Информатика обавезна од септембра, школска година се продужава за недељу дана

Информатика и рачунарство би од наредне школске године требало да буде обавезан предмет од петог до осмог разреда основне школе, са укупним годишњим фондом од 30 часова. Настава тог предмета би била реализована кроз такозвани “клизни распоред”, односно равномерно распоређене двочасе током 15 наставних недеља.

Због увођења информатике, сви остали наставни предмети би у распореду часова имали једну недељу мање, али те часове ђаци не би губили већ би се реализовали кроз пројектну, тематску наставу или у дигиталном окружењу.

Ово је део предлога за ревидирање и осавремењивање информатичких садржаја у основној школи, које је припремила радна група Министарства просвете, а о њему ће коначну реч дати чланови Националног просветног савета на седници 7. јуна. Предлог Министарства јуче је прослеђен НПС-у, потврдила је за Данас Снежана Марковић, помоћница министра просвете за средње образовање, иначе координаторка радне групе.
Она је објаснила да ће број часова новог предмета, за који је предложено да се зове техничко образовање, остати исти као садашњи ТИО, с тим што је предвиђена другачија реализација наставе.
– У петом и шестом разреду ученици би, као и досад, имали два часа недељно, а у седмом и осмом по један у распореду плус 30 часова који би се реализовали кроз “клизни” распоред, на исти начин као и информатика. Због тога би школска година у седмом и осмом разреду била продужена за недељу дана – објашњава Марковићева.
Радна група предложила је још неколико новина.
Опширније у данашњем штампаном издању листа Данас