Шведска је олакшала комбиновање каријере са породичним животом. Ево како.
Равнотежа између посла и приватног живота је један од свеобухватних принципа за родну равноправност у Шведској. Свако, без обзира на пол, треба да има право на рад и издржавање, као и на балансирање каријере и породичног живота.
На националном нивоу, овај принцип се такође односи на постављање темеља за економију. Шведска има дугу историју политика са циљем да се подједнак број мушкараца и жена – другим речима, што више људи – укључи у радну снагу како би се повећао раст земље.
Шведска је 1974. године била прва земља на свету која је породиљско одсуство заменила родитељским одсуством, односно могућношћу да оба родитеља остану код куће са децом.
Шведске тате на „породиљском“
Напори Шведске да постигне родну равноправност су се у приличној мери исплатили. Ако прошетате било којим шведским градом данас, вероватно ћете наћи очеве како гурају колица и деле кафу једни са другима док хране своје бебе у кафићима и парковима. Шведска је заиста дом и „latte“ маме и тате (шведски израз за родитеље на родитељском одсуству).
Истовремено, земља има веома високу стопу учешћа радне снаге. Према званичној статистици, скоро 90 одсто људи од 25. до 64. године запослено је на шведском тржишту рада.
Како функционише шведско родитељско одсуство?
Шведско родитељско осигурање даје родитељима право на 480 дана плаћеног родитељског одсуства када се дете роди или усвоји. Сваки родитељ – ако их је двоје – има право на 240 тих дана.
Ако је дете рођено 2016. године или касније, сваки родитељ има резервисано 90 дана искључиво за њега. Ако он/она одлучи да их не узме, они се не могу пренети на другог родитеља. Самохрани родитељ има право на пуних 480 дана. Родитељи такође могу изабрати да пренесу до 45 дана свог родитељског одсуства на баке и деке или породичне пријатеље. У случају самохраних родитеља, постоји могућност да се 90 од укупно 480 дана пренесе на неког другог –
Статистички гледано, очеви у Шведској у просеку имају око 30 одсто свих плаћених родитељских одсустава. У овој скандинавској земљи имате право на накнаду за родитељско одсуство ако:
- бринете о детету уместо да радите, студирате или активно тражите посао.
- сте осигурани у Шведској и ваше дете живи у Шведској.
Износ који се добија из родитељског осигурања заснива се на приходима особе. Може бити и до 80 посто плате, али постоји и максимални износ, што значи да може бити и мањи.
Поред Шведске, породиљско одсуство за тате одлично функционише у Шпанији, где се нуди 12 недеља плаћеног одсуства, као и у Холандији, где је плаћено 6 недеља. Међутим, светски просек за плаћено породиљско одсуство за тате је свега 9 дана – док је за маме просек 107 дана. Чак 58 земаља не нуди плаћено одсуство уопште.
Каква је ситуација код нас?
На породиљско одсуство у Србији право имају запослене жене које имају уговор о раду закључен са послодавцем. Породиљско одсуство отпочиње 28 до 45 дана пре порођаја и завршава се три месеца након порођаја. Породиљско одсуство може користити и отац детета у изузетним случајевима као што су смрт мајке, ако мајка напусти дете или је оправдано одсутна (издржава затворску казну, тешко је болесна), и ако мајка није у радном односу.
Отац детета има право и на плаћено одсуство у трајању од највише пет дана у току календарске године у којој се супруга породила. Закон о раду не прецизира када се ово одсуство може користити, али се у пракси користи непосредно након порођаја.
По истеку породиљског одсуства отпочиње период одсуствовања ради неге детета, и он траје до истека 365 дана од отпочињања породиљског одсуства. У пракси ово значи да се период одсуствовања са посла ради неге детета завршава када дете напуни 11 месеци, а ако је породиљско одсуство започето раније, онда и пре.
У случају да мајка роди треће те свако следеће дете, може одсуствовати са посла ради неге детета до две године од дана отпочињања коришћења породиљског одсуства. Од августа 2023. године, право да одсуствују са посла у трајању од две године након рођења трећег и сваког следећег детета имају и жене које остварују право на остале накнаде (самостално обављају делатност, ангажоване су на уговорима ван радног односа).
Уколико су мајка и отац запослени, и имају закључен уговор о раду са послодавцем, одсуство са рада ради неге детета може користити и отац детета, уз писану сагласност мајке. Од августа 2023. године, ово право, иако не носи експлицитно назив „одсуство са рада ради неге детета“, имају и очеви чије партнерке самостално обављају делатност (предузетнице), након што прође три месеца од порођаја. И овде је услов да је и отац у радном односу, и да има закључен уговор о раду са послодавцем. У изузетним околностима, договор постигнут између мајке и оца може се мењати само једном.
Напишите одговор