Сматра се да су бебе најсигурније када спавају на леђима. Положај на стомаку спроводи се кроз игру, уз обавезан надзор. Бебама је потребно време за положај на стомаку како би развиле јаке мишиће.
Америчка педијатријска академија дала је следеће информације за родитеље и старатеље о томе како се спроводи „време за стомачић“ (положај на стомаку) за бебе и ствара безбедно окружење за њихово спавање.
Играјте се и комуницирајте са бебама док су будне и на стомаку 2 до 3 пута дневно у кратком интервалу (3-5 минута), повећавајући време за положај на стомаку док бебе показују да уживају. Вежбајте до 15 (максимално 30 минута) сваког дана до 7 недеља. Одлично време за ово је када се беби промене пелене или се пробуди из дремке. Време за положај на стомаку припрема бебе да могу да клизе по стомаку и пузе. Како бебе расту и јачају, потребно им је више времена на стомаку како би да изградиле сопствену снагу. Почните од првог дана по повратку из породилишта.
Положај на стомаку се дешава када ваша беба лежи на стомаку са тежином на подлактицама. Овакав положај изграђује снагу главе, врата и горњег дела тела. Препорука је да ове вежбе ваша беба ради што чешће, по могућности сваки дан.
Започните са положајем на стомаку убрзо након рођења. У првих неколико недеља, покушајте да „време за стомачић“ буде 1-2 минута, 2-3 пута дневно. Касније то време може да се продужи.
Док спава, беба проводи доста времена на леђима са главом у једном положају. Ово може изазвати блага заравњења на потиљку. Време за положај на стомаку помаже да се ово спречи.
Како и када ставити бебу на стомак?
Неким бебама се у почетку можда неће допасти положај на стомаку, дајете им времена.
Поставите сигурне предмете и играчке близу бебе (без ситних делова, оштрих ивица, небезбедних материјала,..) Померајте их с једне на другу страну испред бебиног лица. Ово подстиче вашу бебу да се креће, подиже и окреће главу.
Спустите се на под поред своје бебе. Окрените странице у сликовницама или часописима. Ово развија снагу очију ваше бебе и одржава их заинтересованим.
Ставите прикладно огледало испред бебе како би могла да види свој одраз. Пробајте да спроведете „време за стомачић“ на различитим местима, као на пример напољу, на ћебету.
Време за положај на стомаку треба да буде безбедно и забавно
Нека ваша беба зна да сте поред ње тако што ћете јој причати и певати, миловати је по леђима или голицати руке.
Ако ваша беба не воли „време за стомачић“ на поду, покушајте да га спроведете на смотаном пешкиру, свом крилу или великој лопти.
Обавезно надгледајте бебу током спровођења положаја на стомаку. Како ваша беба јача и почиње више да се креће, обавезно уклоните опасне ствари.
Приредила: Александра Бокун, дефектолог-олигофренолог и оснивач развојног центра АБЦ дете
Извор: © Raising Children Network 2019
Напишите одговор