Neobične integracije kao dokaz da se sve može integrisati je naziv teksta koji nam je poslala Sanja Simić de Graf, profesorka engleskog jezika, pedagoški savetnih i veliki pobornik integrativne nastave.
U nastavku pročitajte tekst koji detaljno prikazuje kako su u školi u Loznici gde i sama radi obeležili Nedelju sećanja i zajedništva.
”Integrativna nastava u našim školama uveliko je zaživela i reklo bi se da je u manjoj ili većoj meri primenjuju svi nastavnici. Uglavnom su to oprobani modeli, koji su često vezani za određene tematske dane u školskom kalendaru poput praznika, godišnjih doba, nedelja i dana posvećenih nekom događaju. Međutim, veoma mali broj prosvetnih radnika usuđuje se da izađe iz ovih okvira i da primeni integrativnu nastavu češće i u saradnji sa pedmetima koji nisu srodni. Uvek ćete imati onaj argument da ne treba na silu integrisati ono što se ne može integrisati. A šta se ne može integrisati?
Predstaviću vam nekoliko primera dobre prakse gde na prvi pogled deluje nemoguće integrisati nastavne sadržaje, ali ipak smo uspeli da ih integrišemo uz visoku motivaciju učenika i inicijativu za dodatan rad.

Matematika i engleski jezkik: Razlomci, mešoviti brojevi i decimalni brojevi i nepravilni glagoli
Kad pogledate ove dve nastavne jedinice, prvo što ćete pomisliti da ovde je nemoguće sprovesti bilo kakvu integraciju nastavnih sadržaja. Često će vam i nastavnici prirodnih nauka reći da je lako vama filolozima kroz jezik da integrišete sadržaje a da su prirodne nauke više za integraciju jedne sa drugima i da ima malo prostora za integraciju sa društvenim naukama.
Došla je na ideju i predložila nastavniku matematike Draganu Jovanoviću da integrišemo ove dve nastavne jedinice koje je trebalo da realizujemo toga dana kroz naš redovni operativan plan rada. Tako su realizovana su dva integrativna časa matematike i engleskog jezika i to u odeljenjima petih razreda. Učenici su utvrđivali razlomke i decimalne brojeve koristeći se nepravilnim glagolima i osmišljavajući zadatke. Zadaci su postavljeni u okviru razlomka i to u brojiocu je dat infinitiv nekog nepravilnog glagola a učenici su imali zadatak da u imeniocu dopišu njegovu drugu kolonu.
Na primer ako je u brojicu glagol ,,make“ učenici su u imeniocu dopisivali ,,made“, a onda je taj razlomak trebalo pretvoriti u brojeve tako što slovo uzima broj koji mu pripada po rasporedu u Alfabetu a brojevi u reči se međusovno množe, na primer ,,make“ m=13 a=1 k=11 e=5 13h1h11h5 deli se sa ,made“ m=13 a=1 d=4 e=5 13h1h4h5 i to prikažemo u vidu razlomka, izvršimo skraćivanje gde je moguće i prikažemo gde je moguće u obliku mešovitog broja a zatim i decimalnog broja. Na ovaj način, učenici kroz jednu neobičnu integraciju i aktivno učenje stiču istovremeno znanja i prošlog prostog vremena i razlomaka i decimalnih brojeva.Motivacija učenika bila je na zavidnom nivou. Jedna grupa učenika izrazila je želju da uradi i pano. Petaci su bili oduševljeni a predmetni nastavnici jako ponosni na njih i zasluženo su usledile i visoke ocene i pohvale učenika.
Integrativna spiralna nastava biologije, likovne kulture i engleskog jezika
U susret Nedelji sećanja i zajedništva, dana 28.4.2025. u IO Zajača kao uvod u narednu tematsku nedelju održani su časovi integrativne spiralne nastave engleskog jezika, biologije i likovne kulture za učenike o petog do osmog razreda. Nastavne jedinice su uklopljene u skladu sa postojećim planom za današnji dan gde smo želeli da pokažemo da kroz udružene snage i zajedništvo i jedna škola sa malobrojnim odeljenjima čak i ovu malobrojnost može iskoristiti kao prednost realizovanja zajedničkih aktivnosti kroz promovisanje saradnje, tolerancije i zajedništva. Kroz četiri časa uklopili smo sadržaje od personifikacije, metafore, alegorije u okviru likovne kulture preko nasleđa, života u eko sistemu i ekologije do engleskog jezika gde smo na zadate ključne reči utvrđivali obrađeno gradivo mesec mart. Realizatori su nastavnik likovne kulture Anđelko Tešmanović, nastavnica biogije Gordana Vasiljević, nastavnik engleskog jezika Petar Kosovac i nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf
Matematika i engleski jezik: utvrđivanje gradiva sedmog razreda
Nastavnik matematike Dragan Jovanović i ja realizovali smo dva časa integrativne nastave u odeljenju sedmog razreda integracijom matematike i nastavnih jedinica o mnogouglovima, rastavljanje monoma i binoma na činioce, primene Pitagorina teoreme sa engleskim jezikom kroz utvrđivanje gramatike engleskog jezika: glagolska vremena, kondicionalne rečenice i gramatička analiza tekstualnih zadataka na engleskom jeziku, kao i proširivanje znanja oko vokabulara vezanih za mnogouglove i sastavljanje tekstualnih zadataka kroz primenu obrađene gramatike. Učenici su utvrđivali gramatiku i matematiku kroz raznovrsne zanimljive zadatke u okviru interaktivne integrativne prezentacije engleskog jezika, matematike i drugih nauka koja je nagrađena na konkursu ,,Digitalni čas“ i postavljena i na platformu SONS za STEAM evropske nastavnike.
Podsetnik kako glasi Pitagorina teorema kroz šah i tri jednostavna zadatka možete pogledati OVDE.
Likovna kultura i engleski jezik kroz virtuelni obilazak muzeja
Integrativan čas likovne kulture i engleskog jezika u odeljenju V-3. Učenici utvrđivali nastavne jedinice likovne kulture ,,Pravilni i neoravilni oblici“ i ,,Oblici u prirodi“ kroz integratigrativnu prezentaciju i virtuelne obilaske Luvra, Ajfelovog tornja i Tadž Mahala na engleskom jeziku kroz utvrđivanje gramatike i vokabulara engleskog jezika iz pete i šeste lekcije
Biologija i engleski jezik: Razmnožavanje i nasleđivanje i buduća vremena
Integrativan čas engleskog jezika i biologije u odeljenju petog razreda. Nastavne jedinice iz biologije na temu razmnožavanja i nasleđivanja integrisane su sa nastavnom jedinicom engleskog jezika Like+ing, would like + infinitive, to be going to, will/won’t kroz video lekciju na engleskom jeziku „Inheritance of Genes“. Kroz transkript video-snimka, učenici su obrađivali i uvežbavali izražavanje budućnosti. Realizatori: nasavnica biologije Gordana Vasiljević i nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf
Srpski i engleski jezik: Glagolska vremena kroz utvrđivanje književnih dela
Učenici šestog razreda podeljeni su u tri grupe i realizuju sledeće zadatke:
Zadatak 1: Pronađite 5 rečenica odlomku književnog dela ,,Moj deka je bio trešnja“ i prevedite na engleski jezik
Zadatak 2: U odlomku književnog dela ,,Moj deka je bio trešnja“ pronaći glagole koji su na engleskom jeziku nepravilni i napisati njihovu drugu i treću kolonu
Zadatak 3: Odabrati pesmu po želji Kosovskog ciklusa, i na engleski jezik prevesti 10 reči koje će poslužiti a sastavljanje: a) rečenice u vremenu The Simple Past Tense, b) rečenice u vremenu The Past Continuous Tense i v) rečenice u vremenu The Present Perfect Tense
Integracijom ova dva predmeta postiguto je to da su svi učenici bili motivisani da učestvuju i uče na zanimljiv način i u skladu sa svojim specifičnim sposobnostima a znanja koja će kroz grupni rad, interakciju i diskusiju steći biće trajna jer su svi uposleni.
Geografija, srpski jezik i engleski jezik kroz Afriku
Nastavnica geografije Svetlana Stanojević, srpskog jezika Željka Marković i ja održale smo danas dva integrativan čas u odeljenju sedmog razreda, uklapajući redovne nastavne jedinice kroz integraciju dva predmeta kroz nastavnu oblast ,,Afrika“ i uvežbavanje i utvrđivanje gramatike engleskog jezika, sa posebnim osvrtom na glagolska vremena, pasiv i član i kroz srpski jezika kroz utvrđivanje naporednih odnosa među nezavisnim predikatskim rečenicama kroz zanimljivu integrativnu prezentaciju koju je osmislila nastavnica srpskog Željka Marković. Učenici su kroz Enciklopediju Britanika na engleskom jeziku imali priliku da prošire znanje o Africi, a istovremeno da izvrše gramatičku analizu datog teksta u skladu sa planom i programom gramatike i vokabulara za sedmi razred. Učenici su kroz kviz Enciklopedije Britanika na engleskom jeziku imali priliku da prošire znanje o Africi, a istovremeno da utvrde vokabular i gramatiku engleskog jezika. Kroz podršku troje učenika odeljenja petog razreda koji imaju talenat za crtanje – Andreja, Helene i Stanka, osmišljen je pano na engleskom jeziku koji je popunjavan glagolskim vremenima, članom, pasivom, poređenjem prideva. Izuzetna, lepa i dinamična atmosfera!
Integrativna nastava geografije i engleskog jezika u projektu predškolaca PU ,,Bambi“ pod nazivom ,,Moja Loznica“
Na poziv vaspitačice Jelene Janković i želje predškolaca da se druže sa učenicima odeljenja 7-3 OŠ ,,Vuk Karadžić“ iz Loznice, sa kojima su već zajedno čitali bajke, danas nastavnica geografije Svetlana Stanojević i nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf, koja je i odeljenjski starešina sedmacima kroz integrativan dvočas učestvovale u završetku projekta predškolaca ,,Moja Loznica“.
Govorili smo o geografskom položaju Loznice, klimi, o delovima grada na engleskom jeziku a onda su usledile i zanimljive igre ,,muzička stolica“, ,,veliki-mali“, ,,muzičke statue“…Kao i uvek, druženje je prijalo svima. Sanja Simić de Graf pripremila je mališanima slatke pice sa ananasom, jabukama, bananama, orasima i bademima, proju sa tofu sirom, bebi spanaćem, ajvarom i indijskim orasima, kakao kuglice sa urmama…Oduševljenje je bilo još veće kad su se na poslasticama našli jestivi toperi sa elementima Loznice u čemu nam je pomogla profesorka ugostiteljstva Srednje ekonomske škole Dejana Lazarević. Na ovaj način povezali smo predškolce sa osnovcima, učili o našem kraju, upoznali se čime se bavi geografija, učili delove grada kroz naš grad Loznicu i sve to zasladili kroz poslastičarstvo upoznajući učenike i sa preduzetništvom. U narednom periodu planiramo evaluaciju integrativne nastave kroz zajednički kviz i kreativnu radionicu izrade panoa.

Informatika i engleski jezik: Vršnjačko učenje kroz izradu testova znanja upotrebom veb alata
U odeljenju petog razreda realizovan je integrativan čas informatike i engleskog jezika u okviru Nedelje sećanja i zajedništva. Realizatori su nastavnica informatike Aleksandra Despotović i nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf sa učenicima ovog razreda.
Učenici su podeljeni u četiri grupe i imali su zatatak da kroz veb-alat Testmoz koristeći štampane testove kao propratni materijal njihovog redovnog Edukinog udžbenika za engleski jezik za peti razred digitalizuju te testove u ovom veb alatu i na taj način razmene linkove i testiraju međusobna znanja. Učenici imaju mogućnost da u okviru ovog veb-alata prate međusobna postignuća, statistiku rezultata i ispravljaju jedni druge, što je odličan vid aktivnog vršnjačkog učenja, kao i da poboljšaju svoja postignuća.
Pogledajte testove i utvrdite gradivo engleskog jezika za peti razred:
Grupa A www.testmoz.com/14505972
Grupa B www.testmoz.com/14505980
Grupa C www.testmoz.com/14505978
Grupa D www.testmoz.com/14505974
Integrativan čas spiralne nastave kroz saradnju škola kroz ,,Dan humanosti, znanja i sporta”
U okviru tematskog dana pod nazivom ,,Dan humanosti, znanja i sporta“ u organizaciji OŠ ,,Petar Vragolić“ a u kom su učestvovale škole i udruženja iz Ljubovije SŠ ,,Vuk Karadžić“, predškolska ustanova ,,Poletarac“, Udruženje žena ,,Vila“ i Turistička organizacija iz Ljubovije, nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf održala je integrativan čas spiralne nastave integrativan čas engleskog jezika i verske nastave za grupu učenika od petog do osmog razreda u OŠ ,,Petar Vragolić“ iz Ljubovije na temu Stradalne nedelje.
Učenici su kroz interaktivnu prezentaciju, čiji je autor nastavnica Sanja Simić de Graf, utvrđivali znanja iz verske nastave i engleskog jezika tako što su, najpre, predstavljali svaki dan na na engleskom jeziku, zatim je usledio anagram i dopunjavanje vokabulara, a potom i pitanja na engleskom jeziku-kratka forma programirane nastave da se utvrdi kroz odgovore koliko su učenici pratili predavanje i koliko znaju o svakom danu Stradalne nedelje, zatim da li znaju da upotrebe odgovarajuće vreme kroz odgovore na pitanja odnosno da tačno sastave rečenicu na engleskom jeziku.
A posle svakog dana u Stradalnoj nedelji usledila je i ukrštenica sa utvrđivanjem gradiva engleskog jezika gde se uspravno dobije naziv dana u sedmici kad se ispravno reši, pa su imali za dan u sedmici ponedeljak utvrđivanje poređenja prideva, za utorak prošli particip, za sredu sadašnji particip, za četvrtak množinu imenica, za petak prošlo prosto vreme, za subotu redne brojeve a za nedelju vaskršnji tropar i vokabular vezan za Gospodnje praznike na engleskom jeziku. Na ovaj način učenici viših razreda su kroz spiralni vid nastave obnovili, utvrdili i proširili svoja znanja iz predmeta Verska nastava i Engleski jezik na jedan neuobičajen način koji ima za cilj sticanje trajnih funkcionalnih znanja i povezivanje sa svakodnevnim životom.
Nakon ovog časa usledila je prezentacija panoa učenika OŠ ,,Vuk Karadžić“ iz Loznice na temu najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, koje smo dali na poklon OŠ ,,Petar Vragolić“ iz Ljubovije odnosno veroučitelju i nastavnici engleskog jezika i njihovim učenicima kao vid dalje saradnje i razmene primera dobre prakse.
Poslastičarstvo i verska nastava: Kviz na medenjacima kroz saradnju škola
U susret najvećem hrišćanskom prazniku Vaskrsu veroučiteljica Milja Tupanjanin iz škole JU OŠ ,,Vuk Karadžić“ i naša nastavnica engleskog jezika i pedagoška savetnica Sanja Simić de Graf dogovorile su se da realizuju kviz iz veronauke u ovoj trebinjskoj školi na jedan izuzetan i neuobičajen način. Nastavnica Sanja Simić de Graf iskoristila je materijal iz svojih prezentacija iz enigmatike i zamolila veroučitelja Dušana Stanojevića da osmisli pitanja za kviz, a zatim su svi zajedno i pažljivo odabrali dezene na kojima će se naći ova pitanja i to na jestivim medenjacima! Naravno, kao i uvek, za poslastičarski deo bila je zadužena naša draga saradnica profesorka ugostiteljstva Dejana Lazarević.

Ovi medenjaci su poslužili veroučiteljici Milji Tupanjanin da sa učenicima sedmog razreda realizuje kviz na času veronauke. Učenici su bili motivisani da utvrde gradivo dajući tačne odgovore i osvajajući medenjake na osnovu odgovarajućeg tačnog odgovora. Kviz se realizovao u prijatnoj atmosferi a da sve protekne u najboljem redu pobrinuli su se volonteri Fondacije ,,Sveti Vukašin“ Anđela i Aljoša Slavić.Nakon kviza, usledio je i najlepši deo a to je da je deo medenjaka ustupljen Fondaciji za prestojeću vaskršnju humanitarnu akciju.
Na ovaj način smo pored učenja na zanimljiv način želeli da radost nastupajućeg praznika Vaskrsa podelimo i sa potrebitima i da nam svima bude na umnožavanje duhovnih darova i spasenje, da naša deca izrastu u dobre, plemenite ljude naglašavajući da se ljubav umnožava deljenjem i brigom za druge!
Navedeni primeri koje smo realizovali su samo jedan deo od mnogobrojnih časova integrativne nastave koju realizujemo kako u našoj školi, tako i kroz saradnju sa drugim školama. Broj škola saradnica se povećava, na našu veliku radost. Svesni smo svi da se nešto u samom sistemu mora menjati. Sa druge strane i mi smo svi deo tog sistema. Ono što prvo treba da promenimo, u manjoj ili većoj meri to je menjanje sebe, odnosno kretanje od onoga što mi možemo da promenimo.
Metodika koja ne daje rezultate da učenici znaju je metodika koju treba odbacitibez obzira koliko truda uložili i dobrih namera imali. Koliko god da su nam namere dobre, ako u odeljenju ima veliki broj loših ocena dužni smo da nešto promenimo. Ne da učinimo ustupak, ,,zažmurimo” ili poklonimo, nego da savesno i ozbiljno sagledamo šta se može pomeniti. Neophodno je da bolje upoznamo učenike, da shvatimo da su to deca koja su, sigurno i radoznala i imaju neka interesovanja.
Nismo svi isti i to je dobro – kombinacijom različitih specifičnih mogućnosti individualaca dobijamo kvalitetna znanja jer svako radi u domenu svojih mogućnosti trudeći se da da svoj maksimum. Niko od nas ne želi mučnu atmosferu gde nastavnik realizuje pripremu a učenici nezainteresovano posmatraju čekajući to čuveno zvono. Umesto toga, možemo iskoristiti sve pogodnosti integrativne nastave kako bismo probudili interesovanja jer što više predmeta uključimo oko neke teme to je veća mogućnost da će motivacija učenika biti veća imajući u vidu da će biti zainteresovani bar za jedan predmet koji će im pomoći u učenju drugih predmeta. Prošao je vek ,,zagrevanja stolice” i mehaničkog učenja. Došao je vek aktivnog učenja.
Da i učenicima i nama bude bolje, da se nastavni proces odvija kroz zadovoljstvo u nastavi, neophodno je sarađivati, raditi timski, osmišljavati i evaluirati. Integrativna nastava pruža mnogo mogućnosti i zaista, sve se može integrisati i kad uključite tim i još date učenicima mogućnost da sami predlože aktivnosti naglašavajući da je svako bitan, iznenadićete se pozitivnim učinkom. Savremena škola nije ,,dobrih” i ,,loših” učenika već škola u kojoj učenik ,,nađe sebe”. A kako učenik da nađe se ako nema mogućnost da sagleda stvari iz više uglova, da kritički razmišlja, daje ideje. Koliko samo blistavih umova povuče se posle mnogo pokušaja jer im nije data šansa da izađu iz okvira. Upravo ključ sagledavanja učeničkih sposobnosti leži u integrativnoj nastavi. Upravo integrativna nastava racionalizuje i redukuje bespotrene sadržaje koncentrišući se na jednoj temi sagledanoj sa više aspekata i to je ta racionalizacija gradiva. Upravo integrativna nastava daje jasniju sliku učeničkih postignuća a sa druge strane to je i vid stručnog usavršavanja nastavnika kroz međusobu saradnju, razmenu iskustva i timski rad.
Autor: Sanja Simić de Graf, prof. engleskog jezika i pedagoška savetnica
Napišite odgovor