Jedna stvar koju treba da objasnite svom tinejdžeru kako bi smanjio vreme koje provodi uz ekran

Foto: Canva

Tokom predavanja koje je 2023. održao u sklopu TEDx Talk  Dino Ambrozi, stručnjak u vođenju tinejdžera kroz formiranje zdravog odnosa prema novim tehnologijama, postavio je jedno izuzetno važno pitanje o kom sigurno ne razmišljamo dovoljno. A to je: „Jeste li sigurni da su društvene mreže besplatne?“

Ako pretpostavimo da prosečna osoba u Evropi može da doživi 90 godina, od toga oduzmemo vreme koje potroši na spavanje, školu, posao, kuvanje, kućne poslove, ličnu higijenu… ostaje da neko ko danas ima 18 godina zapravo ima svega 334 meseca svog odraslog života da ih iskoristi kako god želi.

„To kako budu provodili svoje slobodno vreme odrediće kvalitet njihovih života.” kaže Ambrozi. Ali, ako pogledamo navike mladih danas, možemo da naslutimo da će oni zapravo većinu svog vremena provesti buljeći u ekrane, a da će im za druge aktivnosti, do kraja života, ostati tek 32 meseca.

A ideja da će čitave generacije većinu svojih života provesti zakovani za ekrane, pomalo je zastrašujuća. Međutim, Ambrozi tvrdi da ipak možemo pronaći razloge i za optimizam. Ako ovu informaciju podelite sa decom i mladima u ovoj okolini, možda će na svoje slobodno vreme gledati drugačije.

Kako da tinejdžerima „otvorite oči“ i navedete ih da ostave ekrane

Ambrozi je vlasnik preduzeća koje se zove Project Reboot i obišao je veliki broj škola održavši brojne radionice za roditelje, učenike i nastavnike. On kaže da su tinejdžeri više zabrinuti zbog količine vremena koje ostavljaju na društvenim mrežama, nego za posledice toga po njihovo mentalno zdravlje. Ali, čim shvate da bukvalno DAJU svoje živote besplatno, postaju spremniji da redefinišu svoje navike.

„Izuzetno je važno da deci objasnimo da društvene mreže NISU besplatne. Mi ih plaćamo svojim vremenom. A vreme je danas najvažniji resurs i to deca treba da razumeju. Mi treba da im objasnimo. Vreme koje mogu da ulože tako što će investirati u sebe i izgraditi osobu u kakvu žele da odrastu.“ – kazao je Ambrozi.

On tvrdi da će mladi teže pokloniti svoje vreme u svrhe bogaćenja tehnoloških kompanija onda kad shvate njegovu vrednost.

“Niko ne voli da bude izmanipulisan, pa tako ni deca. Ako osete da su „prevareni“ i da tehnološke kompanije upravo funkcionišu po modelu da uzmu njihovo vreme besplatno, pa da ga onda naplate nekom drugom, mladi će sigurno razmisliti o tome kako ga mogu iskoristiti za sopstvenu dobrobit, umesto za tuđu.“

Ambrozi ističe i da roditelji treba da pokušaju da pokažu razumevanje i da ne osuđuju decu zbog vremena provedenog pred ekranom jer je to bitka koju danas biju mnogi.

On daje i predloge kako se može smanjiti gubljenje vremena na društvenim mrežama.

Držite sve svoje aplikacije za društvene mreže na jednom uređaju

“Lično pokušavam da odredim tačne namene svojih uređaja. Aplikacije za zabavu su mi na telefonu i ne mogu da im pristupim s računara, koji mi služi za posao. One ne treba da nam budu dostupne na svakom uređaju.“ – kaže Ambrozi.

Telefon se ne drži u sobi u kojoj spavamo

Ambrozi predlaže i da telefon punimo van spavaće sobe i da nam on ne služi kao budilnik.

Suština je da, zapravo, deca treba da promene perspektivu i razumeju da svaki trenutak zabave u virtuelnom svetu oni plaćaju po vrlo skupoj tarifi. Ali, najpre tu perspektivu treba da promenimo mi, odrasli.