Adekvatni školski uslovi i odoborenje više od 70 odsto roditelja, to je bilo potrebno da 204 osnovne škole od ove školske godine uđu u projekat obogaćenog jednosmenskog rada. Koliko ih je u tome uspelo i kako sve izgleda u praksi, proveravala je ekipa RTS-a.
Pre podne u klupi, podne u kantini, a po podne druženje na sekcijama, tako dva puta nedeljno izgleda obogaćen jednosmenski rad u OŠ „14. oktobar“ iz Draginca. Utisci učenika o radionicama koje su odabrali, više nego pozitivni.
„Nedostatak jednosmenskog rada je neorganizovan prevoz učenika posle jednosmenskog rada. U razgovorima sa predstavnicima lokalne samopurave imamo obećanje da će to biti rešeno početkom sledeće godine“, kaže Svetlana Alimpić Đokić direktorka OŠ „14. oktobar“.
Negde je problem prostor. Zbog toga u pojedinim školama koje su uključene u pilot projekat, jednosmenska nastava organizovana je samo za deo učenika. Ostali imaju časove po starom, u dve smene. Takva situacija je i u beogradskoj školi „Đura Daničić“.
„Ovde nisu za sada obezbeđeni obroci taj ručak koji je predviđen iz razloga što deca stanuju u blizini, tu su u kraju, te aktivnosti traju kratko tako da još nije izaražena potreba da mora da se obezbedi ručak“, kaže Emina Beković iz Saveta roditelja OŠ „Đura Daničić“ Beograd.
Ceo projekat prati i ocenjuje nadležno ministarstvo, a rezultati će se koristiti za pripremu Strategije obrazovanja u narednoj deceniji. Osim osnovnih, plan je da i sve srednje škole pređu u jednosmenski rad, što je za sada, teško izvodljivo.
Više na: RTS
Napišite odgovor