Иако знамо да је свако дете посебно на свој начин и децу не треба поредити, кад мало одрасту, можете се приметити разлика између успешних људи и оних који то нису.
Успешно дете, а будући успешан млад човек, препознаје се по томе што, кад ради нешто до чега му је стало, увек даје све од себе и труди се да засија. Није важно коју школу, факултет, студије ће изабрати, уложити максималан труд заправо је кључ успеха. Студије су показале да деца која остваре свој пуни потенцијал заправо имају родитеље који деле одређене особине и приступе васпитању и одгоју.
Маме које раде
Веровали или не, запослене маме су те које деци дају одличан пример, када је реч о успеху на пословном плану и развоју каријере. Деца запослених мама обично интернализују идеју маме која ради, преносећи тај образац на себе. Ово подједнако помаже и деци и тим мамама, јер у таквим породицама очеви углавном преузимају део кућних послова и томе, својим примером, уче синове. С друге стране, ћерке запослених мајки имају тенденцију да саме желе каријеру јер следе модел који им даје мајка.
Дају деци обавезе у кући
Док већина родитеља потцењује то што деца могу да ураде, додељивање задатака у раном узрасту заправо може бити изузетно корисно за децу и њихову будућност. Преузимање одговорности и стицање навике да се ослањамо на себе уместо на друге, усађује осећај независности код деце и ствара им мотивацију јер виде да могу много више него што су мислили. Мале ствари, попут брисања прашине и простирања веша могу много значити.
Здрави односи
Деца која одрастају у породицама где су односи између родитеља на здравим ногама проћи ће, логично, боље од деце која одрастају у дисфункционалним заједницама или оним које су прошле кроз тежак и мучан развод. Бол, стрес и стални страх од нових конфликата утиче негативно на дететове потенцијале.
Рани развој математичких вештина
Учење математике пре поласка у школу сматра се „раним образовањем“. Деца коју су родитељи ненаметљиво и кроз игру учили основним математичким концептима имају далеко веће шансе да развију боље математичке, па чак и боље вештине читања од деце која нису имала ову врсту подстицаја, показала су истраживања.
Обично су високо образовани
Деца чији родитељи немају високо образовање, чешће ни сами не заврше студије. Високо образовани родитељи некако спонтано поставе детету модел за то шта се сматра успехом и деца то виде као нешто потпуно нормално, нешто око чега се не поставља питање.
Напишите одговор