И то се догодило: Мајка Маја из Суботице фасовала је 20 дана затвора јер је одбила вакцинацију свог детета!
„Питала сам педијатра да ли може да ми гарантује да ће овај чин проћи без последица по дете, а он је одговорио да не може. Онда сам одустала”, изјавила је млада мајка за медије.
Уз примедбу да бих ја као судија лекару дао бар 40 дана због непрофесионалне изјаве, можемо да кажемо да су се ствари на ову тему – закомпликовале.
***
„Не морате да вакцинишете своју децу, осим оне који желите да задржите”, одговорио је др Владимир Ђурић реченицом достојном генијалног Душка Радовића, објаснивши пластично шта струка, углавном, о том проблему мисли.
Иначе, држава ту не види проблем јер наша земља је једна од оних у Европи где је вакцинација деце обавезна.
С друге стране, постоје удружења родитеља који су се удружили против вакцинације извлачећи однекуд језиве приче о трагичним последицама овог чина по здравље деце.
***
У оном вицу мајка неког малишана долази код приватног лекара:
– Морам признати докторе да ми ваш рачун изгледа превисок. Јер, мој синчић је на крају ипак имао само мале богиње!
– Драга госпођо, није важна величина, већ чињеница да сам морао да дођем неколико пута.
– То је тачно докторе, али треба да имате у виду да је мој мали заразио цео разред!
***
У већини земаља ЕУ надлежне државне институције препоручују вакцине. Али, уз ту препоруку иде и обавештење родитељима о могућим нежељеним дејствима. Тако, на пример, у Немачкој план вакцинације остварује се по препоруци две надлежне институције: то су РКИ (Институт Роберт Кох) и ПЕИ (Институт Паул-Ерлих).
Али, иста та држава прописује и начин на који ће се извршити вакцинација (родитељи морају да добију комплетну информацију о садржају и нежељеним дејствима вакцине), а обавеза државе је да надокнади штету уколико се деси да особа претрпи нека нежељена дејства.
***
У медицинским књигама пише да је изумитељ прве вакцине био енглески лекар Едвард Џенер. Наводно, он је изумео вакцину против великих богиња. Међутим, историја тврди другачије. Наиме, Џенер је живео у време краља Џорџа III, када медицински испити нису били обавезни. И Џенер је сматрао да не мора да их полаже, па је на врата своје куће окачио натпис „Хирург и апотекар”. Тек након „праксе” од 20 година помислио је да би било добро да набави и неке папире.
На крају је ступио у контакт са Шкотским универзитетом и по цени од 15 фунти добио диплому доктора. Тачно је и да је пре тога успео да добије и чланство у Краљевском друштву, али је његов последњи биограф др Норман Мур морао да призна да је то учинио на превару – послао је спис о гнежђењу кукавице, али то је, како наводи поменути биограф, била гомила глупости у коју ниједан савремени орнитолог не би поверовао.
***
После тога је писао Оксфордском универзитету и тражио да му доделе почасну диплому доктора медицине. Након неколико безуспешних покушаја, најзад је успео да добије толико жељени документ. Затим то шаље Краљевском колеџу у Лондону, тражећи и њихов сертификат, али су га одбили речима: „Док не положите испите, неће моћи…”. Овакве ствари су биле могуће, јер је Џенер живео у доба великог сујеверја, када су пацијентима давали да гутају живе жабе како би их излечили од глиста, када су кравља балега и људски измет мешани са млеком и путером како би се излечила дифтерија и када је у кашичицама сервиран мозак човека који је умро насилном смрћу да би се излечиле богиње!
Џенер је чак измислио и лек за беснило. Наиме, човека кога је ујео бесан пас требало је само неколико пута загњурити у неку брзу реку – под условом да га не удавите. Како је Џенер тврдио, овај третман никад није омануо.
***
Како год било, Џенер је од сеоских млекарица чуо причу да они који су прележали кравље богиње никад нису оболели од великих богиња. То му је дало идеју како да се прослави. Године 1796. из сиротишта је узео дечака по имену Џејмс Фипс и заразио га лимфом коју је узео из везикуле заражене краве. Након кратког времена заразио га је богињама и кад се дечак није разболео, почео је да трага за људима који су некад прележали кравље богиње, али касније нису оболели од великих. По њему, то је био довољан доказ да је инокулација крављим богињама довољна превентива за велике богиње. (Познато је, међутим, да је Џенер убрзо након тога извршио експеримент на још једном сирочету, дечаку Џону Бејкеру, коме је убризгао течност из оболелог коњског копита. Након тога је хтео да га зарази и вирусом великих богиња да би видео да ли ће оболети, али није имао довољно времена – одмах после тог експеримента дечак је умро од високе температуре.)
***
Тако је започела прича о вакцинацији. У многим европским земљама после тога је на снагу ступио закон по којем је ова вакцина постала обавезна.
***
У Немачкој је крајем 19. века закон о обавезној вакцинацији био толико строг да су особе које су одбијале да приме ову вакцину хватане и давана им је насилно. На жалост, историја је показала другу страну медаље. Почетком 1871. године у Европи је завладала епидемија великих богиња.
У тадашњој Прусији од последица ове болести умрло је 124.978 вакцинисаних и ревакцинисаних грађана. Ово је тргнуло Прусе, видели су шта је стварни узрок ове пошасти и устремили се да нађу лек. Цела земља је добила канализациони систем, до свих градова је доведена чиста пијаћа вода, побољшан је квалитет живота и – болест је нестала!
Водовод и канализација урадили су за Прусију оно што присилна 35-годишња имунизација није успела.
***
Питање вакцинације је системска ствар, а не питање за изабраног лекара. С друге стране, баш због тога што је ствар системска, обавезујућа је. Родитељи који одбију вакцинацију не свађају се с лекаром него са државом. А држава има оруђа принуде. Родитељ може да одбије, али и да претрпи репресију као млада мајка Маја из Суботице…
Дакле, институције су те које морају да процене да ли је од вакцинације већа корист или штета.
Зашто млада мајка зна боље од лекара да ли је вакцинација корисна или штетна кад је познато да чак и лекари могу да имају децу?
Аутор: Горан Козић
Извор: Политика
Напишите одговор