Koliko povećanje će dobiti prosveta (Sindikati ne daju odgovor šta dalje)

U 512 osnovnih i srednjih škola, od ukupno 736 članica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, danas je održan štrajk upozorenja.
ucionica (2)
Štrajk upozorenja u školama
Protest su podržali i zaposleni u 437 obrazovnih ustanova koju su članovi Sindikata obrazovanja Srbije (od 672 škole), kao i prosvetari u 278 škola (od oko 600), učlanjeni u Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Ovo su podaci sindikata za prepodnevnu smenu, dok u Ministarstvu prosvete kažu da je u štrajku upozorenja učestvovalo 133 srednje i 312 osnovnih škola, što je petina od ukupnog broja obrazovnih ustanova u Srbiji. Na ovako drastičnu razliku u podacima ne utiče samo to što jedni pokušavaju da povećaju, a drugi da umanje broj škola u štrajku već i što u nekim obrazovnim ustanovama postoje dva ili čak tri sindikata, pa je svako brojao svoje članstvo.

Pročitajte i Ministar prosvete: Zahtev prosvetnih radnika sada nije opravdan

Današnjim protestom prosvetari su obeležili dve godine od početka najvećeg štrajka u istoriji srpskog obrazovanja. On je završen potpisivanjem sporazumom sa vladom, a koji do danas nije ispunjen, što je jedan od ključnih štrajkačkih zahteva.
Jasna Janković, predsednica Unije, rekla je na konferenciji za novinare da je najbolji odziv zabeležen u njihovim najjačim sindikalnim uporištima. Skraćene časove su držali nastavnici iz 39 kruševačkih škola, 27 u Kragujevcu, 24 u Čačku, 26 u Nišu, 25 u Kraljevu, 10 u Bačkoj Palanci, dok je u Beogradu štrajk podržalo 38 škola, od 80 koliko ih je u Uniji. Nešto bolji odziv beogradskih prosvetara bio je među članicama Sindikata radnika u prosveti Srbije, pa prvog časa nije bilo u 120 obrazovnih ustanova u prestonici.

Pročitajte i Šarčević: U postupak spoljašnjeg vrednovanja uvodimo predmetni nadzor

Šta dalje pitanje je na koje sindikalni lideri ne daju odgovor. Jasna Janković kaže da čekaju poziv vlasti na pregovore, a ukoliko izostane, naredni korak će biti okupljanje prosvetara ispred Ministarstva prosvete i šetnja do zgrade Vlade Srbije, uz zahtev da njihove predstavnike prime na razgovor. Komentarišući poziv Tomislava Živanovića, lidera GSPRS “Nezavisnost” na jedinstven nastup svih sindikata obrazovanja, Jankovićeva je rekla da jeste za jedinstvo, ali da ne zna šta bi rekla “o sindikatu koji uvek prvi potpiše neki dokument sa vladom.” Ona je ponovila da prosvetni radnici nisu zadovoljni najavljenim povećanjem plata od šest odsto, da traže povišicu od 12 odsto, kao i ispunjavanje svih tačaka ranije potpisanog sporazuma. Jankovićeva je podsetila da su još 26. septembra uputili zahtev ministru prosvete da ih primi, ali da ih niko iz vlasti nije zvao. Predsednica Unije pohvalila je ministra prosvete Mladena Šarčevića, koji je rekao da bi trebalo utvrditi reprezentativnost sindikata obrazovanja.
A ministar Šarčević danas je obišao nekoliko škola u Čačku. On je najavio uvođenje predmetnog nadozora u postupak spoljašnjeg vrednovanja rada škola, što je bio jedan od zahteva dela prosvetnih radnika iz tog grada, koji su odbijali eksternu evaluaciju.
Povišica
Prema pisanju medija, zaposleni u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika trebalo bi da dobiju povišicu od 6,5 odsto, pet odsto sledi istraživačima, a tri odsto visokom obrazovanju i studentskom standardu. Po svoj prilici radnici u predškolskim ustanovama će biti zaobiđeni, a takve najave već stižu iz Vojvodine. Zarade zaposlenih u predškolstvu se ne isplaćuju iz republičkog već iz budžeta lokalnih samouprava.
 
Piše: V. A.
 
Izvor. Danas