Lekari upozoravaju: NE LEČITE SE SAMI!

Miks virusa, što respiratornih, što stomačnih, napravio je haos u celoj Srbiji – domovi zdravlja su puni, a škole i vrtići poluprazni. Dodatni problem stvaraju sami građani, koji se prvo sami leče, pa tek kada se stvar zakomplikuje odlaze kod lekara. Šta će tek biti u januaru i februaru, kada epidemiolozi očekuju vrhunac broja obolelih…

Broj obolelih u celoj Srbiji je ogroman, ali izgleda da je trenutno najgore u Beogradu i Novom Pazaru. U mnogim gradovima zabranjene su i posete bolnicama.
Kako je danas saopšteno iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, na teritoriji Beograda prijavljena je epidemija gripa, a epidemilog Gradskog zavoda za javno zdravlje Leposava Garotić Ilić kaže da je u pitanju srednji intenzitet aktivnosti virusa, te objasnila da to ne znači i da je proglašena epidemija.
Prema rečima direkora beogradskih osnovnih škola, iz dana u dan se smanjuje se broj dece koja pohađaju nastavu, a ništa bolja situacija nije ni kada su profesori u pitanju. Kakva je situacija u Beogradu, pročitajte OVDE, a evo kako je u ostalim gradovima Srbije:
NOVI PAZAR
Dupliran broj obolelih, moguće proglašanje epidemije
Broj obolelih od akutnih respiratornih infekcija u Novom Pazaru u poslednjih nedelju dana je udvostručen, pa u Zavodu za javno zdravlje razmišljaju o proglašenju epidemije.
Prethodne sedmice izabranim i lekarima Hitne službe se javilo 1.887 osoba sa simptomima respiratorne infekcije (visoka temperatura, malaksalost, suv i iscrpljujući kašalj), što je gotovo duplo više nego pre dve nedelje.
– Broj obolelih u svim starosnim grupama je dupliran, dok je kod osoba starijih od 65 godina taj broj gotovo deset puta veći nego u prethodnom periodu. Povećan je i broj prijava sumnji na grip, kojih je prošle nedelje bilo 95, pa ćemo “Torlaku” poslati uzorke i pokušati da dokažemo da se radi o gripu. Ako se ovaj trend nastavi, kucamo na vrata epidemije – kaže direktor Zavoda za javno zdravlje Šefadil Spahić.
U novopazarskim školama kažu da je prethodnih dana primećeno odsustvo većeg broja đaka sa nastave, a da među obolelima ima i nastavnog osoblja.
U gradskim apotekama ističu da im se proteklih dana javlja sve više građana koji kupuju lekove za snižavanje temperature i sirupe protiv kašlja.
VOJVODINA
Zabranjene posete bolnicama
Posete na većini klinika Kliničkog centra Vojvodine i dalje zabranjene zbog povećane prisutnosti gripa, a registrovano je 28 novoobolelih. Posete su zabranjene na klinici za hematologiju, gastroenterologiju, endokrinologiju, nefrologiju, infektivne bolesti i u Ugrentnom centru. Preporučeno je odlaganje poseta i na ostalim klinikama.
Najviše obolela deca od 5 do 14 godina
– Posmatrano po opštinama, izuzev opština Vrbas, Sombor i Inđija rastući trend oboljenja sličnih gripu registrovan je na teritoriji svih ostalih opština – ističu u izveštaju Instituta za javno zdravlje Vojvodine, uz napomenu da najviše obolelih u Vojvodini čine deca od 5 do 14 godina.
U Domu zdravlja “Novi Sad” kažu da je broj pacijenata u odnosu na prošlu godinu veći za 20 odsto, ali da većih gužvi u ordinacijama nema. Pacijenti se za pomoć najčešće obraćaju zbog prehlada i gripa.
Prometno u apotekama
U novosadskim apotekama kažu da je potražnja za lekovima veća i da se najčešće traže lekovi za ublažavanje simptoma prehlade, probiotici i antibiotici.
– Tradicionalno pred praznike imamo najviše posla, a potražnja za lekovima je u odnosu na prošli mesec veća za deset odsto. Vreme je prehlada i virusa, pa pojedini kupuju vitamine kao neki vid prevencije, dok ima onih koji su prehlađeni i kupuju preparate za to. Trenutno Novosađani boluju i od crevnih virusa, pa neretko kupuju i probiotike – kažu u novosadskoj apoteci.
Pacijenti u većini slučajeva, prvih dana pokušavaju da se izleče uz pomoć vitamina i čajeva, međutim kada to ne pomogne, traže pomoć lekara.
SEVERNOBAČKI OKRUG
Konstantno raste broj obolelih
U Severnobačkom okrugu, Subotici, Bačkoj Topoli i Malom Iđošu, potvrđen je virus gripa na osnovu tri uzeta uzorka, ali epidemije još uvek nema. Broj obolelih od više vrsta akutnih respiratornih infekcija i gripa konstantno raste, a domovi zdravlja su puni.
– Najviše je predškolaca i osnovaca zaraženo virusom gripa. Vakcina protiv gripa još ima i pošto još nije proglašena epidemija pozivam građane da se vakcinišu – poručuje epidemiolog dr Nebojša Bohucki iz Zavoda za javno zdravlje u Subotici.
Severnobanatski okrug ima najvišu učestalost obolevanja od gripa u Vojvodini, dok Kikinda ima visoki prag inteziteta aktivnosti virusa ( najviši prag ima Sombor). Zbog toga će Tatjana Karać, načelnica Odeljenja za kontrolu i prevenciju bolesti u Zavodu za javno zdravlje preporučiti bolnicama u Kikindi, Senti i u drugim opštinama u ovom okrugu, kao i Gerontološkom centru da zabrane ili ograniče posete bolesnicima.
U Školskom i dečjem dispanzeru drastično se povećao broj dece koja traže pomoć lekara zbog prehlade.
– Skoro tri nedelje imamo povećan broj dece koja nam dolazi, a samo prošle nedelje imali smo 70 novih pacijenata sa respiratotnim infekcimaa. Od ukupnog broja pacijenata, za trećinu sumnjamo da imaju grip, ali to još nije potvrđeno – kaže dr Vesna Tomin, načelnica Školskog i predškolskog dispanzera.
Virus gripa tipa A (H 3) potvrđen je kod dvojice pacijenata iz Kikinde, a za još dva pacijenta očekuju se rezultati analize, potvđeno nam je u Zavodu za javno zdravlje.
NIŠ
Pomogla vakcinacija
Lekari niških domova zdravlja kažu da je za 10 do 15 odsto povećan broj Nišlija i dece koji su oboleli od respiratornih virusnih infekcija u odnosu na početak decembra.
– Za sada nemamo neku veću epidemiju virusnih infekcija, koje prati kijavica, bol u grlu, malo povišena temperatura… Sporadično smo imali pacijente koji su imali visoku temperaturu, sa bolovima u mišićima, i kod njih je utvrđeno da su oboleli od virusa gripa tipa A H 3. Dobro je što smo do sada već protiv gripa vakcisali više od 5.000 pacijenata – kaže dr Dragana Joksimović Stevanović, šefica Preventivnog centra u Domu zdravlja u Nišu.
U niškim vrtićima i školama potvrđuju da ima obolele dece od virusnih infekcija, ali da nema neki veći broj koji bi ukazivao na epidemiju.
Niški apotekari pričaju da im se javlja povećan broj građana koji kupuju lekove zbog virusnih infekcija.
– To su uglavnom lakše viroze, praćene kijavicom, bolom u grlu, slabom temperaturom. Oni ne žele da idu kod lekara jer bi i tako morali sve da kupe. Preporučujemo im neke kapi za otpušavanje nosa i disajnih puteva, vitamine, septolete – kaže apotekarka.
LESKOVAC
Kad virus “preraste” u bakteriju
U Dečjem dispanzeru i Domu zdravlja u Leskovcu povećen je broj pacijenata koji su javljaju sa respiratornim problemima, od takozvanih rino virusa, koji prouzrokuju klasičan nazeb i entero virusa koji napadaju celokupni respiratorni sistem, sa dijarejom, glavoboljom, kašljem i bolovima glave i zglobova.
– Beležimo znatno povećanje obolelih od virusa, kod kojih je došlo i do razvoja bakterijske infekcije, pa se lečenje odužilo – kaže specijalista opšte midecine i mr endrokrinologije Suzana Mitić iz Doma zdravlja u Leskovcu.
Ona ističe da se pacijenti sami leči pri prvim virusnim simptomima, a lekaru jave kada virus uznapreduje, što je, tvrdi, veoma pogrešno.
Zavod za Javno zdravlje u Leskovcu registrovao je prvi slučaj gripa tipa B kod jednog Leskovčanina, a virus je izolovan kod instituta “Torlak” u Beogradu. Epidemilog Jadranka Krasić kaže da je u toku uzimanje uzoraka kod dece i odsralih.
ŠUMADIJSKI OKRUG
Lekari: Stanje alarmantno
Prema rečima epidemiologa Ružice Atanasković, u celom Šumadijskom okrugu je prijavljeno 550 obolelih od gripa, a namanje ih je u najvećem gradu, u Kragujevcu.
Portparolka Doma zdravlja u Aranđelovcu dr Gordana Gajović kaže da po ambulantama vladaju velike gužve zbog gripa, odnosno respiratornih infekcija.
– Stanje je alarmantno, mada nije proglašena epidemija. Zabranjene su posete pacijentima u aranđelovačkoj bolnici. Povećan je broj lekara na pregledima dece, jer su svi sa preventive angažovani na kurativi – kaže dr Gordana Gajović.
Dr Jasmina Ivošević, načelnica male pedijatrije u kragujevačkom Domu zdravlja, kaže da crevne infekcije, koje su tokom proteklih mesec dana pogađale najmlađe, počele da jenjavaju. Isto je i sa decom školskog uzrasta.
Apoteke su zabeležile povećanu prodaju medikamenata koji se koriste za lečenje od gripa. Ljudi, kako se pokazuje, uglavnom sami kupuju lekove, po vlastitom nahođenju, i najčešće spas traže u ferveksu, koldreksu, kafetinima…
ZLATIBORSKI OKRUG
Duplo više obolelih nego prošle godine
U Zlatiborskom okrugu je duplo više obolelih nego prošle godine. Iz brisa jednog deteta, kažu u Zavodu za javno zdravlje Užice, potvrđen je grip AH3, što je dokaz da virus cirkulište.
– Protekle nedelje na području Zlatiborskog okruga registrovano je oko 700 obolelih sa simptomima gripa, što je značajno više u odnosu na prošlu godinu kada smo u isto doba imali 370 obolelih – kaže dr Aleksandra Andrić iz užičkog ZZJZ.
Od ukupnog broja hospitalizovane dece, jedna petina ima simptome gripa, rečeno nam je na dečjem odeljenju Opšte bolnice Užice.
PIROT
Bolesni i deca i odrasli
Prema informacijama načelnice Školskog dispanzera Doma zdravlja u Pirotu dr Milene Dimitrijević u poslednje dve nedelje povećan je broj respiratornih infekcija među školskom decom uzrasta od 6 do 18 godina i broj infekcija sličnih gripu.
Prema rečima epidemiologa u Zavodu za javno zdravlje u Pirotu dr Radmile Zec, ova zdravstvena ustanova registrovala je povećanje broja oboljenja sličnih gripu među odraslom populacijom u gradu, ali grip nije resgistrovan.
VALJEVO
Stomačni virus i temperatura
Prehlade i respiratorne infekcije sa simptomima sličnim gripu, napunile su gotovo sva odeljenja valjevskog Doma zdravlja. Po rečima lekara, primetna je pojava i stomačnih virusa, koji praćeni temperaturom traju dva do tri dana.
VRANJE
Ima i obolelih sa težom kliničkom slikom
U Zavodu za javno zdravlje u Vranju registrovano je više od 100 osoba obolelih od gripa, među njima i dece.
Epidemilog dr Slađan Stanković izjavio je da je kod dva pacijenta registrovan virus AHA 3. Na infektivnom odeljenju Zdravstvenog centra u Vranju utvrđeno je da su pacijenti imali težu kliničku sliku i upalu pluća.
U Apoteci u Vranju ističu da pacijenti najviše kupuju perveks aspirin sa vitaminom C, paracetamol tabletei druge lekove.
SMEDEREVSKA PALANKA
Bolesni i zdravstveni radnici
Od ovog utorka, zbog povećanog broja obolelih, u Opštoj bolnici „Stefan Visoki“ u Smederevskoj Palanci su zabranjene posete.
– Ovo je preventivno, da bismo sprečili dalje širenje, a i nekolicina zdravstvenih radnika nam se razbolelo od infekcija sa sindromom sličnom gripu. Još uvek to nije alarmantno, očekujemo da će više obolelih biti oko Nove godine, jer nam i sada dolazi mnogo dece, ali i odraslih sa upalama pluća kao posledicom – kaže dr Siniša Pavlović, načelnik Infektivnog odeljenja palanačke Opšte bolnice.
IVANJICA
Ekspanzija sledeće nedelje
U ivanjičkoj opštini ove nedelje je bilo znatno više pacijenata sa virusom gripa, saznajemo u Domu zdravlja. Svakodnevno sve više učenika izostaje iz školskih klupa tako da je očigledno da se virusna infekcija brzo prenosi pa se ekspanzija očekuje već naredne nedelje.
Da grip opasno preti potvrđuju i apotekari koji ovih dana najviše prodaju lekove za snižavanje temperature, sirupe protiv kašlja i antibiotike. Kažu da je potražnja za ovim lekovima uvećana i do 30 odsto u odnosu na prethodni period.
 
Izvor: Blic