Најједноставнији одговор би био кроз “живу” реч. Причајте, описујте деци шта радите од најранијег узраста па чак и док кувате ручак. Дете воли да слуша Ваш глас. Читајте књиге, сликовнице, играјте се, скачите, трчите, цртајте. Основ за развој говора јесте и развијена моторика.Предлог игара које утичу на развој говора:
Препознај звук – Детету пуштамо различите звуке животиња, предмета, машина које оно треба да именује и да опонашају (увек је занимљвиије у пару, имитирајте животиње заједно). Звукови треба да буду различитног интезитета – од тихих ка гласним. Како би активност била забавније убаците и моторички део, где поред опонашања звукова, опонашате и ход животиње. Овом игром поред развоја говора стимулишемо и развој аудитивне дискриминације, пажње, памћења,…
Чаробна торба – У торбу од дебљег, непровидног материјала ставе се различити предмети који су детету познати. Дете завлачи руку у торбу и напипавањем покушава да открије који је то предмет (поред стимулације говора – богаћења речника имамо и тактилну стимулацију – развој чула додира). Када се извади може се укратко описати шта се ради са тим предметом (нпр. Ово је чешаљ. Шта радимо са њим? Чешљамо косу. Хајде да покажемо како чешљамо косу.)
Сети се и кажи три – Ова игра се игра тако што задамо детету задатак који би примера ради гласио: “Сети се и кажи три предмета које можемо да обучемо”. Затим дете набраја предмете. Након тога настављамо и проширујемо причу како једним именом зовемо те предмете – “Зовемо их одећа”. Временом задајемо да се сети пет предмета, па седам,… и питања усложњавамо (нпр. “Сети се и кажи три воћа које је жуте боје”). Ова активност има за циљ богаћење речника, развој говора, развој мишљења, памћења, …
Ко сам ја? – Игра “Ко сам ја” се игра тако што родитељ (или неко други) каже: (нпр.) “Ја сам једна животиња, често живим у кући, миш ме се плаши – Ко сам ја?”, а дете треба да погоди о коме је реч. Ову игру можемо играти и двосмерно, да дете задаје задатак за погађање. Као и претходна и ова игра има за циљ богаћење речника, развој говора, развој мишљења, памћења, …
Као што је на почетку текста написано, основ за развој говора јесте и моторика. Развијајте фину моторику код детета, цртајте, бојите, користите боцкалице, ређајте каменчиће, нижите перлице, правите облике од пластелина и глине и све ове активности радите уз причу.
Најбитније је да квалитетно проведете време са дететом, ослушкујте интересе детета, заједно учите кроз игру.
Напишите одговор