Информатика и рачунарство би од наредне школске године требало да буде обавезан предмет од петог до осмог разреда основне школе, са укупним годишњим фондом од 30 часова. Настава тог предмета би била реализована кроз такозвани „клизни распоред“, односно равномерно распоређене двочасе током 15 наставних недеља.
Због увођења информатике, сви остали наставни предмети би у распореду часова имали једну недељу мање, али те часове ђаци не би губили већ би се реализовали кроз пројектну, тематску наставу или у дигиталном окружењу.
Ово је део предлога за ревидирање и осавремењивање информатичких садржаја у основној школи, које је припремила радна група Министарства просвете, а о њему ће коначну реч дати чланови Националног просветног савета на седници 7. јуна. Предлог Министарства јуче је прослеђен НПС-у, потврдила је за Данас Снежана Марковић, помоћница министра просвете за средње образовање, иначе координаторка радне групе.
Она је објаснила да ће број часова новог предмета, за који је предложено да се зове техничко образовање, остати исти као садашњи ТИО, с тим што је предвиђена другачија реализација наставе.
– У петом и шестом разреду ученици би, као и досад, имали два часа недељно, а у седмом и осмом по један у распореду плус 30 часова који би се реализовали кроз „клизни“ распоред, на исти начин као и информатика. Због тога би школска година у седмом и осмом разреду била продужена за недељу дана – објашњава Марковићева.
Радна група предложила је још неколико новина.
Опширније у данашњем штампаном издању листа Данас
Svidja mi se predlog. Nastavnicima TO nije smanjen fond, oni predaju ono za sta su se skolovali, informaticari takodje, a djaci mi dolaze u srednju sa istim predznanjem iz informatike, tj. sa istim uslovima za predznanje.
Jedino nije dobro da se u osmom produzava skolzka godina zbog zavrsnog ispita. Bolje da bude u sestom i sedmom a ne u sedmom i osmom.
Da li vi koleginice znate nesto sto mi ostali ne znamo kako to vi izracunaste da nece biti smanjenja fonda. bas bih voleo da i ja naucim tu matematiku
…број часова новог предмета, за који је предложено да се зове техничко образовање, остати исти као садашњи ТИО, с тим што је предвиђена другачија реализација наставе.
– У петом и шестом разреду ученици би, као и досад, имали два часа недељно, а у седмом и осмом по један у распореду плус 30 часова који би се реализовали кроз “клизни” распоред…
To je postojalo u periodu 1990-2000.godine,opšta igrarija(naljutiće se informatičari),nazadovanje.uguraće g. Informatičarka predmet ali na štetu samog predmeta.priseća se početnog rada .možda funkcioniše 1-2 godine.
E jesu ih rasteretili svaka im cast! „Ostali samo dugmici…
Имало би смисла када би планови у програми предвиђали основе програмирања у актуелним програмским језицима, што је реална потреба. Наравно, прилагођено узрасту ђака. С обзиром да на нивоу Србије нема довољно оспособљених предавача за ову област, а поготово не оних који би били спремни да преносе знање основцима за плату коју нуди министарство, бојим се да ће се све свести на поновно укључивање и искључивање застарелих рачунара и лупетање о word-u и сличним достигнућима која ђаци већ и без школе држе у малом прсту.
Такође, пре увођења у наставу, било би лепо видети планове и програме предмета те уџбенике који ће се користити.
Ja bih prvi radio za tu platu, a verujte mi imam dovoljno znanja da ga prenesem. I sada radim u skoli (srednjoj) i imam dovoljno vremena da se posvetim i privatnom poslu koji mi donosi jos 2 plate mesecne. A jos je lepse raditi sa osnovcima nego sa nepripremljenim srednjoskolcima
Дејане, сигурно је да има још људи као што сте Ви, свака Вама част, али ја говорим о успостављању целокупног система, односно о великим бројевима. Да би ова настава квалитетно заживела на нивоу Србије, и у перспективи допринела рађању нових ИТ стручњака, мислим да је потребна озбиљнија припрема, пуно нове опреме, учила, као и претходно оспособљавање наставника. Знамо како школе спроводе садашњу наставу информатике. О чему говорим? О неисправним рачунарима, непостојању мрежа, немању интернета, застарелим и пиратским верзијама програма, итд, итд. Увођењем предмета преко ноћи опет ће се све свести на испуњавање форме без трунке суштине и сврхе.
Za Dejana, poštovanje,radim u osnovnoj i srednjoj školi (ne informatika) ,želje su jedno a stvarnost je surova.Prvi problem tehnika (racunari), drugi plan,treći uzrast-predznanja, četvrti opterećenost (ima dosta predmeta i uvećavaju se do 8 razreda)peti fond časova (?),česti nastava (blok 30 časa)nepovezanost….roditelji,deca,ostali predavači.Srećan rad!Prošetaćeš se do škole a glavni izvor prihoda biće ti PRIVATNI RAD.
Двочас је лоше решење за било који предмет. Другог часа истог предмета деца губе интересовање. Даље, ако је двочас, ученици наставника у том случају виђају сваких 14 дана!! Где је ту континуитет у времену. Ако ученик не дође једном на та два часа онда ће се са наставником срести за месец дана! А тек проблем са израдом распореда. Ако су информационе технологије толико важне за будућност (а јесу) онда би требало водити рачуна о свакој „ситници“ а њих је поприлично