Imunolog dr Srđa Janković odgovara na pet pitanja koja muče sve roditelje u Srbiji

Korona virus predstavlja neizbežnu temu poslednjih nedelja, koja svakako dotiče i najmlađe. Roditelji su zabrinuti, pitanja i nedoumica je mnogo, pa za portal Žena dr Srđa Janković, imunolog u Univerzitetskoj dečjoj klinici „Tiršova“, daje odgovore na pet ključnih pitanja koja u ovom trenutku muče sve roditelje u Srbiji.

dr Srđa Janković

Kako ojačati deci imunitet i zaštititi ih sad?

Nažalost, ne postoji sredstvo za „jačanje imuniteta“ koje bi sprečilo infekciju korona virusom. Zbog toga je veoma važno sprovoditi preventivne mere kako se ne bi dozvolilo da deca dođu u kontakt sa virusom. Razume se, na snazi ostaju sve preporuke pedijatara o zdravoj ishrani i načinu života, ali je važno da budemo svesni da to nije specifična zaštita niti jemstvo.

Kako prepoznati znake korona virusa kod dece i kakvu ulogu deca imaju u njegovom prenošenju? Šta je do sada poznato?

Najčešći simptomi infekcije novim korona virusom (SARS-CoV-2) su povišena telesna temperatura, suv kašalj i curenje iz nosa. Međutim, nije moguće razlikovati infekciju pomenutim virusom od infekcija drugim virusima samo na osnovu simptoma. Utoliko je važnije da se preduzme sve da osobe koje imaju simptome infekcija disajnih puteva (kako deca, tako i odrasli) ne prenesu virus drugima. Deca svakako mogu da budu prenosioci korona virusa ukoliko se njime inficiraju. Ipak, ovo poslednje nikako ne treba pomešati s pitanjem koliko populacija dece relativno doprinosi sveukupnom prenošenju virusa na datom mestu u dato vreme, što zavisi od čitavog niza činilaca.

Kako zaštititi bebe od korona virusa i jesu li one u opasnosti?

Bebe, kao i deca uopšte, nisu u posebnoj opasnosti, ali je oprez svakako neophodan. Zaštita je ista kao i za sve ostale – izbegavanje kontakata na prvom mestu. To konkretno znači da se mora izbegavati posećivanje beba i male dece, a roditelji, ako je ikako moguće, treba da izbegavaju kontakte s ljudima, naročito s većim brojem ljudi. Poželjno je da svoj posao, po mogućnosti, obavljaju od kuće.

Kako razgovarati sa decom o ovoj temi bez panike i šta treba da znaju, a da ih ne opteretimo previše informacijama?

Najbolje je iskreno reći deci kako stvari stoje jer ona odlično osećaju neiskrenost i tako nešto bi imalo za ishod gubitak poverenja. Ipak, informacije se detetu moraju saopštiti tako da bude u stanju da ih u potpunosti razume i prihvati, kao i da ne budu zastrašujuće, što zavisi pre svega od uzrasta, ali i od individualnih osobina svakog deteta. Najvažnije je pronaći ravnotežu između pružanja uvida u stvari kakve jesu i potrebe da se detetu u isti mah prenese i poruka vedrine i optimizma. Ova poslednja je, naravno, veoma bitna za blagostanje deteta.

Ovako izgleda procedura dijagnoze korona virusa u Srbiji: Evo kako se sprovodi izolacija ako je jedan član domaćinstva zaražen
Šta od lekova u kućnoj apoteci roditelji treba da imaju u ovom trenutku?

Posebno opremanje kućne apoteke nije svrsishodno u borbi protiv korona virusa. Potrebno je pre svega slušati savete i preporuke lekara i ne uzimati nikakve lekove na svoju ruku. Osim toga, ne očekuje se nikakav poremećaj snabdevanja apoteka niti ograničavanje njihove dostupnosti, ističe na kraju dr Srđa Janković, imunolog u Univerzitetskoj dečjoj klinici „Tiršova“.

Biljana Stefanović

Izvor: Blic