Иако деца, а посебно она мало већа, могу много да издрже, кад је овако топло напољу потребно је да обратите посебну пажњу на њих, јер у супротном, не само да могу да добију сунчаницу или да изгоре на сунцу, већ и постоји опасност да оболе од тешких болести, па чак и да ослепе
Ма колико волели сунце и топло време, ових дана ником није добро, и сви једва чекамо да температура падне испод 35 степени целзијуса. Што се здравља тиче, највише су угрожени старије особе и хронични болесници, али нико није поштеђен од последица врућина, па ни деца.
Топлотни удар
Kад су овако врели дани, једна од највећих опасности за малу децу јесте ризик од топлотног удара. Симптоми су мучнина, повраћање, вртоглавица, дезоријентисаност и збуњеност.
Јаве ли се, пустите дете да легне на хладно место и дајте му течности, најбоље воде. Потражите помоћ лекара ако симптоми не нестану кроз пола сата, а посбно уколико дете има високу температуру.
Опрез, дехидрација!
Сваких 20 до 30 минута дете би требало да попије око 2 дл воде на врућини, а избегавајте давање слатких сокова или енергетских напитака.
Најбољи начин на који ћете проверити јесу ли мале бебе дехидрирале, јесте да пратите колико мокре. Приметите ли да је пелена празна дуже време, појачајте унос течности.
Дечија је кожа осетљивија него ваша
Упркос коришћењу крема за сунчање са високим заштитним фактором, деца ће врло често изгорети на сунцу. Треба их мазати кремом сваки пут након брчкања, јер крема нестаје у води и брисањем пешкиром.
У сваком случају, крему наносите свака два сата и не заборавите на делове тела попут ушију, врата и стопала. Не користите креме са СПФ фактором мањим од 30 и радије користите креме уместо спреја, јер је мања вероватноћа удисања штетних хемикалија.
Не заборавите очи
Офталмолози наглашавају како су деци за време сунчаних дана наочаре са заштитним УВ филтером потребне једнако, ако не и више, као и одраслима. Нарочито су неопходне деци са светлим очима, јер имају већи ризик од оштећења вида. Уопштено, деца млађа од десет година имају велик ризик од оштећења вида због штетних сунчевих зрака, јер је до тог узраста сочива ока чиста, што допушта ултраљубичастим зрацима да продру још дубље у око.
Наочаре за сунце блокирају само оне зраке сунца које пролазе директно кроз сочива. Због тога је пожељно уз сунчане наочаре носити и капу са шилтом. Осим тога, важно је и самом детету нагласити важност заштите очију за добар вид и кад остаре.
Паметно одевање
Претерано одевање малих беба лети је непожељно, јер оне немају развијен сопствени систем хлађења знојењем попут одраслих или старије деце. Први знак да дете носи превише одеће биће осип, а најбоље их је обући у један памучни и прозрачни слој одеће светле боје.
Kако бисте проверили јесте ли у одређеној прилици добро обукли бебу, додирните задњу страну бебиног врата, труп, главу, руке и ноге. Ако је кожа хладна, значи да је беби хладно, па је обуците или покријте покривачем. Ако је кожа топла и ознојена, вероватно је претопло обучена.
Извор: kerefeke.org.rs
Напишите одговор