Коментар на текст Школе крију контролне задатке од родитеља
Моје дете које је осми разред је јуче имало четири контролна задатка. Ја нисам видела ниједан, пошто је забрањено да се доносе кући. Према дететовом опису, контролни из биологије и географије био је састављен из отвореног типа задатака, а сви знамо шта то значи за вредновање. И за учење: то значи бубај одговоре напамет. Половина онога што се испитивало на контролном из географије, према мојој анализи дететовог сећања, нема никакве везе са стандардима и предвиђеним исходима за осми разред тог предмета. Дакле, катастрофа. Уместо што просветни радници траже од родитеља да им долазе на ноге са пијаце, било би боље да се позабаве струком.
Такође, уместо што инспекције гледају дневнике и другу документацију, било би боље да стекну увид у неписмене провере знања које наставници сами генеришу. Наравно, проблем је у томе што ни инспекције нису стручне за такав рад. Тако да је то дубок проблем, извор стреса за родитеље и децу и повлађивање наставницима који су најмање стручни у свом послу, а то нико не воли да чује.
Многи прописи које је Министарство донело били би можда и корисни да се у контакту са школом не формализују и не постану додатни камен спотицања. Имате исходе и стандарде, али ваше оцењивање, драге колеге, често нема никакве везе са њима. Такође, већина вас, драге колеге, реално нисте стручни да обликујете ваљану проверу знања. Не знате то да радите. Нису вас учили на факултетима, а богами ни касније. Али вам то нико није рекао, и ви живите у уверењу у сопствену непогрешивост.
У школи нисам била ниједном. Детету сам рекла да су то животне околности са којима ће морати да се носи, да ће морати да се на то навикне и да схвати да ти људи немају довољно воље и знања да му помогну. Да се бори за себе и не одустаје од онога што воли. Да су ти људи и та непријатност и стрес који осећа кад уђе у школу – у његовом животу пролазни. Да се потруди да никада ствари не ради са толиким одсуством елана, воље и ентузијазма за учењенм нових ствари као што то чини већина његових наставника. Плаћамо гомилу приватних часова онима који ту вољу имају, а ми радимо по два посла и збиља немамо времена да одемо ни до те фамозне пијаце, а камоли сваком наставнику на ноге поводом сваког контролног. Дакле, мање прапорци и звонца, а више стручног усавршавања. А оно почиње само једном реченицом: “Ја ово НЕ ЗНАМ да радим. Не знам да направим тест. Не знам да тумачим стандарде како би требало. Нисам феноменалан методичар. Немам развијене компетенције у педагошким односима са децом којој предајем и њиховим родитељима. Не знам баш да комуницирам на нивоу на ком би требало.” Е, одатле почиње поправка. Док то себи не кажемо, нема од тог посла ништа.
Gospodjo Majko (pošto je to jedino Vaše „ime“ navedena u tekstu) pokušajte najpre da ne generalizujete stvari i vodite se stereotipima. Nije tačno da mi, 100% nas, ne umemo da napravimo testove. Možda postoji odredjeni procenat. Sigurno je tako. Kao što nisu svi lekari isti, ali to ne znači da 100% njih ne radi dobro svoj posao. Ako mislite da Vaše dete ima problem sa nestručnim (za sastavljanje testova) nastavnicima, onda ovo pismo, sa sve potpisom u dnu, pošaljite školi koju dete pohadja, kad već ne možete ili ne želite da odete.
E tako je… prema tome nisu 100% svu decu „Pojeli skakavci“ i nisu 100% sva deca „sve neintelegentnija“ i nisu 100% svi roditelji bahati, nevaspitani i samo dolaze u školu da se svađaju sa nastavnicima oko ocena a još i ne vaspitavaju svoju decu tj. (pazi nebuloze) vaspitavaju ih da budu grozni, prosti i td. i ne plaćaju 100% svi roditelji privatne profesore samo kao „medveđu uslugu“….. mogla bih do sutra da nabrajam
Naravno da nisu svu decu pojeli skakavci i naravno da su deca intrligentna. Poenta mog komentara je da se okanemo stereotipa bilo koje vrste. U svakom odeljenju postoji bar dva ucenika koji mogu, znaju i zele da upropaste cas. Ali ima i onih 22 koji su odlicni za rad i saradnju. Isti odnos je i sa „prijatni-neprijatni“roditelji i sa „sposobni-nesposobni“nastavnici. Ali svima je trn u oku uvek ona manjina, jer ispada iz kalupa ocekivanog i pozeljnog pa se prenaglasava njihovo postojanje. Ja takve ignorisem.
U pravu ste Mašo, uvek je prosek po odeljenjima 2-3 „problematična“ đaka. Takvo me iskustvo pratilo od od prvog do trećeg deteta. Već sam negde rekla „hvala bogu“ da je većina „normalna“ jer naopako da je drugačije….tada bi tek bila propast…..i u pravu ste – ignorisati ali ipak iritira konstantno blebetanje o „lošoj deci i roditeljima“ u generalnom smislu.
Pljuvanje po kolegama na osnovu „analize detetovog sećanja“. Strašno
Imam utisak da je ovo napisala samo majka bez nastavnice.
‘U skoli nisam bila ni jednom’-zanimljiva izjava jednog roditelja koji da je prosvetni radnik bi znao da to spada pod (obrazovno) zanemarivanje deteta. Gospodja deluje duboko nezadovoljna trenutnom situacijom u prosveti, kao i mnogi od nas, ali mozda ipak bolje da prvo pocisti svoje dvoriste pa tek onda da izadje da cisti ulicu.
Da… Vrlo indikativno. Gospođa “Mama“ je baš odabrala trenutak da nas uči famoznim “kompetencijama“, i da nam sruči u lice kako ništa ne znamo, niti umemo. I to “kolega MAMA“! Dan posle štrjka upozorenja! Ponovo roditelji-mučenici, deca pod “stresom“ (blagi Bože, moraju da nauče nekoliko glavnih gradova, pa kakav je to stres!!!! Evo smi mi koji smo to učili nekada davno, svi mi kojima su predavali “nekompetentni“ nastavnici, porazboljevasmo se od tih silnih “stresova“). I, naravno, na drugoj strani, nastavnici “neznalice“ i “neradnici“. Ovo je napredak u “roditeljskom“ ocenjivanju nastavnika, jer smo do sada bili samo neradnici! Botomanija se nastavlja! Sada i ministarstva imaju svoje botove! Pazite šta ću vam reći – ako zdravstveni radnici počnu da štrajkuju, na nekom sajtu posvećenom zdravstvu javiće se neki “kolega i pacijent“ u isto vreme, koji će konstatovati da lekari, em ništa ne znaju, em ništa ne rade! U strašnoj zemlji “informerskih“ standarda živimo!
E upravo zbog ovakvog nastavničkog komentarisanja došlo je do srozavnja prosvetnog kadra. I DECA SU LIČNOSTI čija se reč uvažava kao i reč roditelja. Sram vas bilo.
Почнимо од почетка, Вашег текста наравно, а не проблематике, јер ту не бисмо успели да ухватимо почетак: Ваше дете ниједан тест није донело кући. АКО сте заиста просветни радник, и пре мог одговора знате зашто.
ДЕШАВА се да ученици радове „успут“ мењају, прерађују, дорађују и слично.
Претпоставите да се ученици сете да, на путу до куће „преправе“ неки одговор, и за то окриве нас (и Вас) наставнике.
Вама се, као колеги наставнику, то сигурно никад није догодило па не можете да верујете!
Прескочићемо и инспекцију и Министарство! (из Вашег текста, наравно!) (Као што сте и Ви!!!)
Кажете да ниједном нисте отишли у школу јер су то “ животне околности са којима ће морати да се носи, да ће морати да се на то навикне и да схвати да ти људи немају довољно воље и знања да му помогну. Да се бори за себе и не одустаје од онога што воли. Да су ти људи и та непријатност и стрес који осећа кад уђе у школу“… Бла, бла, бла……..
Е па у име СВИХ нас који се сваког дана трудимо и трудимо и трудимо да обликујемо, усавршимо, васпитамо , усмеримо и не одустајемо упркос свему – Ми ЈЕСМО стручни, образовани, пожртвовани, нама јесте СТАЛО да образујемо и васпитамо. Али драга колегинице, ми САМО надограђујемо оно кућно васпитање и знање.
Ми нисмо мађионичари…
Gde ti uopšte živiš…. I nisi koleginica, jer ovo ne bi napisala…