Како је једна школа у Лозници кроз интегративну наставу обележила Недељу сећања и заједништва – детаљан план

Садржај

Необичне интеграције као доказ да се све може интегрисати је назив текста који нам је послала Сања Симић де Граф, професорка енглеског језика, педагошки саветних и велики поборник интегративне наставе.

У наставку прочитајте текст који детаљно приказује како су у школи у Лозници где и сама ради обележили Недељу сећања и заједништва.

”Интегративна настава у нашим школама увелико је заживела и рекло би се да је у мањој или већој мери примењују сви наставници. Углавном су то опробани модели, који су често везани за одређене тематске дане у школском календару попут празника, годишњих доба, недеља и дана посвећених неком догађају. Међутим, веома мали број просветних радника усуђује се да изађе из ових оквира и да примени интегративну наставу чешће и у сарадњи са педметима који нису сродни. Увек ћете имати онај аргумент да не треба на силу интегрисати оно што се не може интегрисати. А шта се не може интегрисати?

Представићу вам неколико примера добре праксе где на први поглед делује немогуће интегрисати наставне садржаје, али ипак смо успели да их интегришемо уз високу мотивацију ученика и иницијативу за додатан рад.

Математика и енглески језкик: Разломци, мешовити бројеви и децимални бројеви и неправилни глаголи

Кад погледате ове две наставне јединице, прво што ћете помислити да овде је немогуће спровести било какву интеграцију наставних садржаја. Често ће вам и наставници природних наука рећи да је лако вама филолозима кроз језик да интегришете садржаје а да су природне науке више за интеграцију једне са другима и да има мало простора за интеграцију са друштвеним наукама.

Дошла је на идеју и предложила наставнику математике Драгану Јовановићу да интегришемо ове две наставне јединице које је требало да реализујемо тога дана кроз наш редовни оперативан план рада. Тако су реализована су два интегративна часа математике и енглеског језика и то у одељењима петих разреда. Ученици су утврђивали разломке и децималне бројеве користећи се неправилним глаголима и осмишљавајући задатке. Задаци су постављени у оквиру разломка и то у бројиоцу је дат инфинитив неког неправилног глагола а ученици су имали задатак да у имениоцу допишу његову другу колону.

На пример ако је у бројицу глагол ,,make“ ученици су у имениоцу дописивали ,,made“, а онда је тај разломак требало претворити у бројеве тако што слово узима број који му припада по распореду у Алфабету а бројеви у речи се међусовно множе, на пример ,,make“ m=13 a=1 k=11 e=5 13х1х11х5 дели се са  ,made“ m=13  a=1  d=4  e=5 13х1х4х5 и то прикажемо у виду разломка, извршимо скраћивање где је могуће и прикажемо где је могуће у облику мешовитог броја а затим и децималног броја. На овај начин, ученици кроз једну необичну интеграцију и активно учење стичу истовремено знања и прошлог простог времена и разломака и децималних бројева.Мотивација ученика била је на завидном нивоу. Једна група ученика изразила је жељу да уради и пано. Петаци су били одушевљени а предметни наставници јако поносни на њих и заслужено су уследиле и високе оцене и похвале ученика.

Интегративна спирална настава биологије, ликовне културе и енглеског језика

У сусрет Недељи сећања и заједништва, дана 28.4.2025. у ИО Зајача као увод у наредну тематску недељу одржани су часови интегративне спиралне наставе енглеског језика, биологије и ликовне културе за ученике о петог до осмог разреда. Наставне јединице су уклопљене у складу са постојећим планом за данашњи дан где смо желели да покажемо да кроз удружене снаге и заједништво и једна школа са малобројним одељењима чак и ову малобројност може искористити као предност реализовања заједничких активности кроз промовисање сарадње, толеранције и заједништва. Кроз четири часа уклопили смо садржаје од персонификације, метафоре, алегорије у оквиру ликовне културе преко наслеђа, живота у еко систему и екологије до енглеског језика где смо на задате кључне речи утврђивали обрађено градиво месец март. Реализатори су наставник ликовне културе Анђелко Тешмановић, наставница биогије Гордана Васиљевић, наставник енглеског језика Петар Косовац и наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф

Математика и енглески језик: утврђивање градива седмог разреда

Наставник математике Драган Јовановић и ја реализовали смо два часа интегративне наставе у одељењу седмог разреда интеграцијом математике и наставних јединица о многоугловима, растављање монома и бинома на чиниоце, примене Питагорина теореме са енглеским језиком кроз утврђивање граматике енглеског језика: глаголска времена, кондиционалне реченице и граматичка анализа текстуалних задатака на енглеском језику, као и проширивање знања око вокабулара везаних за многоуглове и састављање текстуалних задатака кроз примену обрађене граматике. Ученици су утврђивали граматику и математику кроз разноврсне занимљиве задатке у оквиру интерактивне интегративне презентације енглеског језика, математике и других наука која је награђена на конкурсу ,,Дигитални час“ и постављена и на платформу СОНС за СТЕАМ европске наставнике.

Подсетник како гласи Питагорина теорема кроз шах и три једноставна задатка можете погледати ОВДЕ.

Ликовна култура и енглески језик кроз виртуелни обилазак музеја

Интегративан час ликовне културе и енглеског језика у одељењу V-3. Ученици утврђивали наставне јединице ликовне културе ,,Правилни и неоравилни облици“ и ,,Облици у природи“ кроз интегратигративну презентацију и виртуелне обиласке Лувра, Ајфеловог торња и Таџ Махала на енглеском језику кроз утврђивање граматике и вокабулара енглеског језика из пете и шесте лекције

Биологија и енглески језик: Размножавање и наслеђивање и будућа времена

Интегративан час енглеског језика и биологије у одељењу петог разреда. Наставне јединице из биологије на тему размножавања и наслеђивања интегрисане су са наставном јединицом енглеског језика Like+ing, would like + infinitive, to be going to, will/won’t кроз видео лекцију на енглеском језику „Inheritance of Genes“. Кроз транскрипт видео-снимка, ученици су обрађивали и увежбавали изражавање будућности. Реализатори: насавница биологије Гордана Васиљевић и наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф

Српски и енглески језик: Глаголска времена кроз утврђивање књижевних дела

Ученици шестог разреда подељени су у три групе и реализују следеће задатке:

Задатак 1: Пронађите 5 реченица одломку књижевног дела ,,Мој дека је био трешња“ и преведите на енглески језик

Задатак 2: У одломку књижевног дела ,,Мој дека је био трешња“ пронаћи глаголе који су на енглеском језику неправилни и написати њихову другу и трећу колону

Задатак 3: Одабрати песму по жељи Косовског циклуса, и на енглески језик превести 10 речи које ће послужити а састављање: а) реченице у времену The Simple Past Tense, б) реченице у времену The Past Continuous Tense и в) реченице у времену The Present Perfect Tense

Интеграцијом ова два предмета постигуто је то да су сви ученици били мотивисани да учествују и уче на занимљив начин и у складу са својим специфичним способностима а знања која ће кроз групни рад, интеракцију и дискусију стећи биће трајна јер су сви упослени.

Географија, српски језик и енглески језик кроз Африку

Наставница географије Светлана Станојевић, српског језика Жељка Марковић и ја одржале смо данас два интегративан час у одељењу седмог разреда, уклапајући редовне наставне јединице кроз интеграцију два предмета кроз наставну област ,,Африка“ и увежбавање и утврђивање граматике енглеског језика, са посебним освртом на глаголска времена, пасив и члан и кроз српски језика кроз утврђивање напоредних односа међу независним предикатским реченицама кроз занимљиву интегративну презентацију коју је осмислила наставница српског Жељка Марковић. Ученици су кроз Енциклопедију Британика на енглеском језику имали прилику да прошире знање о Африци, а истовремено да изврше граматичку анализу датог текста у складу са планом и програмом граматике и вокабулара за седми разред. Ученици су кроз квиз Енциклопедије Британика на енглеском језику имали прилику да прошире знање о Африци, а истовремено да утврде вокабулар и граматику енглеског језика. Кроз подршку троје ученика одељења петог разреда који имају таленат за цртање – Андреја, Хелене и Станка, осмишљен је пано на енглеском језику који је попуњаван глаголским временима, чланом, пасивом, поређењем придева. Изузетна, лепа и динамична атмосфера!

Интегративна настава географије и енглеског језика у пројекту предшколаца ПУ ,,Бамби“ под називом ,,Моја Лозница“

На позив васпитачице Јелене Јанковић и жеље предшколаца да се друже са ученицима одељења 7-3 ОШ ,,Вук Караџић“ из Лознице,  са којима су већ заједно читали бајке, данас наставница географије Светлана Станојевић и наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф, која је и одељењски старешина седмацима кроз интегративан двочас учествовале у завршетку пројекта предшколаца ,,Моја Лозница“.

Говорили смо о географском положају Лознице, клими, о деловима града на енглеском језику а онда су уследиле и занимљиве игре ,,музичка столица“, ,,велики-мали“, ,,музичке статуе“…Као и увек, дружење је пријало свима. Сања Симић де Граф припремила је  малишанима слатке пице са ананасом, јабукама, бананама, орасима и бадемима, проју са тофу сиром, беби спанаћем, ајваром и индијским орасима, какао куглице са урмама…Одушевљење је било још веће кад су се на посластицама нашли јестиви топери са елементима Лознице у чему нам је помогла професорка угоститељства Средње економске школе Дејана Лазаревић. На овај начин повезали смо предшколце са основцима, учили о нашем крају, упознали се чиме се бави географија, учили делове града кроз наш град Лозницу и све то засладили кроз посластичарство упознајући ученике и са предузетништвом. У наредном периоду планирамо евалуацију интегративне наставе кроз заједнички квиз и креативну радионицу израде паноа.

Информатика и енглески језик: Вршњачко учење кроз израду тестова знања употребом веб алата

У одељењу петог разреда реализован је интегративан час информатике и енглеског језика у оквиру Недеље сећања и заједништва. Реализатори су наставница информатике Александра Деспотовић и наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф са ученицима овог разреда.

Ученици су подељени у четири групе и имали су зататак да кроз веб-алат Testmoz користећи штампане тестове као пропратни материјал њиховог редовног Едукиног уџбеника за енглески језик за пети разред дигитализују те тестове у овом веб алату и на тај начин размене линкове и тестирају међусобна знања. Ученици имају могућност да у оквиру овог веб-алата прате међусобна постигнућа, статистику резултата и исправљају једни друге, што је одличан вид активног вршњачког учења, као и да побољшају своја постигнућа.

Погледајте тестове и утврдите градиво енглеског језика за пети разред:

Група А www.testmoz.com/14505972

Група B www.testmoz.com/14505980

Група C www.testmoz.com/14505978

Група D www.testmoz.com/14505974

Интегративан час спиралне наставе кроз сарадњу школа кроз ,,Дан хуманости, знања и спорта”

У оквиру тематског дана под називом ,,Дан хуманости, знања и спорта“ у организацији ОШ ,,Петар Враголић“ а у ком су учествовале школе и удружења из Љубовије СШ ,,Вук Караџић“, предшколска установа ,,Полетарац“, Удружење жена ,,Вила“ и Туристичка организација из Љубовије, наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф одржала је интегративан час спиралне наставе интегративан час енглеског језика и верске наставе за групу ученика од петог до осмог разреда у ОШ ,,Петар Враголић“ из Љубовије на тему Страдалне недеље.

Ученици су кроз интерактивну презентацију, чији је аутор наставница Сања Симић де Граф, утврђивали знања из верске наставе и енглеског језика тако што су, најпре, представљали сваки дан на на енглеском језику, затим је уследио анаграм и допуњавање вокабулара, а потом и питања на енглеском језику-кратка форма програмиране наставе да се утврди кроз одговоре колико су ученици пратили предавање и колико знају о сваком дану Страдалне недеље, затим да ли знају да употребе одговарајуће време кроз одговоре на питања односно да тачно саставе реченицу на енглеском језику.

А после сваког дана у Страдалној недељи уследила је и укрштеница са утврђивањем градива енглеског језика где се усправно добије назив дана у седмици кад се исправно реши, па су имали за дан у седмици понедељак утврђивање поређења придева, за уторак прошли партицип, за среду садашњи партицип, за четвртак множину именица, за петак прошло просто време, за суботу редне бројеве а за недељу  васкршњи тропар и вокабулар везан за Господње празнике на енглеском језику. На овај начин ученици виших разреда су кроз спирални вид наставе обновили, утврдили и проширили своја знања из предмета Верска настава и Енглески језик на један неуобичајен начин који има за циљ стицање трајних функционалних знања и повезивање са свакодневним животом.

Након овог часа уследила је презентација паноа ученика ОШ ,,Вук Караџић“ из Лознице на тему највећег хришћанског празника Васкрса, које смо дали на поклон ОШ ,,Петар Враголић“ из Љубовије односно вероучитељу и наставници енглеског језика и њиховим ученицима као вид даље сарадње и размене примера добре праксе.

Посластичарство и верска настава: Квиз на медењацима кроз сарадњу школа

У сусрет највећем хришћанском празнику Васкрсу вероучитељица Миља Тупањанин из школе ЈУ ОШ ,,Вук Караџић“ и наша наставница енглеског језика и педагошка саветница Сања Симић де Граф договориле су се да реализују квиз из веронауке у овој требињској школи на један изузетан и неуобичајен начин. Наставница Сања Симић де Граф искористила је материјал из својих презентација из енигматике и замолила вероучитеља Душана Станојевића да осмисли питања за квиз, а затим су сви заједно и пажљиво одабрали дезене на којима ће се наћи ова питања и то на јестивим медењацима! Наравно, као и увек, за посластичарски део била је задужена наша драга сарадница професорка угоститељства Дејана Лазаревић.

Ови медењаци су послужили вероучитељици Миљи Тупањанин да са ученицима седмог разреда реализује квиз на часу веронауке. Ученици су били мотивисани да утврде градиво дајући тачне одговоре и освајајући медењаке на основу одговарајућег тачног одговора. Квиз се реализовао у пријатној атмосфери а да све протекне у најбољем реду побринули су се волонтери Фондације ,,Свети Вукашин“ Анђела и Аљоша Славић.Након квиза, уследио је и најлепши део а то је да је део медењака уступљен Фондацији за престојећу васкршњу хуманитарну акцију.

На овај начин смо поред учења на занимљив начин желели да радост наступајућег празника Васкрса поделимо и са потребитима и да нам свима буде на умножавање духовних дарова и спасење, да наша деца израсту у добре, племените људе наглашавајући да се љубав умножава дељењем и бригом за друге!

Наведени примери које смо реализовали су само један део од многобројних часова интегративне наставе коју реализујемо како у нашој школи, тако и кроз сарадњу са другим школама. Број школа сарадница се повећава, на нашу велику радост. Свесни смо сви да се нешто у самом систему мора мењати. Са друге стране и ми смо сви део тог система. Оно што прво треба да променимо, у мањој или већој мери то је мењање себе, односно кретање од онога што ми можемо да променимо.

Методика која не даје резултате да ученици знају је методика коју треба одбацитибез обзира колико труда уложили и добрих намера имали. Колико год да су нам намере добре, ако у одељењу има велики број лоших оцена дужни смо да нешто променимо. Не да учинимо уступак, ,,зажмуримо” или поклонимо, него да савесно и озбиљно сагледамо шта се може поменити. Неопходно је да боље упознамо ученике, да схватимо да су то деца која су, сигурно и радознала и имају нека интересовања. 

Нисмо сви исти и то је добро – комбинацијом различитих специфичних могућности индивидуалаца добијамо квалитетна знања јер свако ради у домену својих могућности трудећи се да да свој максимум. Нико од нас не жели мучну атмосферу где наставник реализује припрему а ученици незаинтересовано посматрају чекајући то чувено звоно. Уместо тога, можемо искористити све погодности интегративне наставе како бисмо пробудили интересовања јер што више предмета укључимо око неке теме то је већа могућност да ће мотивација ученика бити већа имајући у виду да ће бити заинтересовани бар за један предмет који ће им помоћи у учењу других предмета. Прошао је век ,,загревања столице” и механичког учења. Дошао је век активног учења.

Да и ученицима и нама буде боље, да се наставни процес одвија кроз задовољство у настави, неопходно је сарађивати, радити тимски, осмишљавати и евалуирати. Интегративна настава пружа много могућности и заиста, све се може интегрисати и кад укључите тим и још дате ученицима могућност да сами предложе активности наглашавајући да је свако битан, изненадићете се позитивним учинком. Савремена школа није ,,добрих” и ,,лоших” ученика већ школа у којој ученик ,,нађе себе”. А како ученик да нађе се ако нема могућност да сагледа ствари из више углова, да критички размишља, даје идеје. Колико само блиставих умова повуче се после много покушаја јер им није дата шанса да изађу из оквира. Управо кључ сагледавања ученичких способности лежи у интегративној настави. Управо интегративна настава рационализује и редукује беспотрене садржаје концентришући се на једној теми сагледаној са више аспеката и то је та рационализација градива. Управо интегративна настава даје јаснију слику ученичких постигнућа а са друге стране то је и вид стручног усавршавања наставника кроз међусобу сарадњу, размену искуства и тимски рад.

Аутор: Сања Симић де Граф, проф. енглеског језика и педагошка саветница