Ekonomisti su saglasni da je dolazak stranih investitora jedan od ključnih faktora kako bi se zarade povećale, pre svega u privatanom sektoru, što bi posredno uticalo i na javni sektor. Međutim, ima i drugih faktora koji utiču na dalji rast plata – među njima su produktivnost rada, privredni rast koji dovodi do rasta potrošnje, podrška malim i srednjim preduzećima.
Za ovu godinu premijer Aleksandar Vučić je najavio rast prosečnih plata za skoro 10 odsto. To, kažu ekonomisti, jeste ambiciozno, ali ne i nerealno imajući u vidu trend. Prosečna zarada pre dve godine bila je 44.432 a prošlogodišnja 46.097. Tekuća godina počela je bolje nego 2016. godina, pa je tako aprilska zarada za 3.000 viša od januarske.
Pročitajte i Novi Zakon o platama: Prosvetnim radnicima do 60.000 …
„Ključni faktori za rast plata su produktivnost rada, očekivana stopa privrednog rasta, znači kretanje profita u nekom dužem vremenskom periodu i očekivanja po pitanju inflacija jer uvek porast plata mora da ukalkuliše i neki očekivani rast inflacije da bi bio realno održiv“, objašnjava ekonomista Zoran Grubišić.
Dekan Beogradske Bankarske akademije Hasan Hanić navodi da bi rast od četiri do pet odsto bio dovoljno veliki da obezbedi rast životnog standarda, a da to onda može da utiče i na povećanje plata.
„Ako je horizont od godinu dana u pitanju, onda bi rast od četiri do pet odsto bio sasvim dovoljno veliki da obezbedi rast životnog standarda stanovništva i što je jako važno da obezbedi porast potrošnje, koja onda gura proizvodnju – i to omogućava novo zapošljavanje i da se u masi plate povećaju za mnogo veći iznos kada je reč o zaradama po jednom zaposlenom“, objašnjava Hanić.
Podrška malim i srednjim preduzećima odraziće se i na veće zarade. Na ruku ide i podatak da su građani šest puta više zainteresovani za pokretanje sopstvenog posla u poređenju sa prethodnom godinom. Za bespovratna sredstva Razvojne agencije Srbije za započinjanje sopstvenog biznisa konkurisalo je više od 1.200 potencijalnih preduzetnika, dok je prošle godine zabeleženo svega 198 prijava.
Ekonomista Grubišić navodi primer IT sektora, koji je, kaže, vrlo perspektivan. Situacija na tržištu rada je povoljna, jer su IT inženjeri izuzetno traženi.
„Tu je važan odnos između tražnje i ponude na tržištu rada koja definiše plate i porez na plate. Prvo bih rekao IT sektor, pa neki drugi sektori finansijske usluge… To je ono što već nekoliko godina važi kao perspektivan sektor“, navodi Grubišić.
I naravno za više posla i veće plate presudni su stabilnost i predvidljivost. To je ono što traže svi – od domaćih do stranih investitora.
„Rizik države je znatno niži, inflacija je pod kontrolom, cene su dakle stabilne, neizvesnost za poslovne ljude znatno manja nego ranije a to deluje podsticajno na investicionu aktivnost kako domaćih tako i inostranih investitora, a to je jedini način da obezbedimo snažnije zapošljavanje novih i povećamo primanja u zemlji“, objašnjava Hanić.
U javnom sektoru zaposleno je oko 700.000 radnika i za ovu godinu o povećanju plata predstoje pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom. I prema ranijim najavama, to povećanje bi moglo da bude 10 odsto.
Izvor: RTS
Napišite odgovor