Sećate li se onih zaboravljenih dana kad je vaše dete trčalo da vam ispriča svaki detalj iz crtanog filma koji je odgledalo? Ili, kad se priča o nekoj igri iz parkića otezala kako bi se do detalja sve lepo objasnilo? Kad vas je zasipalo pričama o tome ko je šta rekao u školi, koja igračka im se dopala, šta su sanjali?
A sada? U najboljem slučaju dobijate „okej“ na pitanje kako je bilo u školi i osećate se kao da razgovarate sa zidom.
To nije zato što vas vaše dete ne voli. Prirodno je da interesovanje deteta da vam ispriča svaku sitnicu o svom danu opada kako ono odrasta. Ali često se i mi, roditelji, povlačimo u pogrešnom smeru. Postavljamo generička pitanja iz priručnika za roditelje, pričamo im jezikom koji im zvuči zastarelo, i onda se čudimo što se zatvaraju.
Istina je da oni i dalje žele vezu sa vama – samo ne na naš način. Oni žele da ih vidite kakvi stvarno jesu, u svetu u kom stvarno žive, a ne u idealnoj verziji tog sveta koju mi imamo u glavi.
Zato, predlažemo da uveče, kada uređaji ostanu van spavaćih soba, zakucate na vrata svoh tinejdžera, zamolite za pet minuta vremena i postavite mu neko od ovih pitanja…
1. „Koja je bila najveća glupost koju si video/la danas na TikToku?“
Umesto da se pretvara da ne znate šta je TikTok ili da odbijate da o toj ”glupoj platformi” razgovarate, prihvatite realnost. Oni tamo provode sate, videli su svašta. Kroz ovaj odgovor ćete saznati šta ih zabavlja, šta ih nervira i često ćete dobiti uvid u njihove vrednosti – jer će vam ispričati zašto je nešto glupo. Eto terena za razgovor i skrivene roditeljske ”lekcije” Samo pažljivo, ne želite da vaš tinejdžer to primeti!
2. „Da li je neko danas uradio nešto totalno krindž?“
Krindž kultura je njihov jezik. Kroz ovo pitanje saznajete ko im se ne sviđa i zašto, ali i šta oni smatraju neautentičnim. Plus, dobićete priče koje su zaista zanimljive.
3. „Koji je najgori savet koji si čuo/la od odrasle osobe ove nedelje?“
Ovo je genijalno pitanje jer vam omogućava da vidite kako oni percipiraju svet odraslih. Možda će spomenuti profesora, možda vas, možda neku tetku. Biće vam jasno gde grešite u komunikaciji.
4. „Da imaš supermoć da preskočiš jedan deo dana sutra, koji bi to deo bio?“
Mnogo konkretnije od „šta ti se ne sviđa“. Ovde ćete saznati šta im stvarno teško pada – možda je to određeni čas, možda put do škole, možda neka aktivnost koju ste im vi nametnuli.
5. „Ko je najpametniji od tvojih drugova, a ko misli da jeste?“
Ovo pitanje otkriva njihovu percepciju inteligencije, pokazuje ko im je uzor, a ko ih nervira. Takođe vam daje uvid u dinamiku njihove grupe i mogućnost da svoje mišljenje kažete onako uzgred, bez nametanja.
6. „Šta bi promenio/la u našoj kući da si ti glavni/na?“
Direktno pitanje o vašem porodičnom funkcionisanju. Možda će reći da hoće da krevet bude u dnevnoj sobi, možda da hoće drugačiju hranu, možda da hoće manje pravila oko telefona. Njihov odgovor vam govori šta ih stvarno smeta. I nemojte ga iskoristiti da držite lekcije ili da se branite! Makar recite: ”Zanimljivo. Razmisliću o tom predlogu”.
7. „Koja je najgora laž koju si rekao/la odraslima u poslednje vreme?“
Rizično pitanje, ali ako ga postavite sa humorom i bez osuđivanja, možda dobijete iskrenost. Važno je da ne reagujete burno na odgovor. Ovo je prilika da saznate gde se osećaju pritisnuto da lažu.
8. „Da možeš da se družiš sa bilo kim iz škole, a da se ne brineš šta će drugi misliti, ko bi to bio?“
Ovo otkriva njihove skrivene želje za prijateljstvom i pokazuje gde se osećaju ograničeno društvenim pritiskom. Možda će spomenuti neko „nepopularno“ dete koje im je zaista zanimljivo. Ohrabrite ga da prati svoj instinkt i da, možda, pozove tog drugara ili drugaricu da zajedno odu u bioskop ili šetnju.
9. „Šta je najčudnije što si primetio/la kod odraslih u poslednje vreme?“
Oni nas stalno analiziraju i imaju mnoge zapažanja o našem ponašanju. Ovo pitanje im daje priliku da budu „eksperti“ i da objasne nama naše čudnosti. Uostalom, deca su vrlo pronicljiva, možda će vam skrenuti pažnju na nešto što niste primećivali, a zaista treba da promenite!
10. „Da sutra niko ne pita gde si bio/la, šta bi radio/la?“
Ovo pitanje otkriva njihove skrivene želje i pokazuje gde se osećaju previše kontrolisano. Možda žele samo da sede u parku, možda da idu u bioskop sami, možda nešto sasvim neočekivano.
Kako da postavite ova pitanja:
Budite spremni da podelite i vi nešto – Ako pitate o krindžu, recite i vi šta vas je danas zasmejavalo ili nerviralo.
Ne reagujte kao roditelj na svaki odgovor – Ako kaže da bi promenio pravila u kući, ne skačite odmah u odbranu. Pitajte „zašto“ sa znatiželjem.
Koristite njihov jezik – Ako ne znate šta znači neka reč, pitajte. To im pokazuje da poštujete njihovu kulturu.
Smejte se zajedno – Humor je ključ. Ako nešto nije smešno, ne forsirajte, ali kada jeste, uživajte.
Ova pitanja neće uvek dati duboke odgovore, ali će vam dati autentične. A autentičnost je prvi korak ka stvarnom razumevanju. Vaš tinejdžer će možda i dalje okretati očima, ali ovaj put će to biti sa osmehom.
Napišite odgovor