Istina o uspavankama

Uspavanke nisu nešto novo: postoje hiljadama godina i potiču iz različitih kultura. Veoma su popularne jer nema ništa bolje za spavanje i umirenje beba, čak ni dok su još u materici. Zašto bebe toliko vole uspavanke?

Bebe počinju da razvijaju svoja čula i osećaje još dok su kod mame u stomaku, kako fizička tako i limbičkog sistema (odnosno onog koji kontroliše emocije). Beba je u stanju da čuje i prepozna glasove svojih roditelja već od 20. nedelje trudnoće, a takođe može prepoznati i muzičke ili ambijentalne zvuke koji je opuštaju.Zamislite ako kombinujete oboje: melodična uspavanka koju peva glas roditelja ne znači samo opuštanje, već odražava ljubav i zaštitu deteta.

Uspavanke ne služe samo umirenju beba, već su i dobro oruđe za prepoznavanje i jačanje veze između bebe i roditelja. Ako se dete uplaši, nešto ga zaboli ili se nalazi u okruženju gde se oseća nesigurno i uznemireno, uspavanka koju mu pevaju roditelji čini ga mirnijim i jača osećaj sigurnosti.

Efekti uspavanke, koju nazivamo i nuna,, nastaju zahvaljujući njenom mirnom, glatkom i monotonom ritmu, baš kao što je zvuk protoka krvi i otkucaji srca majke koje je beba slušala u stomaku. Prema istraživanjima, otkucaji srca i disanje kod beba se smanjuju tokom slušanja uspavanke, što im pomaže da zaspe. Uspavanka bi trebalo da bude gotovo šaputanje ako su bebe mlađe od 6 meseci, jer su im bubne opne veoma osetljive. Ako želite da uspavate bebu, polako spuštajte glas sve tiše i tiše pevajući, sve dok se pesma ne pretvori u šapat. Biće pravo zadovoljstvo kada vidite kako beba spava nakon što ste pevali vrlo tiho. Uživajte u ovom trenutku!

Vanja Kurjakov, specijalista pedijatar