Како препознати таленат и усмерити дете које воли ФОТОГРАФИЈУ? Ивана и Татјана, другарице и фотографкиње, откривају вам неколико тајни

Претходне деценије донеле су промене у практично свим областима живота. Неке су биле тектонске, а неке смо једва приметили. Када говоримо о уметности, можда највеће промене доживела је фотографија. Чак и људи који су још млади сећају се фотоапарата са 36 фотографија. Колико је то само било другачије! Нема 50 слика у истој пози, а какво је светло и како изгледамо на фотографији сазнаћемо тек након што их израдимо.

Данас, када фотоапарат сви носимо у џепу, фотографија је доступна свима, па и деца раније покажу интересовање за ову врсту уметности. То је једна од добрих ствари које нам је донела технологија.

Ивана Карић се фотографијом бави дуже од деценије. Пре 10 година упознала је Татјану која дели љубав према овој уметности. Зато су одлучиле да покрену посао и сада својим фотографијама стварају успомене. Ивана има једну нарочиту супер-моћ – да ухвати тренутке који су вам готово сигурно промакли. Било да је реч о дечјем рођендану, крштењу или другој прослави, много тога што се дешава ћете пропустити. Иванине фотографије попут времеплова вам дају шансу да поново проживите неке важне догађаје.

Данас с њом разговарамо о томе колико рано деца могу развити љубав према фотографији, да ли је то таленат с којим се рађају и, ако приметимо да дете воли да фотографише, како му можемо бити подршка да ту склоност развија.

– Интересовање за фотографију се може развити јако рано. У најранијем детињству, малишане радује сама чињеница да су на некој фотографији препознали некога од породице, себе, неку другу блиску особу, кућног љубимца или животиње и слично. Негде отприлике у раном школском узрасту ово интересовање могло би да се конкретизује и прогласи љубављу, када деца схвате да могу сама да фотографишу и ухвате у тренутку људе и свет око себе.“ – кажу Ивана и Татјана за Зелену учионицу.

Како су нам објасниле, деца могу бити талентована за фотографисање као и за све остале области. Ако имају развијену моћ опажања моћи ће брзо да реагују и забележе кључне тренутке и детаље који би другима промакли, умеће да у оквиру једног кадра распореде елементе како би фотографија била ефектна, уочиће промене светлости лакше од других. Наравно, уз таленат потребно је и да науче како да користе фотоапарат као и понешто о историји фотографије.

– Учити децу основама фотографије не значи само научити их како фотоапарат функционише, већ и како да испричају неку причу. Оно што може да вам помогне у томе јесте да дете научите да, док фотографише, поставља себи ово питање: Шта ова фотографија говори? (Да је на рођендану било забавно, да је дрво високо, да је бака срећна, да је пас уморан или да је неко тужан, љут, да је у куповини било досадно итд.) – открива нам Ивана.

Главни делови и начин рада фотоапарата

То, наравно, не значи да деца не треба да знају како фотоапарат функционише.

– Објасните детету нешто о деловима фотоапарата и како да правилно држи фотоапарат. Што више разуме како нешто функционише, више ће тај предмет ценити и чувати. – истиче Татјана.

Светлост и композиција

Наравно, ако се и родитељ сам не бави фотографијом, може му се чинити тешко да на том путу усмери дете. Али основе је лако научити.

– Уколико се и сами не бавите фотографијом, научите заједно са дететом нешто о основним појмовима фотографије као што су композиција и светло. У композицији постоји правило трећина: поделите екран на три једнака дела, хоризонтално и вертикално, како бисте добили девет квадрата. Објасните деци како да поставе главне елементе које желе да фотографишу дуж ових линија. Уочавајте линије у свом окружењу које око посматрача воде ка главном елементу на фотографији. Истражите како се различити извори светла могу користити, било да је у питању природно или вештачко светло. Сенке и одрази такође могу додати занимљиве елементе фотографијама. – казала нам је Ивана Карић, која је уједно и мама једанаестогодишњег дечака необичног имена – Остоја.

Уметност и историја фотографије

Татјана има још један предлог за родитеље љубитеља фотографије – заједно са децом посетите неку фотографску изложбу. У Београду има више галерија у којима се организују фотографске изложбе, као што су Артгет на Тргу републике, Ремонт, Дом културе Студентски град, итд. Пронађите књиге и специјализоване сајтове и проучите фотографије и начин рада неколико најпознатијих светских фотографа.

– Неки од наших омиљених уметника су: Ernst Hass и Martin Parr. Разговарајте о овим или уметницима које сте ви пронашли, о њиховом животу и начину фотографисања. Постоји много сајтова и видеа на ову тему, али један од најзабавнијих је на Јутјуб каналу Glove and Boots, који доста подсећа на Улицу Сезам. На сајту Културног центра Београда објављивана је у наставцима „Кратка историја фотографије“, ауторке Јелене Матић. – откривају наше саговорнице.

Експериментисање

Поред историје фотографије, најзабавнији и најкреативнији део је, наравно, експериментисање. Можете, на пример, осмислити списак ствари које деца треба да пронађу и фотографишу, као што су биљка, пас, мачка, бицикл, итд.

– Сваке недеље одредите неку тему, на пример, „природа“, „боје“ или „вода“, и нека деца направе фотографије на ту тему. Предложите им да направе серију фотографија које заједно причају причу о нечему, било да је то одлазак у парк, путовање, породични викенд проведен код куће, чак и велико спремање или кување ручка. На овај начин ће деца научити да ухвате емоције и изразе људи или животиња на фотографијама. – каже Ивана Карић.

– Оно што сам ја открила из фотографија мог сина који је основац, као и неке друге деце са којом сам фотографисала јесте да ћете се и изненадити када будете заједно прегледали фотографије, јер деца фотографишу из своје перспективе из које ми одрасли нисмо навикли да посматрамо свет и бирају веома креативне углове снимања.

У данашње време, вештачка интелигенција има велики утицај на свет фотографије и наше саговорнице сагласне су да ће га сигурно значајно променити.

– ВИ може аутоматизовати многе техничке аспекте фотографије, као што су подешавање светла, препознавање сцена и замена неких елемената на фотографијама, и чак генерисање слика, али је мало вероватно да ће потпуно заменити фотографе. Елементе креативности, људску интуицију и способност да се забележе емоције и приче вештачка интелигенција још не може у потпуности да реплицира. Генерисање слика се може користити за потребе рекламе, илустрације и слично, али не и када желите да забележите аутентичне догађаје и емоције.

Фотографија може бити сјајан начин за децу да развију своје креативне вештине, опажање и способност причања прича. Најважније је да се заједно забавите и истражите своју креативност. – закључују две фотографкиње чији фотографије су нешто потпуно другачије од онога на шта сте навикли.

О Татјани и Ивани:

Упознале су се пре десетак година и одмах препознале заједничку љубав према фотографији. Обе желе да сачувају драгоцене тренутке, свесне колико брзо време пролази. Овај заједнички интерес их је инспирисао да покрену посао: фотографисање породичних портрета и догађаја, новорођенчад и друге важне догађаје. Њихове фотографије се могу погледати на сајту www.fotosinteza.rs.