakonu o obrazovanju i vaspitanju, lokalne samouprave nemaju više obavezu da subvencionišu boravak mališana sa 80 odsto iz budžeta, već svaka odlučuje u kom će procentu to činiti do maksimalnih 80 odsto, beogradski roditelji ne treba da brinu da će im računi biti veći.
– Grad je finansijskim planom predvideo novac kako za državne, tako i za subvencije za deo troškova dece u privatnim predškolskim ustanovama i to u iznosu od 80 odsto u odnosu na ekonomsku cenu u državnim vrtićima – kaže Gak. – U privatnim predškolskim ustanovama dotira se boravak za više od 10.000 dece. U prvih osam meseci iz gradske kase je za ove namene izdvojeno 1,3 milijarde dinara. To je prosečno 156,4 miliona dinara mesečno. Grad je planirao i može da podnese ovaj trošak.
Gak ističe da su verifikovane 163 privatne predškolske ustanove, koje imaju 231 vrtić. On dodaje da na dobijanje dozvole čeka njih 14, kao i dva izdvojena odeljenja. Ove godine je izdato više od 4.500 odbijenica, sa kojima roditelji mogu da konkurišu u privatne vrtiće.
– To je bio način da se pomogne roditeljima čija su deca ostala bez mesta u državnim vrtićima, i sa ovom praksom ćemo nastaviti sve dok ima potrebe – kaže Gak. – Za nas bi bilo najskuplje da su ta deca ostala neupisana. Ovako ostvarujemo svoju osnovnu funkciju servisa građana i projekat subvencija ćemo nastaviti sve dok ima potrebe za njim.
U državna obdaništa upisano je oko 60.000 mališana. Ekonomska cena boravka, koja se utvrđuje na početku kalendarske godine, trenutno iznosi 27.952 dinara mesečno, a iz gradske kase se izdvaja 22.361 dinar po detetu.
Uprkos svim merama, ispod crte za upis u državne vrtiće ostalo je oko 3.500 dece.
BESPLATNO ZA SVAKOG DESETOG MALIŠANA
SVAKO deseto dete u prestonici boravi besplatno u vrtiću. Prema podacima Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, trenutno o trošku grada u obdaništa ide 5.513 mališana, od kojih je 4.857 najmlađih jaslenog i vrtićkog uzrasta, čiji su roditelji oslobođeni plaćanja računa, pošto je reč o trećem ili svakom narednom detetu u porodici.
Kako navode u Sekretarijatu, pravo na besplatno obdanište ostvaruje i 295 dece sa smetnjama u razvoju, 288 najmlađih korisnika prava na novčanu socijalnu pomoć i 73 koji su bez roditeljskog staranja.
B. Borisavljević
Izvor: Novosti
Napišite odgovor