Klinički psiholog Ljiljana Jagodić: U braku NE TREBA da bude odvojenih novčanika

Foto: Canva

Da li je zdravo imati odvojene novčanikeu braku? Mnogi parovi misle da je najbolji način da se izbegnu prepirke oko novca taj da svako ima svoj zasebni novčanik. Ali, brak je partnerstvo u svemu. Biblija kaže „dvoje postaju jedno“. Ako ste svojevoljno ušli u partnerski odnos, delite zajedničke obaveze i odgovornost, naročito ako imate decu, zašto imate odvojene novčanike? Da li sumnjate u partnerovu sposobnost upravljanja novcem? Ako je tako, zašto se ne dogovarate o budžetu i troškovima, zajedno planirate? Razgovarajte o vašem zajedničkom stilu života, iznesite svoje stavove. Ako nemate tu vrstu slobode, onda je stvarno trenutak da potražite bračnog savetnika.

Ako vaš muž/žena voli da troši više nego što zarađujete, popričajte o tome. AKO SE OSEĆATE ISKORIŠĆENO jer vi zarađujete više, kakav je to odnos u kome to ne smete da kažete? Brak je uvek mesto za kompromis. Vaš životni stil mora biti u skladu sa vašom trenutnom zaradom, ne sa onim što biste voleli da zarađujete.

Prepoznajte razlike u vašim karakterima. Ako je neko od vas bolji „s brojevima“, neka taj vodi porodične troškove i planove.

Uzrok svađa koje nastaju oko novca nije u samom novcu. Pre je u vezi sa tim što se onaj drugi oseća nebitno jer se ne čuje njegovo mišljenje. Poslušajte šta muž/žena imaju da kažu. Pokušajte da razumete njihove finansijske potrebe. Muškarac retko razume ženino trošenje novca zato što nema potpun uvid u kućne troškove. Žena misli da muškarac troši mnogo novca u druženju sa svojim prijateljima ili poslovnim sastancima. A ni ona nema realan uvid u njegove finansijske potrebe. Njemu su nepotrebne nove šoljice u kući, a njoj njegovi „ručkovi po kafanama“, zato što imaju različite životne vrednosti. Zato što je ona žena i želi da svoj dom napravi prijatnim mestom za život (zato ju je on i izabrao), a muškarac ceni svoju slobodu.

Pitanje je da li žena ima poverenja u svog muškarca, da kad nije sa njom neće uraditi ništa što bi moglo da ugrozi porodicu. Ako nema, poradite na poverenju.

Stalno imajte u vidu da ste vas dvoje TIM. Čak i kad jedan finansijski doprinosi više, neće se njegov prihod povećati tako što će drugom uskratiti novac. Pre se tu radi o tome da želi da kontroliše partnera putem novca, jer nema poverenja u njega/nju.

Istraživanja pokazuju da neko od partnera u jednom od tri braka ima tajni račun ili ušteđevinu za koju ovaj drugi ne zna. Nije prevara samo fizičke prirode. Otvaranje posebnog računa za štednju, a da ovaj drugi ne zna, skrivanje nekih troškova, tajna ulaganja… sve to spada u domen prevare.

Zato je neophodno da pričate i zajednički postavite očekivanja od budućnosti. Sva pravila u vašem odnosu sami postavljate. Nigde ne piše da morate do 35. godine kupiti kuću, da morate svake nedelje na večeru u skupi restoran, da morate decu da upišete u najskuplju privatnu školu…

Aktivno slušanje, razgovor, građenje poverenja, negovanje svog partnerskog odnosa, pozitivno će uticati i na rešavanje nesuglasica oko novca. Uvek imajte u vidu da ste vi izabrali tu osobu baš zato što ste procenili da ima neke osobine koje vi nemate. Možda ste vi „bolji sa novcem“, ali je ona/on bolja u nečemu drugom. Baš u onome u čemu vi niste baš najbolji. To znači komplementarno biranje partnera. To znači da ste podsvesno izabrali tu osobu baš zato što ste procenili da će ona/on najbolje odgovoriti na vaše potrebe.

Autor: Ljiljana Jagodić, klinički psiholog