Verovatno najcenjeniji srpski neuropsihijatar i psihoterapeut svih vremena bio je Vladeta Jerotić. Njegove stavove danas pojedini osporavaju, ali je, bez sumnje, uvek bio ispred svog vremena. Živeo je i radio u nekoliko zemalja Evrope i sveta, stekavši pritom bogato iskustvo. Poredio je često i način života, roditeljstvo, brak, stavove naših ljudi sa ljudima sa zapada, a govorio je uvek jednostavnim jezikom, tako da ga svako može razumeti.
Iako nije imao svoju decu, jako je dobro razumeo razvojnu psihologiju i o deci uvek govorio s puno ljubavi.
U jednom od svojih predavanja dotakao se i teme preljube i toga kako ona utiče na decu, ako ih u braku ima. Tvrdio je, naime, da za preljubu ne postoji dobar trenutak, ali postoji najgori. A to je kad su deca u periodu adolescencije.
”Nisu dobre prevare u braku, a naročito kad su deca u adolescentnom dobu. Toga sam se nagledao kao psihoterapeut. Čuje ćerka koja ima 15, 16 godina, da je otac prevario majku. Možda je varao i ranije a da ćerka to nije znala, a možda je tad prvi put. To je najgori period, kad ne treba varati. To isto važi i za majku.” – tvrdi Jerotić.
Kaže da je jednako mučno ako sin sazna u periodu puberteta da je majka prevarila oca.
”To su traume u adolescentnom dobu. I isto tako, a to vam sve iz moje prakse pričam, devojka 15 ili 16 godina, prvi put čuje da je otac prevario majku, a jeste prevario, nije samo priča, ona će najverovatnije otići na jednu od tri strane,” – kazao je Jerotić, ”ili će postati promiskuitetna ili će odbijati muškarce dugo ili će se okrenuti ženskom polu.”
Ističe da je izuzetno važno da se ta prva zaljubljenost koja se javlja treba u braku pretvoriti u ljubav, podsećajući na jevrejsku poslovicu: ”Voli me malo, ali dugo.”
”Vidite, zaljubljenost, prelepo osećanje. To je nešto, vidiš Boga u onom drugom. Nema mana, naročito ako su baš mladi. Ali, ako u braku zaljubljenost ne pređe u ljubav, ona može da pređe u mržnju. To sudije dobro znaju.” – pričao je Jerotić.
Podseća i na pravoslavnog teologa Iliju Šugajeva koji je tvrdio da se ljubav zapravo stiče u braku.
”Ja uvek pričam jednu priču, četrnaestogodišnjak pita svoju baku da li je volela njegovog dedu. Ona mu odgovara: ’Dete, jednom sam ga pre braka videla, ali što sam bila duže s njim u braku, sve sam ga više volela.’ Zvuči kao bajka…” – govorio je Jerotić.
Upozorava i na opasnost koju nosi dosada u braku.
”Bude, posle 5 ili 10 godina povremeno i dosade u braku. A može li se obnoviti brak? Pa obnavlja se svaki dan, treba ga neprekidno obnavljati. Ta ljubav nije više zaljubljenost, nego je prešla u zreliju formu. Pa neguj, brate, ljubav u braku! Šta sve neguješ i dete i cveće i mačku, a što ne neguješ ženu ili žena muža? Jedni druge, negujte se!” – savetuje Jerotić.
Napišite odgovor