Kraj štrajka prosvetnih radnika?

Drugo polugodište, sva je prilika, počeće sasvim regularno, s uobičajenim časovima od 45 minuta po redovnom rasporedu

Reprezentativni prosvetni sindikati mesecima su istrajavali u pregovorima bez dogovora s predstavnicima izvršne vlasti – do juče. Tada su sva četiri predsednika Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, NSPSR „Nezavisnost” i Sindikata radnika u prosveti Srbije potpisala odluku o kraju štrajka ili, kako su to oni definisali, „moratorijumu na štrajkačke aktivnosti od 20. januara”. Tog datuma počinje drugo polugodište – sva je prilika – sasvim regularno, s uobičajenim časovima od 45 minuta, po redovnom rasporedu.

Predlog vlade da se nastave intenzivni pregovori, dijalog i rešavanje otvorenih pitanja s predstavnicima velike sindikalne četvorke u prosveti dobio je zeleno svetlo prosvetnog esnafa. Međutim, „ukoliko se dogovor i dinamika ispunjenja zahteva ne budu poštovali, reprezentativni sindikati pozvaće članstvo i radnike u prosveti da nastave štrajk, koji je trenutno u moratorijumu”, navedeno je u saopštenju sindikata.

– Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) većinom glasova na glavnom odboru odlučila je da je saglasna da vlada krene u realizaciju ponude koju je dala, a mi ćemo to da pratimo. Prvi korak će biti da se već sutra, na sednici vlade, donese uredba o koeficijentima, a očekujemo da ćemo danas na sastanku s nadležnima videti kako izgledaju izmene te uredbe i da li su u skladu s onim što je najavljeno za prosvetu. Kad uredba bude doneta, stavićemo moratorijum na štrajkačke aktivnosti. Ukoliko sve bude kako treba, drugo polugodište počeće u ponedeljak regularno, a odeljenska veća održaće se krajem sledeće sedmice, jer je prvo polugodište nasilno prekinuto, svi znamo zašto. Obećali su i da će iz škola povući inspekcije povodom obustava nastave i štrajkova, kao i da će obustaviti disciplinske postupke koji su tim povodom pokrenuti, a i to ćemo da pratimo – objasnio je za „Politiku” Dobrivoje Marjanović, predsednik USPRS-a.

Dalje, ukazao je on, čekaju 5. februar i isplatu januarske zarade, koja će, kako je predviđeno budžetom, biti uvećana za 11 odsto za prosvetne radnike, a onda i izmene i usvajanje posebnog kolektivnog ugovora (PKU) za zaposlene u prosveti. S tim da Marjanović naglašava da dopunjeni, novi PKU, ne mora da bude potpisan 27. januara, već do 5. marta, kad ističe važeći, a da je najbitnije da su najvažnije izmene prihvaćene i da kolektivni ugovor treba da bude kvalitetno urađen i kao takav ozvaničen objavljivanjem u „Službenom glasniku”.

– Kao predsednik USPRS neću potpisivati nikakav sporazum ili sličan dokument s vladom nadalje, jer smo za sve što smo do sada potpisivali bili prevareni, a sada ćemo samo pratiti realizaciju onoga što smo kao ponudu vlade u pregovorima dobili. Bude li to išlo svojim tokom, a nadam se da će nadležni biti odgovorni, svako će raditi svoj posao, oni svoj, a mi svoj u učionicama. Predugo je ovo trajalo, niz protesta, obustava nastave, cirkularni štrajk. Mi smo podržali studente, 20. decembra smo tim povodom obustavili rad, i dan-danas podržavamo studente u njihovim društveno odgovornim i ciljevima koji se tiču obrazovanja, ali protesti prosvetnih radnika nisu isto što i studentski, a mi smo kao sindikat dužni da pregovaramo u ime radnika koje predstavljamo i da donesemo odluke, ako smo nešto ispregovarali, u interesu i u skladu sa zahtevima prosvetnih radnika – razjasnio je Marjanović.

Zajednički stav reprezentativne sindikalne četvorke objavljen je nakon što je USPRS doneo odluku, ali su pre toga obnarodovane odluke pojedinih manjih nereprezentativnih sindikata koji, kako su se izjasnili, nisu za prekid štrajka i ne prihvataju rezultat dosadašnjih pregovora s nadležnima. Resorno Ministarstvo prosvete, u ime vlade, a na osnovu zvaničnog saopštenja koje je i opštoj i prosvetnoj javnosti uputio prosvetni vrh, prihvatilo je gotovo sve što su tražili glasnogovornici prosvetnog esnafa, i ne samo zahteve zbog kojih su prosvetari štrajkovali (i u okvirima zakona i protivzakonitim obustavama nastave od početka ove školske godine), nego i druge koje su usput sindikati korigovali i dodavali na sastancima s nadležnima. A takvih sastanaka poslednjih meseci je bilo više nego u prethodnih nekoliko godina zaredom. Istina, nije sasvim ispunjeno ono što je propisano protokolom na koji se stalno pozivaju prosvetari, došlo se do novih rešenja i pomaka u dijalogu i to nabolje za prosvetu. Činjenica je i da su okolnosti znatno drugačije nego što su bile na početku pobune prosvetnih radnika, te da su studentski protesti, koji ne jenjavaju, kao i bojkoti nastave maturanata srednjih škola, zbog kojih je skraćeno prvo polugodište i produžen zimski raspust, uticali na to da prosveta dospe u centar pažnje državnog vrha i donosilaca odluka, a da ne izvuče „deblji kraj” iz galimatijasa zahteva i ponuda i dosadašnjih predloga za poboljšanje materijalnog i društvenog položaja zaposlenih u obrazovanju.

Od prošlog četvrtka do sada prosvetari su imali dovoljno vremena da se izjasne o novom kompromisnom rešenju, koje su čelnici reprezentativnih sindikata odmah ocenili kao korektno, konstruktivno i povoljno za zaposlene. Za početak, to podrazumeva izmenu uredbe o koeficijentima, tako da svi zaposleni u prosveti sa sedmim stepenom stručne spreme, ali i vaspitači, učitelji i nastavnici s nižim nivoima stručne spreme, u martu ove godine, ali i u oktobru, dobiju povišicu plate od pet odsto. Podrazumeva i da od januara 2026. godine svima u javnom sektoru, pa i prosvetarima, sleduje povećanje zarada od sedam odsto. Rezultat dijaloga su i planirane izmene, dopune i potpisivanje PKU, tako da se osigura da u naredne tri godine, u dogovoru sa sindikatima, početna plata prosvetara ne ide ispod republičkog proseka. Vlast nije precizirala rok za odgovor sindikata, mada jeste ukazala da, ukoliko ponudu prihvate, koeficijenti za obračun i isplatu zarada mogu biti korigovani već na sutrašnjoj sednici vlade. U okviru predloga je i pronalaženje rešenja za ukrupnjavanje normi zaposlenih koji rade u više škola, kao i za usklađivanje osnovice za obračun i isplatu plata zaposlenih u studentskom standardu s učeničkim standardom.

Ima manjih sindikata koju su odbili ponudu vlade

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija (FBG) odlučio je juče da odbije ponudu vlade, potvrdila je za „Politiku” Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata, koji je član reprezentativnog sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS). Glavni razlozi za to, kako je objasnila, jesu to što početna plata prosvetnih radnika nije izjednačena s republičkim prosekom od januara ove godine, što se obećava da će tako biti u oktobru, ali su gimnazijski profesori uvereni da neće biti ni tada. „I nije stvar samo u plati, nego i u tome kako smo u javnosti tretirani od predstavnika resornog ministarstva, vlade i premijera lično. Veliki je problem i kako je članstvo anketirano o tome da li je za potpunu obustavu rada, vršeni su pritisci da se obezbedi većina za prihvatanje predloga vlade”, tvrdi Dimitrijevićeva.

Budući da je ponuda prihvaćena, nju ne bi iznenadilo da nadalje bude nezavisnih akcija radi iskazivanja nezadovoljstva prosvetnih radnika koje nisu pod okriljem reprezentativnih sindikata. Potvrdno je odgovorila i na naše pitanje da li može doći i do raskola u sindikalnim redovima. „Ako dozvolimo da nas ovo razbije, umesto da nas ujedini, onda možda bolje i ne zaslužujemo”, smatra Dimitrijevićeva.

Izvor: Politika