Нека деца успевају да некако преживе у свету вечитог »реда, рада и дисциплине«, али велики број деце пати од озбиљних последица таквог начина живота. Она постепено престају да се радују животу.
Чак и летимичан поглед на списак дневних активности у многим породицама показује колико су родитељи оптерећени разним пословима да готово немају времена да се посвете једно другом, својој деци и себи самима. Међутим, оно што још више забрињава стручњаке јесте сазнање да су и сама деца све оптерећенија многим активностима које треба да обаве у току дана. Њихов дневни распоред постаје све сложенији и згуснутији.
Док нека деца успевају да некако преживе у том свету вечитог »реда, рада и дисциплине«, велики број деце пати од озбиљних последица због таквог начина живота. Она постепено престају да се радују животу. Зато је ово озбиљна тема којом треба да се позабаве сви родитељи. Нема сумње да ваннаставне активности користе деци, јер им помажу да развију своје таленте и видике, помажу им да упознају свет и изграде се као личности.
Међутим, то не значи да родитељи треба да испуне сваки тренутак дана у животу своје деце неким »корисним« активностима и испрограмирају њихов дан. За правилан развој деце неопходно је да деца имају раздобље у дану које није испланирано, већ препуштено њима самима да спонтано, без журбе пронађу и чине оно што их ћини задовољним и радосним. Да би деца уживала у тим тренуцима морају бити одморна и опуштена.
Независни мислиоци
Слободно време за игру и спонтаност неопходни су деци да би развијала своју креативност, учила да самостално размишљају и упознавала саму себе. Детињство не сме да постане раздобље непрестаног рада и постизања резултата. Чак и школска деца током дана треба да имају слободно време предвиђено за игру. Тренирање неког спорта не може да се рачуна као време за игру, јер у развоју те активности више се наглашавају резултати и способности него дружење и опуштање. (више…)
Напишите одговор