Kако пронаћи ПРАВУ меру када је реч о употреби екрана? Ово су златна правила која би требало да следите

Ово је питање које себи постављају многи родитељи имајући на уму две ствари – штетност претеране употребе екрана с једне стране, али и последице тога да деца буду потпуно искључена из виртуелног света, с друге стране. Оно што се сасвим сигурно, то је да је неопходно ограничити изложеност деце електронским медијима и то се најбоље постиже израдом породичног плана.

Колико времена дете може да проведе испред екрана?

Време проведено испред екрана је дефинисано према узрасту:

  • Забрањено за децу млађу од две године!
  • Деца од 2-5 година не дуже од 1 сата дневно
  • Деца старија од 6 година не дуже од 2 сата дневно

Да ли иста правила треба да важе за све чланове породице?

Најважније је утврдити правила и одговорност за све чланове домаћинства који имају мобилни телефон (родитеље, децу, баке и деде), а не би било лоше да план обухвати и друге уређаје у кући (ТВ, рачунар, таблет), да се не би утврђивала посебна правила за сваки уређај. У изради плана треба да учествују и деца.

Прво треба дефинисати у које доба дана се користи мобилни телефон и у којим ситуацијама је обавезна комуникација између деце и родитеља.

У кући треба одредити зоне без мобилних телефона и екрана, и то најбоље:

  • Кухиња и трпезарија – у време оброка и породичних окупљања
  • Собе за спавање – треба искључити интернет, а телефон оставити у другој просторији да поруке и позиви не би реметили сан детета; на овакав начин се дете спречава да дође у искушења да уместо да спава користи ноћу друштвене мреже, а и светлост са екрана телефона може да ремети успављивање.

Одредите “доба дана без екрана” као део породичне рутине:

Један сат пре спавања искључите све мобилне уређаје и остале „екране“ – гледање у мобилни телефон, рачунар или телевизор као и разни узнемиријући садржаји могу да ремете успављивање;

Време оброка – гледање у мобилни телефон, рачунар или телевизор током оброка доводи до преједања и чешће појаве гојазности, а спречава и комуникацију са члановима породице током оброка; користити телефон испод стола је знак лоших манира;

Време за породицу – то је било који део дана када је породица на окупу, било када иду заједно у школу или путују заједно аутомобилом;

Време када се раде домаћи задаци

Током боравка у школи

За време ходања по улици

У аутомобилу (осим дугих путовања)

Одредите у које време у току вечери ћете искључити све мобилне уређаје и у којој просторији ћете их прикључити на пуњач (спаваћа соба родитеља, дневна соба).

У односу на узраст, треба одредити које ће апликације, игрице и програме ваше дете користити. Не треба да користи само једну врсту, већ различите медије. У слободно време можете са децом да гледате разне садржаје на ТВ-у или на другим медијима. Деца боље уче из медија када са одраслима поделе искуства, а ви можете бити у току шта је популарно код деце и тинејџера и да видите како и на који начин ваше дете користи слободно време. Деци треба ограничити или чак забранити да приступају новим сајтовима, апликацијама и игрицама без вашег одобрења и код куће и код вршњака.

Уколико дете мање користи телефон и компјутер, имаће више времена за читање, дружење, хоби, физичке активности бар сат времена сваког дана, спавање (9-12 сати).

Дете треба научити и да буде одговорно на интернету и то:

  • Да буде пристојно и не малтретира никог путем интернета и мобилног телефона и да не дозволи да њему други раде исто;
  • Да поштује приватност и не дели са другима фотографије или личну преписку без дозволе;
  • Да обавести родитеље или неког старијег уколико се осећа непријатно током комуникације са неким на интернету, уколико добија неадекватне фотографије или поруке или уколико га неко малтретира;
  • Да приликом регистровања на неком сајту провери Права приватности;
  • Да не дели своје личне податке и фотографије на интернету;
  • Да не разговара са непознатим особама на интернету и да упозори родитеље ако неко жели да се са дететом тајно упозна.

Породични план за коришћење медија треба да буде написан (или откуцан) и потписан од стране свих чланова породице. Непридржавање подразумева и санкције, не само за децу него и за родитеље. Мислите о томе.

Аутор: Др Тања Милошевић, педијатар