Лапчевић: У основним школама не постоје технички услови за наставу информатике

Предлог Министарства просвете да информатика буде обавезан предмет од петог до осмог разреда наставницима техничког и информатичког образовања (ТИО) је апсолутно неприхватљив, каже за Данас Зоран Лапчевић из Друштва педагога техничке културе реагујући на информацију коју је наш лист објавио пре неколико дана. Вишемесечна полемика о предлогу за промену информатичких садржаја у школама резултирала је изласком наставника ТиО из радне групе која је урадила предлог, а који је за представнике поменутог друштва – нелегитиман.
inform,– Незамисливо је да наставници информатике кроје програм техничког и информатичког образовања. Врхунац “стручног” приступа чланова радне групе је подела одељења на групе тако да једни раде у дигиталној учионици, коју тек треба оспособити, а други у кабинету ТиО. Дакле, без функционалне везе садржаја ових група. У овом предлогу информатички садржаји су дисфункционални, што се у суштини и жели како би се наставни предмет ТиО “поцепао” – указује Лапчевић.
Он критикује и предложени начин реализације наставе техничког са једним часом недељно у седмом и осмом разреду, плус 30 часова у “клизном распореду”, напомињући да се тако губи континуитет теоријско-практичног рада и да ће то направити пометњу у организацији наставе осталих предмета.
– Питање је и како ће реаговати наставници осталих предмета у основној школи на чињеницу да се у седмом и осмом разреду школска година продужава за једну недељу. Усвајањем оваквог предлога дошло би и до померања мале матуре, што додатно ремети читав процес уписа ученика у средње школе. У многим основним школама реализација наставе са “клизним распоредом” је тешко остварива и просторно и у људству. Овакав вид наставе се у бројним средњим школама показао као неефикасан, непрактичан и педагошки неоправдан – сматра Лапчевић.
Указује и да у основним школама не постоје технички услови за наставу информатике, јер дигиталне учионице углавном не функционишу. У таквој ситуацији излишно је доказивати да су дигиталне компетенције ученика на високом нивоу, коментарише Лапчевић резултате истраживања, урађеног у склопу предлога за ревидирање информатичких садржаја.
– На општини Вождовац, где радим, ниједан дигитални кабинет не функционише. Свака школа има информатички кабинет у коме су посебни а неумрежени рачунари које су саме школе набављале и различитих су конфигурација, што се не може назвати “дигиталним кабинетом” и не може служити новом концепту извођења наставе информатике. Друштво педагога техничке културе је више пута указивало на проблем опремљености ТиО кабинета и тражили смо доношење новог норматива опреме и наставних средстава, јер постојећи датира из 1987. и у њему се компјутери уопште не помињу – наводи Лапчевић.
Коначну реч о предлогу за увођење информатике као обавезног предмета даће чланови Националног просветног савета на седници у уторак, 7. јуна.

Критике

На мети критика наставника ТиО нашао се и предлог радне групе за увођење теме предузетништво у наставу будућег предмета техничко образовање.
– “Експертски” тим не зна да се предузетништво негује управо наставним процесом који је конципиран у настави ТиО, од првог до последњег часа, од петог до осмог разреда. Развој предузетништва није чин и не остварује се кроз једну тему – сматра Зоран Лапчевић.
Извор: Данас